Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пожарната ще обучава ученици за реакция при наводнения и последващи кризи

Снимка: Радио ВИДИН
Във видинското СУ "Св. Св. Кирил и Методий" се проведе практическо занятие на тема "Сигнали за оповестяване на населението при възникване на бедствия и аварии". Учениците учиха какво да правят при евакуация и как се оказва първа помощ.

"При земетресение първо запазваме спокойствие, след това се крием под масата, за да не пострадаме... Разбрахме какво да правим при евакуация. Ако има земетресение, да се скрием под масата и после да излезем извън сградата. При пожар тези деца, при които има пожар, първи трябва да излязат... Чухме как звучат сигналите за тревога... ", казаха децата.

"Кандидатствахме по проект на Министерството на вътрешните работи, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" за "Центрове за повишаване готовността на населението за реакция при наводнения". Имаме едно 5-дневно обучение "Действия при наводнение и последващи кризи". Имат желание всички ученици да се включат", каза директорът на училището Бисерка Каменова.

За обучението на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" могат да кандидатства всички училища в областта. Към момента освен СУ "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин документи са подали СУ "Св. Св.Кирил и Методий"- град Бреговов и видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев".

СнимкаКурсът е на тема "Организиране на мероприятия за подготовка и обучение на населението за реакция при наводнения и последващи кризи" в рамките на проект "Центрове за повишаване готовността на населението за реакция при наводнения". 700 служители на пожарната вече са обучени. В момента тече организацията през учението да преминат и 78 000 ученици от цялата страна:

"Вече имаме подадени заявления от някои от училищата от нашата област за това обучение. Надявам се в най-кратки срокове да успеем всички заинтересовани училища да си подадат заявлението, защото мисля, че ще е от полза за всички", каза главен инспектор Георги Георгиев- началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин.

Предвидено е да бъдат обучени и възрастни хора в неработоспособна възраст- над 60 години, представители на държавни учреждения, местната власт, учители, 3000 доброволци, представители на бизнеса и на медиите.

На среща на членовете на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия стана ясно и че доброволците в страната са 3 128, в 232 доброволни формирования. В област Видин доброволни отряди има във всичките 11 общини, но не навсякъде броят им е достатъчен. В най- голямата община- Видин, доброволците са 28, в Белоградчик, Бойница и Брегово са по 10, Грамада- 4, Димово- 8, в общините Кула и Макреш са по 5, Ново село- 9, Ружинци- 15, Чупрене- 14.

"Почти всички са преминали първоначално обучение. Почти половината вече разполагат с техника- пожарни автомобили. По- голямата част вече са оборудвани с индивидуални защитни средства."

СнимкаОт 2019 година влиза нов стандарт, съгласно който за участие, обучение и изпълнение на задачи за всеки доброволец ще бъдат заложени по 400 лева. Така Общините предварително ще разполагат със средства, които, при реакция на доброволците, кметовете ще могат да им изплатят полагащите се суми.

След регистриране доброволците преминават първоначален основен курс на обучение до 2 години от регистрирането.

Преди година и най- голямата община в областта- Видин сформира доброволно формирование.

"Реагират най- вече при пожарогасене и по- малко при спасителни дейности, защото не сме преминали третия модул, който се провежда от Българския червен кръст. Създаваме организация тази година всички доброволци- 28 души да преминат и третия модул. В момента са започнали действия за осигуряване на облекло, оборудване. Чака се обществена поръчка", обясни Константин Джунински- началник на Общинския контролен инспекторат във Видин

И още един нов момент- във връзка с националната стратегия за намаляване на риска от бедствия Областният съвет за намаляване на риска от бедствия трябва да разработи нов областен план за защита.

Старши инспектор Филип Филипов, началник на група "Превантивен контрол и превантивна дейност" в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в град Видин презентира националната стратегия за намаляване на риска от бедствия. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00