Министерството на здравеопазването представя по региони проект за нова методика за заплащане на лекари и медицински персонал. Предлага се възнагражденията на медицинските специалисти да са в съотношение 1,7 към тези на санитарите, а на лекарите 2,2 към заплатите им.
Разпределението е справедливо, но не е приложимо, коментираха във видинската болница "Св. Петка", където преди дни професионалисти по здравни грижи протестираха ефективно. Тъй като новата методика е само препоръка, решението остава в ръцете на мениджърите на болниците, коментира д-р Петя Николова от клиничната лаборатория:
"На фона на сегашните заплати тази методика горе-долу може да разграничи различните нива на компетентност в едно здравно заведение. Проблемът е, че не може да се приложи, защото, както и министърът каза, методиката не е задължителна. Тя има препоръчителен характер, т.е. оставя всичко в ръцете на мениджърите на болниците. Смятам, че малко от тях ще реагират правилно в посока повишаване на заплатите с тези съотношения при трите нива на компетентност. От тази гледна точка смятам, че е добър вариант, но няма да се реализира. Все пак, ако се направи, това е една крачка напред."
1 458 лева е средното възнаграждение на лекарите във видинската болница в края на март, а на медицинските специалисти 844 лева, обяви по време на парламентарния контрол в петък министър Кирил Ананиев. Според работещите е така, защото са заети в по две отделения, а повечето от тях са и с продължителен трудов стаж. Старши клиничният лаборант Веселина Митева няма очакване, че новата методика ще промени начина на заплащане:
"Отново топката остава в управителите на болниците. Те ще разполагат със средствата, които се отпускат и ще ги разпределят според това какви са възможностите. Не виждам каква промяна ще има и дали въобще ще има промяна… Нашите заплати са 580 лева, основните. Всички работим на по две места, за да можем по някакъв начин да си вържем бюджета. Имаме семейства. Имаме деца, имаме нужда от средства. Ние не искаме много, искаме просто един нормален живот."
Методиката е изпълнима, но само за големите болници, е мнението на акушерката Владислава Славова:
"Наясно съм с предложената методика на министър Ананиев. Смятам, че като начална стъпка може и да е справедлива, но за големите болници, в големите градове. В нашата болница като търговско дружество смятам, че ще бъде трудно приложима...Новата методика се базира на повишаване на цените на клиничните пътеки. Предвид демографската криза в нашия северозападен район и малкото останали хора, които са потенциални наши пациенти, смятам, че няма да има пациентопоток, в резултат на който да се повишат приходите в болницата, а съответно в резултат на това и повишаване на нашите възнаграждения."
Във Видин професионалисти по здравни грижи протестират от месец март. За седмица дори спряха работа за по час на ден. Според Диана Богомилова, председател на дружеството на професионалистите по здравни грижи в болницата, заплатите са сред са най-ниските в страната. Медицински сестри, рехабилитатори, акушерки и лаборанти са готови да подадат колективно оставки:
"До момента никой от нас нито лекар, нито сестра, нито санитарка, никой във веригата не е получил някакво увеличение."
Във Видин се надяват, че все пак решение ще има, защото в противен случай е застрашено бъдещето на областната болница.
"Юридически трябва да се промени регистрацията на лечебните заведения, още повече на такива болници като нашата, които не генерират печалба, но осигуряват здравното обслужване на застаряващо и болно население. Ние нямаме платежоспособни пациенти, но имаме много болни възрастни пациенти. Държавата трябва да се погрижи за тези болници. Иначе те ще се оголят"- коментира д-р Николова.
Заради непосилните условия за работа и ниските възнаграждения, 60% от медицинските специалисти са готови да напуснат колективно, казаха от асоциацията на професионалистите по здравни грижи във видинската болница. Ако не получат исканото повишение, оставките ще са факт през септември.
Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..
Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..
На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му. Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..
Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева : "За втора година организираме такава..
Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..
Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия. На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..
Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен. "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..