Започва вторият етап от възстановителните дейности на старинната църква "Св. Георги Руян" в село Гара Орешец, която е изградена върху основите на по-древенхрам. В миналото е обявена за паметник на културата. В наши дни 200- годишният храм се руши и има нужда от спешно укрепване. Такова бе направено миналата есен, а от идната седмица ще започне вторият етап от възстановителните дейности. Ще бъде ремонтирана покривната конструкция, а част от изключително ценните стенописи ще бъдат реставрирани, обясни протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим:
"Предстои пълно реновиране на покрива и реставрация и консервация на 20 квадрата от ценните стенописи от храма. Целият слой мазилка, върху който са тези стенописи, се е отделил от стената и трябва да се залепи обратно. Стенописите са от Ранното Възраждане, в района малко църкви притежават такава стенопис. Храмът е старина, която трябва да се запази. Той е още по-древен от самите стенописи, изграден е върху основите на по-древен храм, едно от най-древните светилища там е. По него има доста ценни източници на историческа информация, има паметни бележки и писания. Хората в района много почитат храма, самата почит на хората го превръща в ценна светиня. В определени празнични дни се извършват богослужения и самата църква служи като обединителен център."
За възстановителните дейности Видинската митрополия изготвя проект, който защитава пред Министерството на културата. Отпуснати са 67 000 лева. За изпълнител е избрана фирма, която има лиценз да извършва строително-монтажни дейности на сгради - паметници на културата от местно значение, и отделно - реставраторски екип със съответната квалификация. Срокът за изпълнение е 3 месеца.
От църковното настоятелство на храма "Св. Георги Руян" предвиждат дейности по благоустрояване и на района около него. Смятат да се погрижат и за неговото популяризиране, защото все още не е добре познат, а за него има какво да се разказва, обясни Кръстьо Кръстев от Настоятелството:
"Не е много позната, да не кажа, че изобщо не е позната, просто е стояла в забвение. От няколко години, откакто се заеха хора да оправят документи и да я почистват, тогава се оказа, че тя е може би единствената църква, която е изрисувана цялата. Всичко е правено наведнъж, хората са събрали пари. Има подкожушени стенописи, други са паднали, но самата църква е в относително добро състояние, но трябва да се реставрира. Трябва да събираме пари за Апостолския ред и иконостаса, защото преди години е обирана и иконите са прибрани... Искаме да направим навес, за да може хората да седнат, да се хранят, когато се правят курбани. Сега няма сянка и сме изложени на природата..."
Преди няколко години видинските етнографи Десислава Божидарова и Сашка Бизеранова провеждат обследване на старинния храм и остават впечатлени от стенописите. Забележително е това, че целият храм е изписан и това е направено от едни и същи майстори, обясни Десислава Божидарова:
"Самият градеж на постройката е просто една масивна зидария от камък, която няма някаква изключителна художествена стойност, самите стенописи вътре са интересни и най-вече стенописът на св. Марина в цял ръст, която е хванала Дявола за рогата и е готова да го посече, и многото образи на светци лечители, които са изписани. Лошото е, че самите стенописи са в много окаяно състояние... Цветовете са предимно тъмни, пастелни и в самата църква е доста тъмно, но много ярко изпъкват изображенията на Слънцето и Луната, които са на южната и северната страни на църквата, те са в едни ярки жълти цветове и това е отглас от дохристиянските вярвания. Така че самата църква показва няколко културни пласта, наслоени един върху друг..."
Според етнографа храмът и неговите уникални стенописи биха представлявали интерес за нови научни изследвания, които да разкрият още любопитни факти от неговото минало и живота в района.
Чуйте още в звуковия файл.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..