Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Мечков: "През очите на художника природата и светът са винаги по-красиви"

6
Снимка: Радио Видин

В "Калейдоскоп" тази събота ви срещаме с родения в Монтана Любомир Мечков - творец и общественик, направил много за родния си град. През 1982 г. той завършва НХА "Николай Павлович" - София, специалност "Изкуствознание", а през 1989 г. защитава докторска дисертация на тема "Пейзажната живопис в българската възрожденска къща" и става  доктор на изкуствознанието.  През  1991 г. е включен в колектива към секция "Възраждане" към БАН, създал сборника "Възрожденско изкуство", който за съжаление не е публикуван.  От 1977 г. участва във всички окръжни и регионални изложби на групата на художниците в Монтана. Представя се със  самостоятелни изложби в различни градове у нас и в чужбина. Негови творби се намират в частни колекции, в художествени галерии в страната, в Германия, Румъния, Франция. Любимите му теми са живопис и натюрморт. В момента работи като главен уредник в Художествената галерия "Кирил Петров" в Монтана. Семеен, с един син.

С Любомир Мечков  разговаряме за интереса му към рисуването, който се появява още в ранните му детски години, за първата му изложба, за хубавите му спомени от детството, преминало в Криводол и в Ерден, за неговите картини, които представи в изложба във видинската художествена галерия "Никола Петров“. На една от картините е изобразена видинската синагога, която според монтанския творец е най-красивата сграда в нашия край и в България. Студентските години са изключително плодотворни за младия художник. Пише курсова работа за стенописите в копривщенските къщи, а дипломната му работа е  "Стенописите в Пловдивската възрожденска къща“. Следва период от 1982 до 1989  година, когато той подготвя докторската си дисертация, която е още по-задълбочено и обширно изследване, посветено на българската възрожденска къща. За тази цел авторът пътува във всички градове в България и в съседна Гърция. И доказва, че светската живопис в България се появява доста по-рано, преди Освобождението, и отразява богатата душевност и любознателност,  стремежа към напредък на българина от Възраждането.

"Това ми е най-хубавият период, защото попадах на неща, които нито бяха публикувани, нито бяха известни, за първи път аз съм ги изследвал. Така че това прерасна в една много сериозна дисертация. Два пъти ходих в Гърция, защото по-ранните прототипи на подобна украса са в Гърция. Един период на 70 години по-рано. Това са богати къщи на гръцки търговци. Най-ранните стенописи са в Банско от 1832 година и в Сливен от 1835 година . Оказва се, че  в самия храм над женското отделение под новата мазилка, има стара мазилка със светски пейзаж от Сливен.Търговците - българи са стигали до Индия. Всичко им е правило впечатление и са демонстрирали, че са съпричастни към Европа. По-старите изследователи смятаха, че това е плод на т.нар. Одринска школа, че идва от Турция. Оказа се, че не е така. Тук има прекрасни пейзажи от Венеция, от Стокхолм, Кайро. Впечатлявали са се от исторически неща – напр. Александрийския фар. Неща, които са европейски. Те са живели в къщите си в свят, който няма нищо общо с Ориента. Аз това се опитах да защитя." – споделя Любомир Мечков  за докторската си дисертация и обобщава: "До ден днешен това си остава едно много мащабно изследване и се радвам, че съм го направил. Това бяха най-хубавите години в живота ми. Отивах и не знаех какво ще намеря, обикновено се откриваше по нещо, което не е изследвано, не е публикувано. За съжаление, всичко това не успях да го издам като книга.“

От 1982 година Любомир Мечков работи и твори в родния си град Монтана. Любимата му тема е пейзажът. Не работи на парче, винаги обмисля нещата предварително като за една изложба.

"Да рисуваш и да се занимаваш с изкуство е привилегия. Рисуването ми е същността на живота. Всичко останало е странична. Голяма радост е, ако прецениш, че си постигнал нещо за себе си. Пък другите дали ще го оценят... Всеки художник създава негов свят, защото иначе ще стане една фотография. А през очите на художника природата и светът са винаги по-красиви.“ – обобщава творецът Любомир Мечков. И допълва: „Аз обичам екстремно ярките тонове и цветове. Любимите ми  цветове  са  патешко жълто, червено в различни нюанси,  ултра марин, кобалтово синьо. Няма такава природа. Всеки художник си прави собствената природа така като я вижда. Във всеки район на България художниците работят в една гама. Без да го усещат. Едните са по-сивкави, другите по-кафеникави, по-цветни.“

Любомир Мечков е известен в Монтана и като общественик, председател на СДС в Монтана, два мандата  работи като общински съветник и председател на Комисията по култура към ОбС-Монтана. С неговото съдействие и упоритост  са  върнати старото име на града – Монтана, празника на града – Свети Дух, първото знаме на Монтана, културните институции в града получават относителна независимост, Кукленият театър се отделя от читалището, издигнати са два паметника – този на Васил Левски и Паметник на загиналите във войните.

Житейската мъдрост,  до която стига днес Любомир Мечков е: "Едно от най-важните неща е човек да избягва крайностите.“

Целият запис може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50