Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляват хората в трудоспособна възраст у нас

Снимка: Радио Видин

До 5 години хората в трудоспособна възраст ще намалеят с още 163 000 души, това заяви преди дни социалният министър Бисер Петков. Поради това нова стратегия за заетостта ще отговаря на въпросите от какви обучения имат нужда работоспособните хора и как пазарът на труда да се справи с демографската криза. Според новата стратегия трябва да се синхронизират интересите на работещи и бизнес, като на първо време мерките ще бъдат обсъдени с работодателите. Междувременно от социалното министерство ще продължат с опитите да върнат на работа неактивните и незаинтересовани хора основно чрез обучения. Продължава ли  ниската раждаемост у нас да е сред основните причини за тази негативна тенденция- това попитахме Иван Нейков, бивш социален министър и директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Вероятно пак ще се завъртим в старата схема, според която трябва да се раждат деца, за да има работна сила. Всъщност има няколко пътя и възможности, които все още не използваме. Една много голяма група в тази посока са хората с увреждания. Има много възможности, които и новите технологии позволяват, за да бъдат активирани хора с увреждания, които в момента само заради лошата мобилност, която им се предлага стоят извън пазара на труда."- каза Иван Нейков. През последните години в обществото ни сякаш се наложи една невидима теза, според която младите хора са виновни, че напускат страната ни, а работодателите пък са обвинявани от синдикатите, че не дават високи заплати и това е причината за този процес. Така ли е всъщност?

"Една вина няма. Нещата са до голяма степен комплексни. Една голяма част от тези хора, които ние водим като нито учещи нито работещи, те не са и в България, а някъде нещо работят в рамките на Европейския съюз."- поясни директорът на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков.

Потърсихме позиция от бизнеса в българския Северозапад. Разговаряхме с Диана Върганова, управител на Холандско- Българско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца.

"Хората в трудоспособна възраст са достатъчно. Просто не им се работи. При нас, докато се раздават тези помощи на калпак, няма как да се стимулират хората да се образоват, да се приобщават и да работят. Той без нищо да прави получава едни 500 лева. Да отиде да види как се изкарват 500 лева някога в живота си."- коментира Диана Върганова.

Според министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, фокусът на политиката занапред няма да бъде върху субсидираната заетост, защото има достатъчно заетост в реалния сектор, а по-скоро ще бъде насочена изцяло към повишаване качеството на работната сила чрез инвестиране в обучение в прибавяне на нови квалификации, на нови умения и компетентности. Според Диана Върганова, управител на Холандско- Българско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца, няма реален ефект от курсовете за преквалификация. Какво ще случи след време в българския Северозапад, ако тенденцията се запази- това попитахме видинчани:

"Сигурно ще изчезнат хората от Видин. Трябва да има работещи, ама тук няма нито едно работещо предприятие. И аз самата преживях подобни неща ... Всичко изчезва от страната, особено пък в нашия район ... Когато бизнесът се научи да плаща, както плащат на запад, тогава ще им работят хората, както работят на запад."- коментираха видинчани.

Същевременно преди дни от "Евростат" съобщиха, че  трайно ниската раждаемост и по-високата средна продължителност на живота променят формата на възрастовата пирамида на Европейския съюз. Делът на възрастните хора в общото население ще се увеличи значително през следващите десетилетия, тъй като по-голямата част от поколението от следвоенния бум на раждаемостта достига пенсионна възраст. Това от своя страна ще доведе до увеличаване на тежестта за лицата в трудоспособна възраст, които трябва да осигуряват средства за социалните разходи за редица услуги, свързани със застаряващото население.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45