Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметник на загиналите от войните откриха във видинското село Иново

5
Снимка: Радио Видин


Паметник на загиналите бойци във войните през 1912-1918 година бе открит днес във видинското село Иново. Средствата за паметника се събират повече от 30 години. През 1988 година дядо Велко Петков пише писмо до предаването "Всяка Неделя" на БНТ, с което говори за 60 загинали воини от Иново. След излъчването му се събират роднините на починалите войници и сформират Инициативен комитет за събирането на средства, с които да изградят паметника.


"Дядо Велко Петков беше много сърцат българин. Той имаше списък на хората, които са загинали и след излъчването на материала по телевизията се събраха роднините на героите и започнаха да събират дарения. Тези средства се вложиха в тогавашния фонд "1300 години България. Дойде демокрацията и когато поискахме парите от Фонда, за да изградим паметника, се оказа, че Фонда го няма. Преди 5-6 години отново се събрахме наследници на починалите и тогава хората започнаха да идват и да ни казват, че искат да даряват средства за паметника. Събрани са 8000 лева, най -големият ни дарител е инж. Иван Богданов, който е внук на дядо Велко и дари 5000 лева" -сподели Анелия Младенова, част от организаторите и секретар на местното читалище.


Венка Томова от Иново е внучка на един от загиналите и не крие гордостта си от този факт:


"Аз не го познавам, баща ми също. Той е бил на 6 месеца, когато дядо ми е загинал, но съм чувала приказки от баба си и от татко си. Те са ми разказвали. Имаме негови снимки, които ги пазим и го познавам само визуално от тях."


Важно да се помнят хората, дали кръвта си за България, смятат и жителите на Иново:


"Благодарение на тях съществуваме, като държава, като народ, като личности... Дължим много на тия хора... Много е важно, ако не са били тези хора ние не бихме съществували сега."


На събитието присъстваха заместник-кметът на Община Видин Венци Пасков, кметът на селото Павел Петров, представители на институции, политически партии, организации, дарители.


След освещаването, извършено от видинския митрополит Данийл, бяха раздадени грамоти на дарителите и поднесени венци пред паметника. Всички присъстващи се поклониха в едноминутно мълчание в памет на загиналите иновчани, дали живота си за свободата на България.

Повече можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28