Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителката Цветанка Игнатова: Видин е моят живот

Снимка: Радио Видин


Днес в "Калейдоскоп" ви представям една колкото обикновена, толкова и необикновена жена. Подчинила живота си на труд и работа, отгледала добри деца и внуци, радваща се на уважението на своите колеги и ученици, носеща в себе си болка за културата в града. Уж обикновени наглед неща, а в същото време се вплитат в  енергията и духа  на нашия град Видин. Срещам Ви с Цветанка Иванова Игнатова, която е родена във Видин преди 72 години. 


"Почти целия си живот съм преживяла във Видин, много си го обичам и не мога да си представя, че ще бъда някъде на друго място."- казва тя.  

Детските си години прекарва в град Видин. Има щастливо и безгрижно детство. Прекарва го най-вече на игрище "Юнак". Родителите ѝ я възпитават в трудолюбие и честност. В дома им има интерес към образованието и културата, купуват се различни книги и се четат, ходи се на театър. Така в Цветанка се поражда интерес към пътешествия в далечни страни и посещения на световни исторически забележителности.


Завършва основното си образование в Първо основно училище. Продължава в първата за времето си  математическа паралелка във Втора гимназия "Лиляна Димитрова". След завършване на средното си образование,  записва специалност математика, педагогически профил  в Шуменския университет. Три години учи там, после се прехвърля задочно. През това време се  омъжва, раждат се децата ѝ. Трудно ѝ е да учи и да гледа деца. Преодолява всичко с помощта на съпруга си, който е неотлъчно до нея. Сега от дистанцията на времето е удовлетворена и горда със своите деца. Синът ѝ е капитан на кораб, а дъщеря ѝ е завършила икономическия институт. След дипломирането си веднага започва работа в Градския комитет на комсомола. Продължава да работи като учител в село Плешивец.  След това постъпва на работа в току-що създадения изчислителен център. И прекарва в тази структура 17 години от трудовия си стаж. Появява се предложение за работа в Бреговското училище. Приема работата, защото децата са много добри, а и дават по-високи заплати като гранична зона.  В същото време  тя и съпругът ѝ започват да строят  по стопански начин. Пенсионира се като учител по математика в СУ "Цар Симеон Велики". Днес е свободна от професионални задължения и се опитва да обиколи онези страни, за които някога е чела и мечтала. 
 

Гимназията
"Вървеше ми повече литературата, да си призная, обаче повечето отличници кандидатстваха за там и аз заедно с тях. Любим предмет ми беше литературата. Животът в гимназията беше свързан с различни неща: имаше спортове, който обичаше спорта, тренираше. Имаше школи по изобразително изкуство, имаше оркестър симфоничен, хор, духова музика. Свиренето на инструмент те учи на дисциплина, преди всичко."


Училището
"Много е важно възпитанието, семейството преди всичко. Ти трябва да го възпиташ на уважение първо към родителите, и най-вече към учителите. Това да отговориш на родител или на учител, това беше несъвместимо с всякакво възпитание и не се допускаше. Днес много лошо повлиява отсъствието на родителите, които заминаха за Западна Европа."



Видин и културния живот
"Свързвам Видин с целия мой живот. Без Дунава не мога. И го свързвам с културния живот. В нашия малък град имаше толкова много културни институции - Куклен театър и школа към него, имахме пионерски детски хор. Нашият хор печелеше неимоверни награди на всякакви фестивали. Имахме смесен хор, казваше се "Боян Чонос", имаше и хор към Химкомбината. И всички тия хора ходеха на репетиции и за тях това беше едно разтоварване, срещи с публика. Беше много интересно и хубаво. Оперета се правеше, диригент беше Борислав Михайлов. Баща ми беше купил карта и ние ходехме на оперета. Учениците посещавахме оперети с учебна цел. Разказваха ни какво е увертюра, как се построява произведението. Видинският театър беше най-великото нещо на света. Водеха ни всяка седмица на театър и това още от ученици.
Изпращаха млади актьори в нашия театър, те бяха феноменални. Премиера не съм пропускала. А Шекспириадата беше нещо, което не е провеждано не само в България, а може би и в Европа. Това стана през 1964 година, а предишната година се откри летният театър в "Баба Вида". При самото откриване имаше стотици факли и аз също бях факлоносец. Имаше и фанфари. Изнесоха се много представления."


Животът
"Животът е хубав, по всяко време, сега даже ми е най-лесно. Много е важно човек да остави поколение след себе си. Оптимист съм."


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28