Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще ни се отрази поскъпването на тока

Снимка: Радио ВИДИН

Трите електроснабдителни дружества поискаха увеличение на цените на тока за потребителите. Предложените цени от дружествата са публикувани на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/. В предложението на "ЧЕЗ Електро България" за нови цени за електроенергията за битови нужди- ниско напрежение, се предлага дневната енергия да поскъпне с 3,50%, а нощната- с 67,60%.

В предложението има промяна и при енергията, която се продава за стопанска и обществена дейност- ниско напрежение:
1. Три скали
- върхова - понижение с 23,08%;
- дневна - поскъпване с 17,15%;
- нощна - поскъпване с 31,72%.
2. Две скали
- дневната- по- ниска с 4,75%;
- нощната- по-скъпа с 31,72%.

Как видинчани приемат исканото поскъпване на тока?

"Какво е това чудо? 67% е нещо много... Аз нощно време си включвам бойлера... Тези 5,7%, които ще дадат на пенсионерите увеличение от 1 юли, то няма да се усети... Има ли нещо да не вдигат... Всяка година става това на 1 юли. Кой не ползва нощна? Хората на това разчитат. Те затова я увеличават с толкова голям процент, вероятно... Идеално. Просто нямам думи... Би било хубаво да се увеличи, ако увеличат и доходите. Няма как да вземеш минимална заплата 500 лева и да ти увеличават всичко...", коментираха видинчани.

Пролет Борисова е собственик и управител на шивашка фирма във Видин, която дава работа на 60 човека:

"Работим на ишлеме. Ние сме на фиксирани цени, които се определят от чужбина. Използваме електроенергия. Поскъпването ще се отрази много зле на малкия и среден бизнес."

Друга видинска фирма произвежда и продава закуски. Управител е Зорница Микова:

"То нас това с индустриалния ток не ни касае. Ние сме на промишлен все още. Но в последствие отразявайки се при нас като фактури, ще се отрази на клиентите като цени. Миналата година на два пъти поскъпна тока. За да може да компенсираме по някакъв начин, се увеличават цените."

СнимкаВсяко едно увеличение, независимо на какво е то, се плаща от крайния потребител, заяви икономистът Иван Георгиев:

"Да, има конкуренция, жестока, във всички сфери на бизнеса в България и конкуренцията просто поддържа цените в някакви по- разумни граници, така че да не скачат пряко от всяко едно увеличение на елементите, които ги формират."

Коментари от страна на КЕВР по темата ще бъдат направени в официалните доклади на КЕВР, които ще бъдат оповестени на откритите заседания и обществени обсъждания през месец юни. В момента тези доклади се изготвят от експертите на КЕВР, за да бъде установено доколко исканията за цени са основателни. В този смисъл всякакви предварителни коментари от страна на регулатора са необосновани, съобщиха в отговор на наше запитване от пресслужбата на КЕВР.

Търговците са направили своята заявка пред КЕВР. В момента регулираният пазар е по- малко от 50% от общото количество енергия, която се консумира. Единственият орган, който отговаря за цените на електроенергията в регулирания сектор е Комисията за енергийно и водно регулиране, обясни енергийният експерт професор Атанас Тасев:

"Заявките, направени от електроснабдителните дружества са само началото на разговора. Тепърва предстои анализ на експертизата от страна на Комисията за енергийно и водно регулиране, след това ще има открито обсъждане и едва накрая след закрито заседание комисията ще обяви своите окончателни резултати. Но, като цяло, вече има официална декларация на председателя на КЕВР доц. Иванов и тя е, че могат потребителите на електроенергия в регулирания сектор да бъдат спокойни, защото очевидно ще има някакво увеличение, но то е в рамките на инфлацията. Или, ако трябва някакво число, то е около 4-5% на годишна база."

СнимкаМиналата година значителен брой потребители от малките и средни предприятия се върнали на регулирания пазар, поради високата волатилност /б.р. колебания на цените/  на свободния пазар:

"Така че, както виждате, регулираният пазар сега е един остров на спокойствие, но знаете, че ние имаме изискване от Европейската комисия да преминем към цялостно освобождаване на пазара. Но, когато вече има свободен пазар, тогава в отделни моменти цената ще бъде ниска, а в отделни моменти- висока, както се случи. За три последователни дни цените на Българска независима енергийна борса /БНЕБ/ на платформа "Ден напред", бяха по- високи, отколкото аналогичните за държави- членки на Европейския съюз. Но това е пазарна икономика."

На 9 май работодателските организации поискаха смяна на ръководството на НЕК и настояха за преструктуриране на държавния сектор в енергетиката и реална конкуренция между производителите на електроенергия. Позицията си работодателите изразиха в открито писмо до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Причината- поредният скок в цените на тока за бизнеса на борсата и хаоса на електроенергийния пазар.

Случващото се с цените на електроенергията поставя в риск производството, растежа и инвестициите на индустрията, твърдят работодателите. Според тях неефективното управление на държавните централи води не само до високите цени на свободния пазар, но и до високи загуби на някои от централите. А комбинацията от това прехвърляне на проблемите на енергетиката към индустрията и свиващото се бизнес потребление ще са пагубни за икономиката на България, се казва още в писмото.

Снимка: БТПП"Има дни, в които цената на тока за бизнеса е на едни рекордни пикови нива. Като примери, които работодателските организации посочихме за цените на тока, например на 8 май от 160 лева за мегаватчаса, това са едни рекордни цени. Всичко това рефлектира върху себестойноста на продукцията, която произвеждат индустриалните производители. За нас с либерализацията на пазара на електроенергия беше направена една много добра стъпка, но по своето същество, когато не си извършим предварително оценка на въздействието, се доведе до такива несъвършенства, каквито наблюдаваме сега. Цените са резултат от това, че има липса на достатъчно количество ток на свободния пазар, който да бъде предложен на купувачите", заяви Олга Чугунска- експерт икономист от Българската търговско- промишлена палата.

Предишните няколко дни на пазара цената на "Ден напред" се стабилизира на нива между 70 и 90 лева за МВтч.

Национално представителните работодателски организации- Асоциация на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско- промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, обединени в Асоциацията на организациите на българските работодатели /АОБР/, намират за неприемливи претенциите за допълнителни парични компенсации на така наречените "малки производители на енергия от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/".

"В позицията Асоциацията на българските работодатели отрази, че изграждането на тези източници на електроенергия, които са станали производители на електроенергия, са със средства от Европейския съюз по Програмата за развитието на селските райони. От друга страна, те получават и финансиране чрез преференциална цена за изкупуване на електроенергия, произведена от тях."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05