Министерството на здравеопазването представя по региони проект за нова методика за заплащане на лекари и медицински персонал. Предлага се възнагражденията на медицинските специалисти да са в съотношение 1,7 към тези на санитарите, а на лекарите 2,2 към заплатите им.
Разпределението е справедливо, но не е приложимо, коментираха във видинската болница "Св. Петка", където преди дни професионалисти по здравни грижи протестираха ефективно. Тъй като новата методика е само препоръка, решението остава в ръцете на мениджърите на болниците, коментира д-р Петя Николова от клиничната лаборатория:
"На фона на сегашните заплати тази методика горе-долу може да разграничи различните нива на компетентност в едно здравно заведение. Проблемът е, че не може да се приложи, защото, както и министърът каза, методиката не е задължителна. Тя има препоръчителен характер, т.е. оставя всичко в ръцете на мениджърите на болниците. Смятам, че малко от тях ще реагират правилно в посока повишаване на заплатите с тези съотношения при трите нива на компетентност. От тази гледна точка смятам, че е добър вариант, но няма да се реализира. Все пак, ако се направи, това е една крачка напред."
1 458 лева е средното възнаграждение на лекарите във видинската болница в края на март, а на медицинските специалисти 844 лева, обяви по време на парламентарния контрол в петък министър Кирил Ананиев. Според работещите е така, защото са заети в по две отделения, а повечето от тях са и с продължителен трудов стаж. Старши клиничният лаборант Веселина Митева няма очакване, че новата методика ще промени начина на заплащане:
"Отново топката остава в управителите на болниците. Те ще разполагат със средствата, които се отпускат и ще ги разпределят според това какви са възможностите. Не виждам каква промяна ще има и дали въобще ще има промяна… Нашите заплати са 580 лева, основните. Всички работим на по две места, за да можем по някакъв начин да си вържем бюджета. Имаме семейства. Имаме деца, имаме нужда от средства. Ние не искаме много, искаме просто един нормален живот."
Методиката е изпълнима, но само за големите болници, е мнението на акушерката Владислава Славова:
"Наясно съм с предложената методика на министър Ананиев. Смятам, че като начална стъпка може и да е справедлива, но за големите болници, в големите градове. В нашата болница като търговско дружество смятам, че ще бъде трудно приложима...Новата методика се базира на повишаване на цените на клиничните пътеки. Предвид демографската криза в нашия северозападен район и малкото останали хора, които са потенциални наши пациенти, смятам, че няма да има пациентопоток, в резултат на който да се повишат приходите в болницата, а съответно в резултат на това и повишаване на нашите възнаграждения."
Във Видин професионалисти по здравни грижи протестират от месец март. За седмица дори спряха работа за по час на ден. Според Диана Богомилова, председател на дружеството на професионалистите по здравни грижи в болницата, заплатите са сред са най-ниските в страната. Медицински сестри, рехабилитатори, акушерки и лаборанти са готови да подадат колективно оставки:
"До момента никой от нас нито лекар, нито сестра, нито санитарка, никой във веригата не е получил някакво увеличение."
Във Видин се надяват, че все пак решение ще има, защото в противен случай е застрашено бъдещето на областната болница.
"Юридически трябва да се промени регистрацията на лечебните заведения, още повече на такива болници като нашата, които не генерират печалба, но осигуряват здравното обслужване на застаряващо и болно население. Ние нямаме платежоспособни пациенти, но имаме много болни възрастни пациенти. Държавата трябва да се погрижи за тези болници. Иначе те ще се оголят"- коментира д-р Николова.
Заради непосилните условия за работа и ниските възнаграждения, 60% от медицинските специалисти са готови да напуснат колективно, казаха от асоциацията на професионалистите по здравни грижи във видинската болница. Ако не получат исканото повишение, оставките ще са факт през септември.
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..