Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще се случи с демонтираната настилка от пешеходната зона във Видин?

Снимка: Радио ВИДИН

Точно преди две седмици официално стартира реконструкцията на централната пешеходна зона на град Видин. Мащабният ремонт ще струва близо 12 млн. лева. В целия си обем обхваща зоната от Драматичния театър до сградата на Областната дирекция на МВР. Като първоначално ще бъдат реализирани първите три етапа- от театъра до СУ "Цар Симеон Велики". Ще бъде подменена настилката на близо 42 000 квадратни метра площ- павета, мраморни и гранитни плочи, които са поставени в началото на 80-те години на миналия век.

Ще бъдат ли внимателно демонтирани и съхранени плочите от пешеходната зона във Видин и дали няма да бъдат положени в частни обекти или продадени? Това се питат жители на Видин.

"Кметът каза, че с тези плочки ще се направи ремонт някъде на друго място. Да се надяваме, че ще ги вложат за нещо рационално... Половината от плочките ще ги откраднат със сигурност... Искам да попитам кмета къде ще отиде това, което го махат. Трябва този материал да се използва за бордюри и тротоари, които липсват в града от 30-40 години. Мисля, че плочите ще изчезнат някъде... Тия плочи ще отидат в дворовете на големците, в някоя вила, другата половина ще ги изпочупят... Намислили са тия плочи да ги продадат, но няма да стане, защото всичките ще ги изпочупят, докато ги демонтират... По всяка вероятност ще се оползотворят...",  казаха видинчани пред стажант-репортера на Радио ВИДИН Мартин Георгиев.

Кметът на Видин Огнян Ценков увери, че е разпоредено на фирмата, която подменя настилката на пешеходната зона в града, да не се допусне нараняване на гранитните и мраморни плочи. Те ще бъдат съхранени в базата на бившето военно поделение. А след това кметовете и кметските наместници в община Видин ще могат да получат тези материали и да ги използват за облагородяване по места.

Ще се възползва ли от това, попитахме кметът на най-голямото населено място в общината след областния град- Дунавци, Димчо Скорчев:

Снимка"Аз съм мислил за това още в самото начало, когато стана въпрос за подмяна на настилката в централната част на Видин. Бих искал този материал да го наложим в нашия център и със сигурност би станало много хубаво. Но бях свидетел как товарят материала в самосвалите с багери. Според мен няма достатъчен контрол върху съхраняването на самия материал. Имам огромно съмнение дали ще бъде запазен като цялост този материал и дали след това ще е годен за ползване. Но така или иначе, ще си пусна необходимите документи до кмета на общината и ще се опитам да се възползвам от това нещо. Притесняваме и че когато вземем този материал, ще са ни необходими средства за материал, необходим за полагането му, а и нямаме хора, които да свършат тази работа."

СнимкаДемонтираните плочи могат да бъдат от полза и за Синаговци.

"Бихме били много благодарни на кмета, ако осъществи тази инициатива, защото тези плочки ще ни свършат много добра работа. Бихме обновили паркчето на центъра, което не е пипано от години. Също така около църквата трябва да се направят тротоари, пътека. Около детската градина- също. Има много места, където биха могли да бъдат използвани. Ще бъде много добре, ако се осъществи тази инициатива", каза кметът на село Синаговци Иван Иванов.


Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00