Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще успеем ли да преодолеем демографския срив?

Докога демографската криза у нас ще се задълбочава?!

Снимка: Радио Видин
Дискутираме тази тема в "Посоките на делника" с икономическия анализатор Евгений Кънев, с Николай Иванов, член на Комисията по труда, социалната и демографската политика в Народното събрание и с журналиста Христо Казашки, автор на книгата "България умира тихо". 


Вече много години се говори за т. нар. демографска криза в България. Тази криза, която вече се отразява негативно и на образователната система, и на икономиката. Всъщност, нещата са неразривно свързани. 


По думите на Евгений Кънев: 


"Няма кой да мисли стратегически и държавнически. Само говорим! Ако примерно имаме краткосрочност на политиката- "в рамките на нашия мандат да избутаме и след нас и потоп", каквото е като цяло мисленето на повечето управления по време на прехода! Разликата е, че политикът мисли в рамките на своя мандат, а държавникът мисли за десетилетия напред какво ще се случва. Просто нямаме държавници. Случайно или не, това е също част от проблема, че хората, които минават за най-интелигентната част на нацията, която отива да учи и остава да живее на Запад, просто я губим от политическия оборот. Не участват в избори, а това влияе и на политическите резултати. На власт идват хора, които защитават други интереси, най-вече собствените си. Нещата са свързани. Докато не се обърне тенденцията в начина, по който се управлява държавата, то оттам идва едно дъно, под което не може да се копае повече и това го виждам в рамките на следващите 5 години, да има обръщане на тази тенденция. И адресиране наистина на проблемите, които се натрупват с невероятна скорост!"   


Според Николай Иванов: 


"Няма по-голяма национална кауза в момента от търсенето на решения за тази демографска катастрофа, която заедно с бедността, с нарастващите неравенства и регионалните диспропорции, е сред най-големите заплахи, пред които е изправена днес България. Динамиката на процесите показва, че тези показатели се влошават. Всяка година изчезва един град като Враца и Видин. Около този проблем трябва да има обединение на всички и политически, и институционални мерки. На първо време трябва да се стигне до консенсус, че това е най-тежкият проблем. Северозападът е умален вариант на ситуацията в цялата страна, но с изразени най-тежки характеристики."


В книгата "България умира тихо" авторът Христо Казашки бие тревожно камбаната, че България си отива. И същевременно се ужасява от това, дали ние, сегашните българи, не сме последните живи свидетели на наближаваща ужасна национална катастрофа. Журналистът коментира: 


"Бързо трябва да се помисли за увеличаване на майчинските добавки. И да се даде гражданство на българите от чужбина, така както беше предложил покойният вече историк проф. Божидар Димитров. И друго- хиляди млади и умни българи напуснаха страната и със сигурност с основание. Но аз се питам! Колко щастлив може да бъде един човек, който прекъсне всичките си контакти с родното си място и остави възрастните си родители сами?! Нима това не изисква огромен, изначален компромис, огромно усилие, което струва ми се, ако бе хвърлено в Родината, можеше да доведе до истинска промяна- демографският проблем да го нямаше или да беше сведен до минимум. Над това трябва да се замислят управляващите."

Какви други възможни решения има на демографския проблем и какво трябва да стане, за да няма демографска криза, чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00