Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли богатите да плащат данък "богатство"

Снимка: архив

Преди дни от Конфедерацията на независимите синдикати в България представиха предложения за задълбочена данъчна реформа. Сред тях са въвеждането на необлагаем минимум за данъка върху доходите и създаването на нов данък- данък "богатство". Той ще се налага на физически лица, които имат допълнителни жилища, скъпи коли и други луксозни стоки. Моралната логика на идеята за подобен данък, обаче е доста съмнителна. Изключително манипулативно е да се твърди, че богатите трябва да плащат повече данъци, защото така се създава илюзията, че те не не го правят. Данъкът върху дохода в България не е много коректно да се нарича „плосък“. Защото той е по-скоро пропорционален. Това колко лева плаща един човек под формата на подоходен данък зависи от това колко е висок доходът му. Какво тогава ѝ е несправедливото на сега действащата система и какво повече може да се иска? Това е възможно най-справедливата форма на данъчното облагане дори по логиката на самите синдикати. Какво, обаче имат предвид те, когато внасят новите предложения? В България много хора имат собствени жилища.  Има и много българи, които са собственици на повече от един имот- по наследство или защото са спестили пари, с които после за закупили апартамент, в който да живеят децата им. В кои случаи ще бъде налаган "данък богатство", ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Мария Лазарова, регионален координатор на КНСБ за област Монтана:

"Това е едно от предложенията ни и то е най- вече с акцент към спестяванията над 1 млн. лева. Според мен много трудно ще се осъществи това предложение, но е редно да се замисли правителството. Не говорим само за данък "богатство", а говорим за общо девет предложения от КНСБ."- поясни Мария Лазарова.

Представителите на другият голям синдикат в България- КТ "Подкрепа" също подкрепят предложението на колегите си от КНСБ за въвеждането на данък "богатство". Потърсихме за коментар Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа" и председател на сдружение "Солидарна България":

"Преди време имаше и предложение за данък "лукс", което по същество беше същото, просто бе наречено по различен начин. В момента има много разгорещен дебат по темата- може ли да се въведе такъв данък и в какъв размер да бъде той ... Има просто скъпи коли. Определено едно "Ламборджини", което струва 400 хиляди евро не е нещото, което един беден човек би си позволил."- коментира Ваня Григорова.

Всеки ще се съгласи, че богатите хора, които са заслужили своето богатство чрез труд и предоставяне на блага, които се оценяват високо от обществото, няма за какво да бъдат наказвани. Как, обаче обществото ни днес гледа на богатите хора и трябва ли те да плащат по- високи данъци от останалите- това попитахме видинчани:

"След като моят мозък щрака ще карам не за 500 хиляди, а за 500 млн. лева кола ... Десетте процента плосък данък е най- справедливия данък в света. Богатите са умни и затова имат пари и работят по 18 часа на ден ... хубаво намерение, но нека преди това компетентните органи да установят по какъв начин е придобито въпросното богатство."- коментираха видинчани.

Кой наистина ще плаща данък "богатство" ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Плащането на данъците със сигурност не е едно от най- приятните занимания, както на богатите, така и на бедните. Това е част от всяко едно цивилизовано общество. Всяка държава сама създава своята данъчна система. Например ние всички искаме шведския социален модел, но не съм чувал някой от българите да иска  тяхната данъчна система, защото там данъците започват от 50% нагоре."- коментира Иван Нейков.

Дали ще бъде въведен данък "богатство" у нас и преразпределянето на пари ще помогне на бедните- предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00