Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тополовец- селото на кръстопът и без път

7
Снимка: Радио ВИДИН

Село Тополовец е едно от десетте съставни села на община Ружинци в област Видин. Намира се на кръстопът- на разклона за Видин, Лом, Белоградчик и Монтана. Жителите на Тополовец са 165. Магазин има, лекарства си купуват от аптеката в съседното село Чорлево. Личният лекар е в другото близко село- Дреновец, на около 3 километра. Безработицата е най- големият проблем. Другият са разбитите пътища:

"Без пари малко трудно се живее. Пътят за Дреновец е разбит... Бъдеще няма... Пътят Белоградчик-Лом е в окаяно състояние. От тировете, естествено... Редовно ги пренасочват по Ружинци- Дреновец, а този път не е пригоден за тях... Аз съм работник в сервиза. Клиенти има, доволни сме. Пътят е ад, никой му не е зор. Надолу към Лом ако хванете, ще разберете за какво става въпрос... Тук млади хора не останаха. Ходил съм да косим с косата тревата отстрани, да не е на пътя и да може да се минава. Ако има къде да взимам минималната и жената да взима минималната, няма да давам 200 лева за квартира в Монтана. Колко много съм се наплашил от пожар! Присъствал съм миналата година на три пожара. Брусарската пожарна не може да гаси в Дреновец, че бил в друг район... Уж човек от полицията да ни пази, но не го виждам. Няма къща да не е обрана. Това беше до преди година...", казаха жители на село Тополовец.

Кмет четвърти мандат на село Тополовец е Сашко Здравков. Похвали се, че успели да асфалтират пътя през селото в посока Монтана.

"Другото, което е важно- имаме 25 автобуса, които пътуват по линиите: Видин- София, Видин- Плевен и Видин- Бургас. Населението е много доволно. Чупрене няма такава връзка, няма Белоградчик. Хората идват сутрин, колите си оставят на паркинг, вечер се връщат, сядат си в колите и си отиват. И са спокойни, защото в селото нямаме нито една кражба", каза Сашко Здравков пред Светла Бондова.

Населението преди било 3500 души. С времето заминали на работа в градовете, защото сега работни места в селото няма. Останали са предимно възрастни хора. Има и деца:

"Всяка сутрин идва автобус, събира учениците и ги кара в училището, което е в село Дреновец."

20 души от Тополовец получават топъл обяд. Храната пристига всеки ден в 10 часа. Има една детска площадка, в двора на бившата детска градина, която се ползва от пенсионерския клуб. Кметът казва, че по проект предстои да се направи нова детска площадка, с нови съоръжения за игра. Църковният храм е на центъра и носи името "Свети Илия".

"Имаме на площада параклис, който е отворен 24 часа."

Проблем има и с трафика на тежкотоварни камиони.

"От пролетта продължаваме асфалта от Е-79, тук остават около 4-5 километра да се свържем с ломския участък. Тогава въобще няма да имаме проблеми. Нашите пътища са много натоварени. Тировете тук минават по път 123, който е помощен на Е-79, по- пряко им е."

Сашко Здравков иска да се оправи речното корито. Реката, която минава през общината е Лом.

"Дигите са били от земя и чакъл. Има места, които трябва да се оправят. И съм убеден, че ще получа съдействие", допълни кметът на село Тополовец.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00