Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартират търгове за строителен надзор на пътя между Мездра и Ботевград

Снимка: БГНЕС

Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) стартира обществената поръчка за избор на строителен надзор при допълнителното проектиране и строителството на 33 км от първокласния път между Мездра и Ботевград, съобщават от АПИ. Отсечката е разделена на два лота. Кандидатите за надзор на лот 1 могат да подават офертите си до 17,30 ч. на 2 август 2018 г. Индикативната стойност на поръчката е 1 500 000 лв. без ДДС. Офертите за лот 2 се подават до 17,30 ч. на 9 август 2018 г., а прогнозната стойност е 2 040 000 лв. без ДДС.


Строителството на пътя Видин - Ботевград ще започне от една от най-сложните отсечки Мездра - Ботевград, посочват от Пътната агенция. През март т. г. АПИ обяви обществената поръчка за изграждането на 33 км от първокласния път. Участъкът е разделен в два лота. 


Отсечката ще бъде с две платна с по две ленти за движение в посока с габарит 20 м. Трасето ще следва съществуващия път като се развива по нов терен в участъците, обхождайки селата Люти дол, Типченица, Новачене и Скравена. Ще бъдат изградени и ремонтирани редица съоръжения - над ж. п. линията Мездра - София, мостове над р. Искър, Малата река, Калница, Бебреш, Рударка, както и пътен възел при село Новачене. Пресичанията на републиканските и общинските пътища ще се осъществява чрез кръгови кръстовища „Мездра“, „Дърманци“, „Ребърково“, „Люти дол“, „Скравена“ и „Ботевград“. Предвидено е построяването на селскостопански надлези, площадки за отдих. На обхода на с. Люти дол ще бъдат построени два тунела, с дължини съответно 490 м и 340 м.


За участъка от път E-79 Мездра – Ботевград, Лот 1, индикативната стойност на поръчката за допълнително проектиране и строителство е 123 000 000 лв. без ДДС. Срокът на изпълнение е 1096 дни, от които 180 дни за проектиране и 916 дни за строителство. За Лот 2 индикативната стойност на поръчката за допълнително проектиране и строителство е 178 800 000 лв. без ДДС. Срокът на изпълнение е 1096 дни, от които 180 дни за проектиране и 916 дни за строителство.


Общата индикативната стойност на двата лота е близо 302 млн. лв. без ДДС.


Направлението Видин – Ботевград /167 км/ е приоритетен проект в инвестиционната програма на АПИ и МРРБ до 2022 г., тъй като с цялостното хомогенизиране и модернизация на трасето от Дунав мост 2 ще се осигури бърза и удобна връзка между автомагистралите „Хемус”, „Тракия” и „Струма”, допълват от Агенцията. С изпълнението на проекта транзитният трафик ще бъде изведен от населените места, с което ще се повиши безопасността на движение и ще се ограничи вредното въздействие на шума и замърсяването на околната среда от интензивния тежкотоварен трафик.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Продължава подмяната на старите отоплителни уреди във Враца

В началото на април ще започне вторият прием на заявления за подмяна на стари отоплителни уреди на твърдо гориво. Дейностите са част от проект на местната администрация „Зелена Враца – мисията е възможна", финансиран с близо 24 000 000 лв. по Програма „Околна среда" 2021-2027 г., съобщиха от общинската управа на Враца.  Заместник-кметът инж. Цветан..

публикувано на 02.03.25 в 07:26

Историческият музей в Лом е домакин на фотоизложба за паметника на Шипка

Пътуващата фотодокументална изложба „Строителите на Паметника на свободата” гостува на историческия музей в Лом. Експозицията е подредена в една от залите на културната институция и показва 27 табла със снимки и факсимилета на документи и кореспонденция, разказващи историята на строежа на монумента на връх Шипка. Директорът на музея Даниела..

публикувано на 02.03.25 в 07:24

Огромна мартеница украси скалите над село Гара Лакатник.

За поредна година огромна мартеница украси скалите срещу село Гара Лакатник.  Тя беше спусната от алпинисти от Лакатник.  Инициатори на събитието са Народно читалище "Искърски пролом - 1934 ", Туристическо дружество " Репей " , Учителско настоятелство - Основно училище "Христо Ботев " , Кметство Лакатник  и Детска градина "Мики Маус "...

публикувано на 01.03.25 в 16:36

Протест блокира за кратко два пътни участъка във Видинско

Граждански протест спря за минути движението по международния път Е - 79 на кръстовището към Видин, Белоградчик и Ружинци, както и на пътя Монтана-Видин край село Тополовец.  Действията са в рамките на национален протест срещу разполагането на ветрогенератори и фотоволтаици в земеделски земи. Като организатори в социалната мрежа са обявени земеделски..

публикувано на 01.03.25 в 11:50

Нови паралелки разкриват в Лом и Монтанско

В Лом ще учат за програмист на роботи. Професията е нова и за първи път се предлага за реализация в област Монтана. В приема след VII клас за новата учебна година са предложени 45 паралелки, а след IV клас остава само една.   45 паралелки са предложени за държавен план-прием за следваща учебна година в област Монтана. 14 са профилирани и 31..

публикувано на 01.03.25 в 11:00

Ученици от Мездра рецитираха стихове за 3 март

В Основно училище  "Свети свети Кирил и Методий" в Мездра се проведе емоционална беседа , посветена на Деня на освобождението на България. Г-жа Румяна Антова , преподавател по история, води учениците от I до IV клас в "Пътешествие във времето", запознавайки ги със значението на 3 март и Руско-турската война. Събитието включваше рецитиране на..

публикувано на 01.03.25 в 09:30

Обсъждат съдбата на емблематични сгради във Враца

Старата поща във Враца се превърна в обект на разгорещен дебат, след като сградата е пред разпад. Става дума за имот, който е частна собственост. От общината във Враца уточниха, че старата поща не е паметник на културата и няма статут на такъв.  Повод да се търси мнението на градската управа стана бъдещото събаряне на зданието, което се намира в..

публикувано на 01.03.25 в 09:00