Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недооценени ли са медицинските сестри в България?

Снимка: БГНЕС
Специалисти по здравни грижи от цялата страна се събраха в столицата и поискаха: стартова заплата равна на три минимални работни заплати за страната, диференцирано заплащане, възможности за продължаващо обучение, по- добри условия на труд. Защо медицинските сестри в България се чувстват недооценени?


Диана Богомилова е медицинска сестра с 30-годишен трудов стаж, работи на две места- в медицинския център "Света Петка" и в болницата. Говорим в почивката след края на работния й ден в Центъра и преди нощното й дежурство в болницата. Поне два пъти в седмицата има нощни смени:

"Няма начин. Това е положението. За да може да се оцелее със заплатата на медицинска сестра, трябва да се работи най- малко на две места. С една заплата не може да се оцелее. Доскоро ни бяха почти минимални, сега имаме леко повишение на заплатите. Но общо взето, ако няма прослужени години една медицинска сестра тя взема 450 лева. Приравнени сме почти със санитарките. Доскоро. От един месец, която заплата още не съм получила, но от един месец сме с увеличена заплата", каза Диана Богомилова.

След протеста на специалистите по здравни грижи- медицински сестри, лаборанти, рентгенови и клинични лаборанти, фелдшери- очакванията им са да има резултат. Въпреки, че никой от управляващите не излязъл да разговаря с тях, се надяват да поставят начало на преговори, които да доведат до подобрения- да не изтичат кадри навън, да бъде достойно оценен труда им.

Снимка"Здравеопазването е на много ниско ниво в момента, откъм заплащане и оценяване на труда ни, откъм преработване на всички в сферата. Средната възраст за медицинските сестри е 53 години. Броят на сестрите е намалял с повече от два пъти. Което означава, че работата е същата, застаряващо население, а броят на обслужващия персонал е намалял с два и повече пъти. Това са данни от цялата страна, които са и в нашия край. И ние намаляваме. Имам статистика от декември месец, 217 са работещите, ако не се лъжа и сега към днешна дата са с 10 по- малко", допълни Диана Богомилова.

Сред работещите сестри има много в предпенсионна и пенсионна възраст. За да останат младите кадри в България, трябва да получат подкрепата и на пациентите:

"За да се получи промяна, трябва целият български народ да излезе на протест, а не само медиците. Защото, за да останем ние и да обслужваме пациентите, те трябва да ни подкрепят. Не ни ли подкрепят, остават без нас."

СнимкаСериозен е недостигът на кадри в професията. Често пъти младите медицински сестри заминават да работят в чужбина веднага след дипломирането си.

Като медицинска сестра започва работа в София преди четири години Мими Теофилова. Преди това работи 34 години като медицинска сестра във видинската болница.

"Имахме надеждата, че нещата ще се пооправят. Но в крайна сметка наложи ми се най- вече по семейни причини да напусна този град и втората причина съответно е ниското заплащане, което е много ниско. Трудно се живее с такава заплата. Не беше никак лесно да се съберат сили и смелост на едни такива години като моите да напусна собствения си дом, но в крайна сметка стана, не е невъзможно. Доволна съм сега тук. По- спокойно живея. Отивам във Видин рядко, с една тъга и може би затова и не ми се ходи толкова често там", сподели  Мими Теофилова.

СнимкаЗаплащането, което получава сега, е в пъти по- голямо. Не мисли да се мести в чужбина, но казва, че много нейни колежки напускат България.

Боряна Линева е медицинска сестра в столицата на Финландия- Хелзинки с 22-години трудов стаж.  Работи като анестезиологична сестра в тяхната централна болница, която е аналог на "Пирогов". Пред Катя Борисова каза, че тяхната система много прилича на тази, която ние имахме преди:

"Здравеопазването е безплатно. Мисля, че са три платени такси за година при посещаване на джипи в поликлиника и след това е безплатно. В болниците има някакви такси, които са минимални и са спрямо доходите, но по- голям процент от таксата се поема от държавата, което е почти безплатно. Има социални работници към всяко отделение и когато болният е на лечение, се интервюират близките и ако имат нужда от помощ им се осигурява такава", заяви Боряна Линева.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще стане с цените на електроенергията за битовите потребители

Приетите промени в Закона за енергетиката от 2023 г. откриват следващ етап от либерализацията на пазара на електрическа енергия , който предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия при запазване на регулиран пазар за битовите потребители до 2026 година.  Отпада задължението на Комисията за енергийно и водно регулиране..

публикувано на 18.03.24 в 15:02

Кузман Илиев: Исторически заплахи са надвиснали над България

Преговорите преди ротацията продължават.  Ще постигнат ли съгласие управляващите партньори?  Сглобка или избори?  Политическото статукво в страната дискутирахме в "Посоките на делника" с Кузман Илиев, председател на гражданското движение "България може", икономист, политически анализатор и автор на книгата "България може сама". Радио ВИДИН : В..

публикувано на 14.03.24 в 10:00

Започна ли плавното преминаване към електромобилите

Ерата на електромобилите наближава и до няколко години се очаква те да са огромен дял от всички превозни средства.  През последните години глобалните продажби на напълно електрически (BEV) и хибридни превозни средства (PHEV) не спират да растат. За 2023 г. те са нараснали с 31%, а година по-рано - през 2022 г., постигнатото увеличение е 60%,..

публикувано на 13.03.24 в 11:00

Ротация в кабинета или нови предсрочни избори?

След два дни на преговори  между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, започнаха и консултациите при президента Радев с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство.  "Въпреки че промените в Министерски съвет бяха предварително планирани още преди 9 месеца и въпреки внушителната парламентарна подкрепа,..

публикувано на 12.03.24 в 11:54

Бюджет за всяко едно село

Финансова самостоятелност при управлението на кметствата - не за първи път настояват за такава възможност кметовете на малките населени места.  Всяко едно село в община Белоградчик ще получи собствен бюджет. Решението е гласувано от Общинския съвет, средствата са заложени в тазгодишния бюджет на Общината.  "Заложихме в тазгодишния бюджет..

публикувано на 11.03.24 в 15:31

Село Средогрив в очакване на магазин, автобус и нови пътища

Средогрив е село в Северозападна България. То се намира в община Чупрене, област Видин.  Средогрив е разположено на 276 метра надморска височина от североизточната страна на предбалканския рид Ведерник. На 12 километра е Белоградчик и на 40 километра е Монтана. През селото минава река Лом.  Общо 70 са жителите, които живеят тук постоянно...

публикувано на 08.03.24 в 13:00

Опасна мода: Да караш бързо и да се похвалиш в интернет

Клипове на шофьори, управляващи автомобили с особено висока скорост , нееднократно привличат медийното и обществено внимание в последно време. От началото на годината във Враца има няколко случая на публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи шофиране с висока скорост, а рекордното установено превишаване на скоростта е с над 100 км..

публикувано на 07.03.24 в 11:15