Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недооценени ли са медицинските сестри в България?

Снимка: БГНЕС
Специалисти по здравни грижи от цялата страна се събраха в столицата и поискаха: стартова заплата равна на три минимални работни заплати за страната, диференцирано заплащане, възможности за продължаващо обучение, по- добри условия на труд. Защо медицинските сестри в България се чувстват недооценени?


Диана Богомилова е медицинска сестра с 30-годишен трудов стаж, работи на две места- в медицинския център "Света Петка" и в болницата. Говорим в почивката след края на работния й ден в Центъра и преди нощното й дежурство в болницата. Поне два пъти в седмицата има нощни смени:

"Няма начин. Това е положението. За да може да се оцелее със заплатата на медицинска сестра, трябва да се работи най- малко на две места. С една заплата не може да се оцелее. Доскоро ни бяха почти минимални, сега имаме леко повишение на заплатите. Но общо взето, ако няма прослужени години една медицинска сестра тя взема 450 лева. Приравнени сме почти със санитарките. Доскоро. От един месец, която заплата още не съм получила, но от един месец сме с увеличена заплата", каза Диана Богомилова.

След протеста на специалистите по здравни грижи- медицински сестри, лаборанти, рентгенови и клинични лаборанти, фелдшери- очакванията им са да има резултат. Въпреки, че никой от управляващите не излязъл да разговаря с тях, се надяват да поставят начало на преговори, които да доведат до подобрения- да не изтичат кадри навън, да бъде достойно оценен труда им.

Снимка"Здравеопазването е на много ниско ниво в момента, откъм заплащане и оценяване на труда ни, откъм преработване на всички в сферата. Средната възраст за медицинските сестри е 53 години. Броят на сестрите е намалял с повече от два пъти. Което означава, че работата е същата, застаряващо население, а броят на обслужващия персонал е намалял с два и повече пъти. Това са данни от цялата страна, които са и в нашия край. И ние намаляваме. Имам статистика от декември месец, 217 са работещите, ако не се лъжа и сега към днешна дата са с 10 по- малко", допълни Диана Богомилова.

Сред работещите сестри има много в предпенсионна и пенсионна възраст. За да останат младите кадри в България, трябва да получат подкрепата и на пациентите:

"За да се получи промяна, трябва целият български народ да излезе на протест, а не само медиците. Защото, за да останем ние и да обслужваме пациентите, те трябва да ни подкрепят. Не ни ли подкрепят, остават без нас."

СнимкаСериозен е недостигът на кадри в професията. Често пъти младите медицински сестри заминават да работят в чужбина веднага след дипломирането си.

Като медицинска сестра започва работа в София преди четири години Мими Теофилова. Преди това работи 34 години като медицинска сестра във видинската болница.

"Имахме надеждата, че нещата ще се пооправят. Но в крайна сметка наложи ми се най- вече по семейни причини да напусна този град и втората причина съответно е ниското заплащане, което е много ниско. Трудно се живее с такава заплата. Не беше никак лесно да се съберат сили и смелост на едни такива години като моите да напусна собствения си дом, но в крайна сметка стана, не е невъзможно. Доволна съм сега тук. По- спокойно живея. Отивам във Видин рядко, с една тъга и може би затова и не ми се ходи толкова често там", сподели  Мими Теофилова.

СнимкаЗаплащането, което получава сега, е в пъти по- голямо. Не мисли да се мести в чужбина, но казва, че много нейни колежки напускат България.

Боряна Линева е медицинска сестра в столицата на Финландия- Хелзинки с 22-години трудов стаж.  Работи като анестезиологична сестра в тяхната централна болница, която е аналог на "Пирогов". Пред Катя Борисова каза, че тяхната система много прилича на тази, която ние имахме преди:

"Здравеопазването е безплатно. Мисля, че са три платени такси за година при посещаване на джипи в поликлиника и след това е безплатно. В болниците има някакви такси, които са минимални и са спрямо доходите, но по- голям процент от таксата се поема от държавата, което е почти безплатно. Има социални работници към всяко отделение и когато болният е на лечение, се интервюират близките и ако имат нужда от помощ им се осигурява такава", заяви Боряна Линева.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00