Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За и против машинното гласуване на местните избори

Снимка: Радио Видин


У нас след горещото лято идва "гореща" политическа есен, защото с указ на президента местните избори в страната вече са насрочени за 27 октомври. Днес се решава как ще можем да упражним правото си на вот. На извънредно заседание парламентът ще обсъжда дали да отпадне машинният вот за изборите за кметове и общински съветници, както и на парламентарните.

Мотивът на вносителите от ГЕРБ е, че тези избори, които са четири в едно, са много по-сложни. Гласува се за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на населени места. След това са необходими и нови бюлетини, където изборът на кмет се решава на балотаж. Аргументът за отпадане на машинния вот на местните избори е, че за разлика от тези за членове на Европейския парламент, където проблемите с устройствата за гласуване не са се отразили на изборния резултат, при тези за общински съветници и кметове е много вероятно да се стигне до обявяване на вота за недействителен и намаляване на доверието в изборния процес.

От ГЕРБ посочват, че предложението им се базира на анализа, който е представен от ЦИК за последните избори за Европейски парламент. Според анализа на централната избирателна комисия, цената на един глас на местните избори ще е много по-висока, защото се предвижда машини да има в 6 000 секции, или 67% от тези в големите населени места. Налага се и специфична настройка за отделните секции. Аргументите на управляващите обобщи депутатът от ГЕРБ от видинския регион Владимир Тошев:

"Ако запазим сега действащото законодателство има вероятност или да провалим местните избори или след това да бъдат касирани от който пожелае. Причината е в технологията на изборите…Имаме 265 общински съвета, 265 кметове на общини, над 3 000 селски кмета. По един начин трябва да бъде програмирана машината в секциите в английската гимназия например във Видин, а по друг начин в село Градец, по трети начин в Кутово. На втория тур само за пет дни трябва да се препрограмират тези машини и да заработят отново в деня на балотажа. На изборите за Европейски парламент в секциите, където имаше машини, по този начин са гласували под 8% от избирателите, и то при положение, че имаше разяснителна кампания. Не го предпочитат хората този начин. Освен това от 3 000 машини 1 140 са дали дефект в работата си, което е силно притеснително…Ние не сме новатори в машинното гласуване. Отиваме там, откъдето другите са се върнали."

Промените в Изборния кодекс бяха внесени от ГЕРБ и подкрепени от "Обединени патриоти" и "Воля". Те предвиждат отмяна на задължението за доставяне на машини за гласуване на местни и парламентарни избори.

В петък дебатът за частична отмяна на машинното гласуване не се състоя заради липса на кворум, а за 14 часа днес е насрочено извънредно заседание на Народното събрание.

Против отмяната на машинното гласуване за предстоящия вот са от "Коалиция за България" и ДПС. Този начин на гласуване е много по-надежден, избягват се манипулации и грешки при отчитането на резултатите, коментира депутатът от БСП от видинския регион Цветан Топчиев:

"Позицията на БСП е да си има машинно гласуване. Тя винаги е била такава, да има машинно гласуване във всички избирателни секции, не само в 3 000 или 6 000, както беше предложено в предишното изменение на Изборния кодекс. Още през 2014 година, когато е приет Изборния кодекс, е заложено през 2020 година във всички изборни секции в България да има машинно гласуване, но за съжаление, както се вижда, се правят опити да не бъде така...При машинното гласуване първо се премахва субективният фактор при изброяване на бюлетините. Дали една бюлетина е валидна или невалидна, това много често зависи от субективизма на секционната избирателна комисия. Малко, ако е излязло от квадратчето или нещо подобно, казват невалидна бюлетина, което не е така. В машинното гласуване няма тази възможност за невалидна бюлетина. През 2017 година на парламентарните избори около 6,3% са невалидните бюлетини за цялата страна, което прави една парламентарна група. Например "Воля" влиза с 4,6% в парламента."


Машинното гласуване е предимство и според Асен Митков, председател на една от секционните избирателни комисии на изборите за Европейски парламент във Видин. В секцията, която беше в областния център машината за гласуване не проработи, заради технически проблем:

"Аз съм за машинното гласуване , тъй като по тази начин гласуването е много по-бързо. Няма шанс за манипулации на вота. От екологична гледна точка няма да се изсичат дърветата и да се правят по два метра дълги бюлетини. На този избор, който беше за Европейски парламент бюлетината беше дълга, мисля, че 1,20 метра…Няма как с машината да се получи грешка."

Мария Борисова и Антония Каменова потърсиха и мненията на видинчани по темата.

Чуйте звуковия файл!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00