Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медийни експерти: Пропагандата с фалшиви новини ще се засили преди изборите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Близо 2 милиона българи попадат ежедневно на фалшиви новини, сочат проучванията. Анализатори на проблема констатират, че това явление е силна заплаха за демокрацията и правата на човека и може да бъде много опасно, защото влияе на преценката на обществото по значими вътрешни и външно политически теми. Факт е, че дезинформацията се засилва в навечерието на избори с цел да привлече или отблъсне избиратели от дадена политическа сила или идея. Тази година в България ще има на два пъти избори- през май за Европейски парламент и през октомври- за местна власт.

Европейската комисия обобщи, че под феномена "фалшиви новини" трябва да се разбира "Преднамереното използване на фалшива или изкривена информация, за да се повлияе върху общественото мнение по вреден начин".

"Хората би трябвало да следят и да решат към коя медия да се обърнат и от къде да черпят новините, за да "избягат" от фалшивата информация, която ни залива. Най-обилно ни залива в интернет пространството, в социалните мрежи. Българинът по традиция вярва на написаното слово, смята, че това, което се публикува, е истина. Вече това не е така, защото хората започнаха да разбират, че се публикуват много неистини", коментира председателят на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова.

Ралица КовачеваИзследователи на проблема "фалшиви новини" потвърждават, че основните канали за разпространението им са социалните интернет мрежи. Проблемът е, че обикновените потребители трудно разграничават истинския журналистически материал от фалшивия, смята преподавателят по журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Ралица Ковачева:

"В социалните мрежи, за разлика от традиционните медии, всеки е "журналист", като подбира новините, които споделя и по този начин информира всички, които общуват с него в социалните мрежи. Така отпадат едни филтри, които професионалните журналисти използват при селекцията на информацията и при нейната проверка. Обикновените хора нямат този навик, тази чувствителност, този скепсис и нагласата веднага да провери дали нещо е вярно. Ако използваме социалните мрежи, като източник на информация, шансът да бъдем подведени е много сериозен. Едната цел на създателите на фалшиви новини са парите- създават се сайтове за такива "новини", които са на принципа на сензационността, целта е да се клика и от това да се печелят приходи от реклама. По-любопитен е случаят с умисъла да се създават новини с невярно съдържание, които да бъдат използвани с политическа или пропагандна цел, защото тогава не е толкова лесно да бъдат обозначени определени сайтове, като носители на фалшиви новини."

Снежана ТодороваФалшивите новини не са изцяло съвременно явление и феномен на социалните мрежи. Примери за фалшиви новини има още от древността. В днешно време обаче, когато информацията ни залива отвсякъде, достига лесно и бързо почти до всеки и социалните мрежи са основен източник на новини, проблемът с дезинформацията става наистина сериозен. Как да разпознаем дали една новина е фалшива?

"Човек трябва да знае, че в този вестник или това издание, или в този сайт се пускат неистини, поради което няма да го чете или ако го чете, няма да вярва, че написаното е истина. Читателите се ориентират, но за съжаление, след като се "опарят", след като повярват на нещо и после разберат, че това не е така и че тяхното доверие е излъгано. Отговорността е най-вече на тези, които произвеждат новини. С фалшивите новини трябва да се борим. Нашата комисия за журналистическа етика проверява всички подадени сигнали, излиза с позиция и я изпраща до подателя на сигнала и съответната медия", обясни Снежана Тодорова.

"Потребителите на интернет не бива да потребяват информация от произволни източници- както човек не си купува храна откъдето му падне, по същия начин е редно да не черпи новини откъдето му падне. Социалните мрежи да не се възприемат като медия, като източник на информация. С наближаването на изборите очаквам да се засили антиевропейската пропаганда в социалните мрежи", допълни Ралица Ковачева.

Мария ГабриелОт година Европейската комисия полага усилия за осигуряване на свободни и честни избори за Европейски парламент през месец май. Целта е да бъдат ограничени фалшивите новини в навечерието на вота, за да не повлияят на резултатите.

"Изработихме Кодекс за борба с дезинформацията онлайн. За пръв път на една маса седнаха социалните мрежи заедно с рекламодателите, с журналистите, с научните изследователи, с гражданските организации и изготвиха този кодекс, в който ангажиментите на всеки един от участниците са персонализирани. Очаквам видими резултати. До месец май мониторингът ще бъде месечен върху ключови индикатори от кодекса- прозрачност на политическата реклама, премахване на фалшивите акаунти, ясно обозначаване на ботовете и т.н. Трябва да наблегнем и на медийната грамотност, за да се преодолее дезинформацията. През март за пръв път ще организираме Европейска седмица на медийната грамотност", обясни европейският комисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00