Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече пари за общините в Северозапада догодина, ще стигнат ли?

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Над 3,2 млрд. лв. ще получат българските общини от държавния бюджет за 2019 година, реши Народното събрание. Сумата е с около 500 млн. повече в сравнение с тази година. Общините с по-малко население ще вземат повече средства от държавата, а по-големите- по-малко.

Планираните средства за капиталови разходи, снегопочистване и за делегираните от държавата дейности са общо с 477 млн. лв. повече, като догодина 131 малки общини (които се водят 4-а и 5-а категория) ще получат по 25 хил. лв. допълнително за капиталови субсидии. Освен това с решение на общинския съвет 100% от общата капиталова субсидия вече ще може да се насочи към ремонт на уличната мрежа (при 50% в момента).

Министерството на финансите предлага и нова формула за изчисляване на т. нар. изравнителна субсидия, която цели по-голяма част от сумата да бъде насочена към общини с нисък фискален капацитет. Акцентът е върху Северозападна България, където средното годишно увеличение на изравнителната субсидия е 14.3%.

СнимкаОбщина Брегово например ще получи около 800 000 лева повече- от държавния бюджет са предвидени 5 411 000 лева, по-голямата част от тях- близо 4 500 000 лева, обаче са за делегирани от държавата дейности, т.е. за да бъде покрито повишението на заплатите в обществения сектор и образованието.

"Субсидията е завишена, но разходите за заплати се увеличават, цените на ток, горива, продукти, така че тази субсидия няма да е достатъчна. И с новия бюджет ще има проблеми в малките общини", коментира бюджета за следващата година кметът на Брегово Милчо Лалов.

Община Оряхово също ще разчита на значително увеличен трансфер от държавния бюджет. Ръстът за следващата година е близо 1 млн. лева- от 5 200 000 на 6 172 000 лева. Кметът на общината Росен Добрев обаче също е скептичен и смята, че и тези средства са крайно недостатъчни, за да има осезаемо развитие в бедните региони.

Във видинската община Ново село очакват около 400 000 лева повече. Кметът Георги Стоенелов е доволен от увеличената субсидия:

"Приключваме тази година с преходен остатък, ще дадем по някой лев за Коледа на служителите, нямаме задължения, неизплатени средства. Не съм правил разчети за следващата година, но няма причина да не съм доволен от това, че бюджетът е увеличен в рамките на това, с което разполага държавата."


Община Белоградчик ще получи с около 700 000 лева повече от тази година. Кметът Борис Николов обаче смята, че тези средства са крайно недостатъчни и разкритикува начина, по който се определя размерът на т.нар. изравнителна субсидия за общините. С тези средства трябва да се покрият разходи, които не са присъщи за работата на администрациите, като читалищна дейност, спорт, здравеопазване.

"Изравнителната субсидия на по-малката и съседна видинска община Димово е с повече от 100 000 лева по-голяма от нас, въпреки че там няма такива дейности, като в Белоградчик", коментира кметът Борис Николов.

Община Видин ще получи с около 4 млн. лева повече през следващата година от централния бюджет. Субсидията е близо 30 млн. лева, като 25 млн. от тях са за разходите за делегираните от държавата дейности. 3 750 000 лева е изравнителната субсидия, а малко над 1 млн. лева са отпуснати за капиталови разходи. Общинското ръководство разчита на добрия синхрон с Правителството, за да приключи с наследения от предишните мандати тежък финансов дълг и вече да се мисли не само за икономии, а и за по-сериозно благоустрояване, коментира кметът Огнян Ценков.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33