Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще задължат ли работодателите да назначават хора с увреждания

Снимка: Радио Видин

Квотен принцип при назначаване на хора с трайни увреждания, според който работодатели с 20 до 49 работници трябва да назначат поне един човек с увреждане, с 50 до 99 - двама, със 100 и над 100 - четири процента от средносписъчния им състав - това са част от готвените промени в Закон за хората с увреждания. Ако не се изпълнят тези квоти, работодателят внася всеки месец във фонда към Агенция за хората с увреждания такса в размер от 80 на сто от минималната заплата за всеки неназначен човек с увреждане. Това решение предизвика недоволство сред представители на бизнеса. Мнението на председателя на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов е, че практиката може да е европейска, но това не значи, че е правилна. 

"Имам тежки възражения срещу всички неща, които се случват на квотен принцип. Прилагането на такъв принцип изисква някой да знае какво се случва на българския пазар на труда, а такъв човек няма. Склонен съм да се съглася с бизнеса - по-добре да има стимули за такива фирми" - коментира преди дни Димитър Манолов в свое телевизионно интервю. Неговите очаквания за самия закон са, че той няма да направи нищо хубаво, а точно обратното. 

Публикуваният на 28 август за обществено обсъждане проект на Закон за хората с увреждания ще изземе допълнителен финансов ресурс от бизнеса. Това се казва в позиция на Българската стопанска камара, изпратена до медиите. Камарата възразява остро срещу предвиденото въвеждане на квоти за хора с увреждания и го определят като "пряка намеса на държавата в стопанската дейност". През последните седмици българските работодатели нееднократно изразиха категоричната си негативна позиция срещу въвеждането на квоти за наемане на хора с трайни увреждания. Бизнесът подчерта, че ефектът от една подобна мярка ще бъде крайно негативен за целия пазар на труда. Според работодателите това е унизителен подход спрямо хората, които по една или друга причина са с над 50% намалена трудоспособност. Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско-промишлена палата.

"Според мен това е изключително трудно начинание. Темата е доста трудна за коментар ... От фирма до фирма разликата е огромна. Промените трябва да бъдат изготвени правилно от експерти с изключително богат опит в тази област" - каза Красимир Кирилов.

Готовността на работодателя да наеме работник или служител се определя от професионалните качества, знания, умения и компетенции, а не от здравословното му състояние. В условията на задълбочаващ се недостиг на работна сила българският работодател възприема хората с увреждания като ценен човешки потенциал, напомнят предприемачите. Те допълват, че възможностите за наемане на хора с увреждания в голяма степен се възпрепятстват от обективни обстоятелства, извън сферата на отговорностите на работодателите. Едно от основните препятствия е липсата на достъпна публична среда, която да позволи на хората с увреждания да учат, да се развиват и да стигат безпрепятствено до работните си места. Осигуряването на достъпна публична среда е основен ангажимент на централната и местна власт, се напомня в позицията. От Българската стопанска камара са категорични, че публикуваният проект не отразява публично изразените възражения на засегнатите страни, но и въвежда нови непропорционални изисквания, насочени преди всичко към изземане на допълнителен финансов ресурс от бизнеса.
Приложими ли са готвените промени и къде се корени основният проблем при осигуряването на трудова заетост на хората с увреждания - това попитахме Петър Кичашки, изпълнителен директор на Института за модерна политика и член на Комисията за защита от дискриминацията.

"Тези квоти и в момента ги има, но те не са задължителни. С новия проект се цели една задължителност на квотите. Тогава всеки работодател, който е длъжен да наеме човек с увреждане, ще е задължен, ако не го направи, да внесе една немалка сума, която да отиде във фонд за насърчаване на заетостта на хората с увреждания ... Аз винаги съм бил умерено скептичен към сработването на квотния принцип за уязвими групи на пазара на труда. Ние едва ли не се опитваме, да се намесим в свободните стопански отношения и да изискаме от работодателя да наеме определен тип човек не заради неговите умения и способности, а заради някакъв външен признак, който не зависи от него, в случая неговото увреждане. Според мен това е опит за приспиване на дълбочинните проблеми на хората увреждания в България" - коментира темата Петър Кичашки.

В Община Ружинци има пример от Северозападна България, при който хора с увреждания могат да бъдат назначени на работа наравно с другите работници. Главният виновник това да може да се случи е кметът на Общината Александър Александров, а назначаването на работа на хората с увреждания става по проект на Министерството на труда и социалната политика.

"Включихме се в програмата още щом разбрахме за нея. Около 57 души ще бъдат назначени на работа, предимно като портиери в различни общински обекти. Имаме нужда и от шофьори, като от 350 души трябваше да правим подбор и сега останах около 60 души, от които ще назначим служители. Хората много се радват, защото в малките общини като нашата, която е единствен работодател в региона това означава много за тях. Голяма част от хората са в предпенсионна възраст и им трябва трудов стаж за да натрупат годините за пенсиониране" - каза Александър Александров
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41