Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Създадох бъдещето си благодарение на пеенето, казва 94-годишният хорист Гано Спасов

2
Снимка: Радио Видин


Гано Спасов е роден през 1925 година в село Славотин, Монтанско. Семейството му е земеделско, от рано се научава на труд и работа. През 1932 година тръгва на училище в родното си село. Понеже има отличен успех продължава  в гимназията в Берковица. Кандидатства във Враца в института за начални учители, приемат го поради факта, че пее много добре. Живее в Орешец. Премества се в Покрайна, където работи като учител. От малък пее много хубаво, мечтата му е била да пее в хор. Тази своя мечта осъществява, когато идва във Видин през 1962 година. Започва да пее в хор"Боян Чонос" като тенор и така 30 години.  Във Видин започва работа като начален учител. Обича децата и те му отвръщат със същото.  Всички негови ученици си спомнят с любов за този благ и добър учител, Гано Спасов.

В момента Гано Спасов живее във Видин сам, жена му е починала. Дъщерите му живеят в София. Има две правнучки. Едната продължава неговата мечта да пее професионално. Записала е Консерваторията.

Детството
"Моите родители са селяни хора, но много трудолюбиви. Имах брат и сетра. Сестра ми беше най-голяма, родена 1920 година. 1932 година постъпих в първо отделение. Нямаше учебни стаи и в общината ни заделиха една стая да учим, бяхме 30 деца. Учехме и пишехме на табла с калем. Беше много весело, играехме хора и пеехме. Обичах да пея много. Може би от майка ми прихванах тая дарба и ми остана за цял живот, тя пееше много хубаво. След това учих две години в Монтана, тогава Фердинанд. Но беше много бедно с квартирите и храната. Баща ми се захвана да събира яйца на селкоопа, идваше и на една кръчма ме записа да се храня на обед и вечер. В училище ми вървеше най-много пеенето."
 
Политиката

"Политиката е лоша работа, всичко, с което се захваща трябва да знае накъде отива. Явиха се комунизъм, земеделски  съюз. И ние понеже сме деца от село, започнаха с нас. Станахме земсисти. И във Враца се запознахме с висши ръководители. Привличахме младежи, интересно нямаше, а това, че се застрашава собствеността на селянина. Земсът и земеделският съюз искаха да има частна собственост. Такава беше борбата. Ние не сме се борили много. Когато си отидохме на село правехме вечеринки.  Точно на тази вечеринка след два дена си тръгваме за Враца да учим. Обвиниха ни, че сме разпространили листовки с пречупени кръстове. А това не беше вярно. Затвориха ни 14 човека.... Шест дена без хляб и без вода...
След падането на комунизма след 1989 година  ме викаха, но аз отказх. Не ми трябва, не искам да се занимавам нито с пари, нитос политика. Аз съм по друга линия, по пеенето."

 Най-важният момент в живота му

"Това се случи 1948 година, взеха ме трудовак. В едно училище спяхме. Работихме много. Научих и трудоваците да пеят един марш. Хранеха ни със сушено зеле пълно с червеи. Дойде трудовият ансамбъл под диригенство на Киркор Киркоров. След концерта, който изнесоха, той се обърна се към нас и ни казва :"Има ли някой ,който желае да изпее нещо?" Аз това и чаках. Надигнах се, но някой ме удари по рамото и ми каза:"И да те приемат, няма да те пусна!" Все едно че някой ме поля с кипяла вода. Това е бил политическият. Не съм го виждал. Аз се смутих, седнах. Изпълнителен бях. Защо не отидох, па каквото сабя покаже... И така той ми прекърши живота завинаги...."

Хор "Боян Чонос"
"31 години съм бил редовен хорист, от 1963 до 1994. В подготовката на хора имаше много живот, много песни, много работа. Аз участвах в мъжкия състав, в камерния и в смесения."   


Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28