Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските емигранти биха се върнали, но при три условия

Снимка: БГНЕС

Негативните демографски тенденции в България се задълбочават. Освен че през последните десетилетия ражданията са по-малко от умиранията, за намаляването на населението съществен принос има и емиграцията. Според данните на Националния статистически институт, през последните 7 години около 190 000 българи са напуснали България. В същото време са се върнали едва 68 000.

Един от най-засегнатите от емиграцията български региони е Северозападният. Само през 2018 година трите области- Видин, Враца и Монтана, са напуснати от над 11 100 души.

Социологическата агенция "Маркет Линкс" и неправителствената организация "Движение за национална кауза" (ДНК) представиха данните от мащабно проучване сред българите, живеещи в чужбина. Целта на изследването е именно да се разбере какво би накарало нашите сънародници зад граница да се приберат в България.

"Целта е разработването на една нова платформа, целяща да намери подходящата работа и да предложи условия за живот и създаване на семейство обратно у нас- в България. Допитването се проведе по време на изборите за Европейски парламент. Въпросите бяха какво ги е накарало да заминат и какво би ги накарало да се върнат обратно, какви са пречките, които стоят пред тях и какво трябва да се подобри, за да предприемат тази стъпка. 35% от анкетираните близо 3 000 българи, живеещи в чужбина, обмислят да се върнат в България. Най-отличими условия това да се случи са: да имат по-високи доходи, ако се върнат у нас; стандартът на живот да е поне толкова добър, колкото е в държавите, в които са в момента; борбата с корупцията у нас", обясни Моника Иванчовска, оперативен мениджър на Движението за национална кауза и добави: "Смятам, че националната кауза на България е да има българи по нашите земи и след 100 години и сега имаме нужда от повече млади българи, които да направят така, че да живеем по-добре днес."

Демографската картина може да се промени и ако привлечем хората от българската диаспора зад граница, останали там по ред исторически причини- в Македония, Сърбия, Молдова, Украйна... За шести път Враца беше домакин на годишна среща по проблемите на българите в чужбина. Проявата е по инициатива и под патронажа на народния представител от ВМРО Красимир Богданов:

"Имахме представители от различни градове на Македония, Албания и Западните покрайнини. Обсъдихме състоянието на българските общности и какви са проблемите, които съпътстват ежедневието им. Това, което правим, за да привлечем тези хора да дойдат тук не е малко. Увеличихме на 1000 бройката за прием в университетите, увеличихме стипендиите за тях. Правят се информационни кампания в населените места, където има концентрация на българско население. Всичко това дава възможността на тези младежи, след като получат добро образование в България, да намерят и реализация тук. Тези младежи не идват в България, за да се наредят за социални помощи- всички са високообразовани и квалифицирани, спомагат за развитието, за прогреса на страната ни. Това е един от пътищата да се преодолее тежката демографска ситуация- да привличаме тези хора да се върнат в родината-майка и да бъдат полезни за нейното развитие."

Още по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05