Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерство на културата: Рациария е приоритет за нас

Снимка: Радио ВИДИН

"Рациария" е един от най-важните обекти от античната епоха в този край на България. Положените до момента усилия, които ще продължат и в бъдеще, ясно показват общите намерения на държава и община за опазването и представянето на обекта по най-добрия начин. Той е един от приоритетните в нашата политика, отнасяща се до опазване на археологическото недвижимо културно наследство, отговориха от Дирекция "Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" на Министерство на културата на запитване на Радио ВИДИН за стопанисването на античния град край видинското село Арчар, който от години се разграбва от иманяри. От ведомството добавят:

"През 2013 г., по инициатива на Министерството на културата и НАИМ-БАН (Национален археологически институт с музей към Българската академия на науките- бел.ред.), за първи път от 24 години насам бяха възобновени теренните археологически проучвания на римския град Улпия Рациария, като финансирането беше осигурено чрез бюджета на Министерството. Мащабът и нуждите на обекта са големи, така че това беше начало на проучванията, прекъснати за близо четвърт век. През същата 2013 беше назначена и междуведомствена комисия с цел актуализиране на статута и границите на недвижимата културна ценност. Едно от решенията на Комисията се отнася до значителното разширяване на границите на охранителната зона на Рациария, като в тях се включват и прилежащите некрополи, както и цялата територия на т.нар. "Турска махала" на Арчар, където са концентрирани голяма част от археологически структури на Рациария. По този начин се осигурява юридическата защита на обекта, което е от изключително значение. Към момента иманярските набези са ограничени значително.

До 2017 г. ежегодно са финансирани теренни проучвания на обекта, като до момента общата сума, отпусната чрез бюджета на Министерството е 134 870 лв.

Проведените археологически проучвания дават важна научна информация. През последния археологически сезон за първа година теренната работа се разви в различни сектори на обекта - сектор "Център-резиденция"; при Западната порта на Рациария. Структурите на стените на Рациария са запазени отлично. Те не са разрушени. Културните пластове под насипите би следвало да са съхранени, което предполага добри възможности за бъдещи проучвания тук през следващите години; третият сектор, в който се работи през 2017 г., е Декуманус максимус в близост до "Турската махала" на село Арчар. Тук е проведено разчистване на иманярските насипи от трасето на декумануса и двата бордюра, които са добре видими. Целта на работата във втория и третия сектор е включването на тези зони в проект на община Димово за археологически разкопки, реставрация, консервация и експониране на големи площи от Рациария през следващите години. Министерството на културата ще продължи да води целенасочена и дългосрочна политика в опазването на тази значима част от нашето културно наследство.

По отношение финансирането на теренни археологически проучвания Министерството на културата има ясни критерии и правила. Тази година срокът за подаване на заявления за финансиране е до 10 април. Конкретна информация за това за кои обекти са подадени заявления, както и за конкретни суми за финансиране ще може да бъде представена към края на месец май, когато завърши съответната процедура за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация съгласно правилата.

През 2018 година проучванията ще се осъществят в периода август - септември. Екипът ще бъде същият от възобновяването на разкопките - научен ръководител доц. д-р Здравко Димитров, археолози от НАИМ, РИМ - Видин и студенти от СУ "Св. Климент Охридски".

Политиката за опазване на културното ни наследство е най-ефективна и резултатна, когато са обединени усилията на централната и местната власт. В конкретния случай през последните две години има синхрон и ясна цел в действията при опазването на този обект. Научната значимост и неговия потенциал позволяват да се превърне в атрактивна туристическа дестинация. Община Димово се ангажира в ежегодното осигуряване на охрана на обекта. В резултат на общите усилия  иманярските набези са ограничени, особено в терените, в които се провеждат археологическите проучвания.

Разбира се, целевата финансова подкрепа на значими обекти на недвижимото културно наследство допринася за тяхното опазване, социализиране и стимулиране на туристическата индустрия. Един от приоритетите на Министерството на културата е поетапно всички значими недвижими културни ценности, с акцент върху археологическите, да се превърнат в привлекателни туристически дестинации,  като се обвържат с местните икономики."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 23 януари 2025 година

Срокът на обявената във Видин грипна   епидемия се удължава до 2 февруари, като се преустановяват присъственият учебен процес и провеждането на извънкласни занимания и организирани дейности с ученици на територията на община Видин, съобщават от Министерството на здравеопазването.   Временните мерки в училищата се въвеждат от утре, 24 януари до 29..

публикувано на 23.01.25 в 18:05

Враца ще почете жертвите от бомбардировките през 1944 година

Врачани ще почетат годишнина от бомбардировките на съюзниците над града, отнели стотици животи. Злокобните полети са реализирани на 24 януари 1944 г.. С панихида в храма „Свето възнесение“, която започва в 9 часа в петък ще бъде почетена паметта на загиналите от бомбардировките над Враца преди 81 години.  В 9.30 ч. пред мемориала на..

публикувано на 23.01.25 в 16:31

Баба Гана от Старопатица празнува 100-годишен юбилей

Стогодишен юбилей отпразнува баба Гана Томова от кулското село Старопатица . Тя получи от кмета на населеното място Николай Николов поздравителен адрес и подаръци. Поздравленията от името на кмета и читалището бяха поднесени от секретаря на културното средище в Старопатица Корнелия Иванова: „За нас е чест навръх вашия стогодишен..

публикувано на 23.01.25 в 16:07

Буферният паркинг при Дунав мост 2 остава частен

Министерството на транспорта и дружеството " Дунав мост Видин-Калафат"  не са приемали решение за закупуване на буферния паркинг , изграден в непосредствена близост на граничното съоръжение. Това става ясно от отговор на министъра на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на писмен въпрос от народния представител от Видин Любен Иванов.  Питането е..

публикувано на 23.01.25 в 15:58

Обсъдиха проект на устройствен план на кв. „Васил Левски“ във Видин

Подробният устройствен план - План за регулация и застрояване на жилищен квартал „Васил Левски“ във Видин е подложен на обществено обсъждане, съобщиха от пресцентъра на Общината. Проектът е коригиран заради забележки от жители на град Видин.  Част от промените се отнасят до премахване на петна за гаражи, систематизиране на паркоместа пред блок..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Театърът във Враца представя премиера на „Лазарица“ от Радичков

"Лазарица" от Йордан Радичков ще бъде представена на сцената на врачанския театър. Режисьор е Петринел Гочев , за когото това е четвърти спектакъл по Радичков, като той работи с него още като студент:   "Аз като студент още трети курс започнах първото си представление на професионална сцена с драматизация по разкази на Радичков. Това беше в..

публикувано на 23.01.25 в 13:00

Грипната епидемия във Видин се удължава, спират присъствените учебни занятия

Срокът на обявената във Видин грипна епидемия се удължава до 2 февруари , като се преустановяват присъственият учебен процес и провеждането на извънкласни занимания и организирани дейности с ученици на територията на община Видин, съобщават от Министерството на здравеопазването.  Временните мерки в училищата се въвеждат от утре, 24 януари до 29..

публикувано на 23.01.25 в 12:43