Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановяват старинна църква край Гара Орешец

5
Снимка: Радио Видин

Започва вторият етап от възстановителните дейности на старинната църква "Св. Георги Руян" в село Гара Орешец, която е изградена върху основите на по-древенхрам. В миналото е обявена за паметник на културата. В наши дни 200- годишният храм се руши и има нужда от спешно укрепване. Такова бе направено миналата есен, а от идната седмица ще започне вторият етап от възстановителните дейности. Ще бъде ремонтирана покривната конструкция, а част от изключително ценните стенописи ще бъдат реставрирани, обясни протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим:



"Предстои пълно реновиране на покрива и реставрация и консервация на 20 квадрата от ценните стенописи от храма. Целият слой мазилка, върху който са тези стенописи, се е отделил от стената и трябва да се залепи обратно. Стенописите са от Ранното Възраждане, в района малко църкви притежават такава стенопис. Храмът е старина, която трябва да се запази. Той е още по-древен от самите стенописи, изграден е върху основите на по-древен храм, едно от най-древните светилища там е. По него има доста ценни източници на историческа информация, има паметни бележки и писания. Хората в района много почитат храма, самата почит на хората го превръща в ценна светиня. В определени празнични дни се извършват богослужения и самата църква служи като обединителен център."


За възстановителните дейности Видинската митрополия изготвя проект, който защитава пред Министерството на културата. Отпуснати са 67 000 лева. За изпълнител е избрана фирма, която има лиценз да извършва строително-монтажни дейности на сгради - паметници на културата от местно значение, и отделно - реставраторски екип със съответната квалификация. Срокът за изпълнение е 3 месеца.


От църковното настоятелство на храма "Св. Георги Руян" предвиждат дейности по благоустрояване и на района около него. Смятат да се погрижат и за неговото популяризиране, защото все още не е добре познат, а за него има какво да се разказва, обясни Кръстьо Кръстев от Настоятелството:


"Не е много позната, да не кажа, че изобщо не е позната, просто е стояла в забвение. От няколко години, откакто се заеха хора да оправят документи и да я почистват, тогава се оказа, че тя е може би единствената църква, която е изрисувана цялата. Всичко е правено наведнъж, хората са събрали пари. Има подкожушени стенописи, други са паднали, но самата църква е в относително добро състояние, но трябва да се реставрира. Трябва да събираме пари за Апостолския ред и иконостаса, защото преди години е обирана и иконите са прибрани... Искаме да направим навес, за да може хората да седнат, да се хранят, когато се правят курбани. Сега няма сянка и сме изложени на природата..."


Преди няколко години видинските етнографи Десислава Божидарова и Сашка Бизеранова провеждат обследване на старинния храм и остават впечатлени от стенописите. Забележително е това, че целият храм е изписан и това е направено от едни и същи майстори, обясни Десислава Божидарова:



"Самият градеж на постройката е просто една масивна зидария от камък, която няма някаква изключителна художествена стойност, самите стенописи вътре са интересни и най-вече стенописът на св. Марина в цял ръст, която е хванала Дявола за рогата и е готова да го посече, и многото образи на светци лечители, които са изписани. Лошото е, че самите стенописи са в много окаяно състояние... Цветовете са предимно тъмни, пастелни и в самата църква е доста тъмно, но много ярко изпъкват изображенията на Слънцето и Луната, които са на южната и северната страни на църквата, те са в едни ярки жълти цветове и това е отглас от дохристиянските вярвания. Така че самата църква показва няколко културни пласта, наслоени един върху друг..."


Според етнографа храмът и неговите уникални стенописи биха представлявали интерес за нови научни изследвания, които да разкрият още любопитни факти от неговото минало и живота в района.

Чуйте още в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10