Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече пари за общините в Северозапада догодина, ще стигнат ли?

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Над 3,2 млрд. лв. ще получат българските общини от държавния бюджет за 2019 година, реши Народното събрание. Сумата е с около 500 млн. повече в сравнение с тази година. Общините с по-малко население ще вземат повече средства от държавата, а по-големите- по-малко.

Планираните средства за капиталови разходи, снегопочистване и за делегираните от държавата дейности са общо с 477 млн. лв. повече, като догодина 131 малки общини (които се водят 4-а и 5-а категория) ще получат по 25 хил. лв. допълнително за капиталови субсидии. Освен това с решение на общинския съвет 100% от общата капиталова субсидия вече ще може да се насочи към ремонт на уличната мрежа (при 50% в момента).

Министерството на финансите предлага и нова формула за изчисляване на т. нар. изравнителна субсидия, която цели по-голяма част от сумата да бъде насочена към общини с нисък фискален капацитет. Акцентът е върху Северозападна България, където средното годишно увеличение на изравнителната субсидия е 14.3%.

СнимкаОбщина Брегово например ще получи около 800 000 лева повече- от държавния бюджет са предвидени 5 411 000 лева, по-голямата част от тях- близо 4 500 000 лева, обаче са за делегирани от държавата дейности, т.е. за да бъде покрито повишението на заплатите в обществения сектор и образованието.

"Субсидията е завишена, но разходите за заплати се увеличават, цените на ток, горива, продукти, така че тази субсидия няма да е достатъчна. И с новия бюджет ще има проблеми в малките общини", коментира бюджета за следващата година кметът на Брегово Милчо Лалов.

Община Оряхово също ще разчита на значително увеличен трансфер от държавния бюджет. Ръстът за следващата година е близо 1 млн. лева- от 5 200 000 на 6 172 000 лева. Кметът на общината Росен Добрев обаче също е скептичен и смята, че и тези средства са крайно недостатъчни, за да има осезаемо развитие в бедните региони.

Във видинската община Ново село очакват около 400 000 лева повече. Кметът Георги Стоенелов е доволен от увеличената субсидия:

"Приключваме тази година с преходен остатък, ще дадем по някой лев за Коледа на служителите, нямаме задължения, неизплатени средства. Не съм правил разчети за следващата година, но няма причина да не съм доволен от това, че бюджетът е увеличен в рамките на това, с което разполага държавата."


Община Белоградчик ще получи с около 700 000 лева повече от тази година. Кметът Борис Николов обаче смята, че тези средства са крайно недостатъчни и разкритикува начина, по който се определя размерът на т.нар. изравнителна субсидия за общините. С тези средства трябва да се покрият разходи, които не са присъщи за работата на администрациите, като читалищна дейност, спорт, здравеопазване.

"Изравнителната субсидия на по-малката и съседна видинска община Димово е с повече от 100 000 лева по-голяма от нас, въпреки че там няма такива дейности, като в Белоградчик", коментира кметът Борис Николов.

Община Видин ще получи с около 4 млн. лева повече през следващата година от централния бюджет. Субсидията е близо 30 млн. лева, като 25 млн. от тях са за разходите за делегираните от държавата дейности. 3 750 000 лева е изравнителната субсидия, а малко над 1 млн. лева са отпуснати за капиталови разходи. Общинското ръководство разчита на добрия синхрон с Правителството, за да приключи с наследения от предишните мандати тежък финансов дълг и вече да се мисли не само за икономии, а и за по-сериозно благоустрояване, коментира кметът Огнян Ценков.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00