Паметник на загиналите бойци във войните през 1912-1918 година бе открит днес във видинското село Иново. Средствата за паметника се събират повече от 30 години. През 1988 година дядо Велко Петков пише писмо до предаването "Всяка Неделя" на БНТ, с което говори за 60 загинали воини от Иново. След излъчването му се събират роднините на починалите войници и сформират Инициативен комитет за събирането на средства, с които да изградят паметника.
"Дядо Велко Петков беше много сърцат българин. Той имаше списък на хората, които са загинали и след излъчването на материала по телевизията се събраха роднините на героите и започнаха да събират дарения. Тези средства се вложиха в тогавашния фонд "1300 години България. Дойде демокрацията и когато поискахме парите от Фонда, за да изградим паметника, се оказа, че Фонда го няма. Преди 5-6 години отново се събрахме наследници на починалите и тогава хората започнаха да идват и да ни казват, че искат да даряват средства за паметника. Събрани са 8000 лева, най -големият ни дарител е инж. Иван Богданов, който е внук на дядо Велко и дари 5000 лева" -сподели Анелия Младенова, част от организаторите и секретар на местното читалище.
Венка Томова от Иново е внучка на един от загиналите и не крие гордостта си от този факт:
"Аз не го познавам, баща ми също. Той е бил на 6 месеца, когато дядо ми е загинал, но съм чувала приказки от баба си и от татко си. Те са ми разказвали. Имаме негови снимки, които ги пазим и го познавам само визуално от тях."
Важно да се помнят хората, дали кръвта си за България, смятат и жителите на Иново:
"Благодарение на тях съществуваме, като държава, като народ, като личности... Дължим много на тия хора... Много е важно, ако не са били тези хора ние не бихме съществували сега."
На събитието присъстваха заместник-кметът на Община Видин Венци Пасков, кметът на селото Павел Петров, представители на институции, политически партии, организации, дарители.
След освещаването, извършено от видинския митрополит Данийл, бяха раздадени грамоти на дарителите и поднесени венци пред паметника. Всички присъстващи се поклониха в едноминутно мълчание в памет на загиналите иновчани, дали живота си за свободата на България.
Повече можете да чуете в звуковия файл
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..