Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Многоликият Михалаки Георгиев


След Освобождението постепенно в млада България започва икономически възход, който е съпътстван от активен политически и културен живот. Една от личностите, които имат особен принос в този подем е видният общественик, дипломат, финансист, писател и агроном Михалаки Георгиев. Известният видинлия оставя в наследство множество научни статии, доклади, а също и уникално литературно творчество. Разказите му са написани на родния му видински диалект. Той остава в българската история и като организатор на първата държавна лотария през 1892 г.

Изложба, посветена на живота и творчеството на нашия голям съгражданин е открита в Университетската библиотека "Св. Климент Охридски" към Софийския университет. Изложението е съвместен проект на библиотеката и Института за литература към БАН. Изложбата е озаглавена "Многоликият Михалаки Георгиев".

Поводът за изложбата е културен и морален дълг, защото големият видинчанин днес е незаслужено забравен, разказва д-р Малина Димитрова, PR на Университетската библиотека:

"Това е втори съвместен проект между нас и института за литература към БАН. Експозицията включва архивни материали, съхранявани при тях. Втората линия на изложбата е едни висящи точки - табла, чрез които ние представяме многоликия образ на тази личност. Подготвили сме мултимедия с интересни факти от дейността и неговия живот. Повод няма, освен онзи морален дълг. Михалаки Георгиев е направил предостатъчно за България, огромно е наследството му. Полага му се достойно място в културния му пантеон, затова нашата изложба е почит към него. Опитваме се да го разгледаме през призма, която да осъществи срещата между оценката и забравата, да наклоним везните към преоценката му. Енциклопедична личност с всеобхватни интереси. Изключителна ерудиция, нравственост, Георгиев е уникално явление в нашия живот. Строител на съвременна България. Самият архив съдържа над 190 единици, всякакви материали, свръзани с биографията. Това е едно от съкровищата на Института". 

Уникалният Михалаки Георгиев е най-изявеният представител на течението постфолклоризъм. Терминът обозначава интерес към просторечието; индивидуалния изказ с неговите особености. Неговите широки интереси включват и геодезията. На негово име е издадено свидетелство за честност и благонадеждност за търсене на руди от Софийското градско общинско управление с дата 20 август 1899 г. 

"Михалаки Георгиев е в основата на модерното земеделие, той изследва билките в България. Издава академичен труд, в който описва лечебните им свойства. Освен това, е автор на първия учебник по ботаника. Съорганизатор е на Пловдивското изложение - първообраз на днешния тамошен панаир. Събира етнографски материали, гатанки, създава основите на съвременната ни статистика. Основател е на много от земеделските училища в България. Бил е и редактор, и издател. Той е автор и на известен разказ, по който е направена опера. Организира и първата лотария".

След 1907 г. общественика се оттегля от политиката и се отдава на селскостопанската си дейност. Умира на 14 февруари 1916 г.

Писателят Михалаки Георгиев завършил земеделско индустриално образование в Чехия и е един от малкото “изучени” агрономи в България. Съвременниците му го описват като нисък, закръглен, с буйни мустаци, “възсукани накрая”, с щръкнал алаброс и тънък, но мек глас. Бил сладкодумен и в компания бързо вземал акъла на всички, защото умеел да прави фокуси. Освен това свирел на флейта и на пиано, гледал на ръка, бил вещ по графология и астрономия, знаел няколко езика. 

Широко скроен, много отговорен, много честен, Михалаки Георгиев бил предпочитан и избиран за важни постове - управител на Видинската митница, ревизор на митниците в България, служител в Министерството на обществените сгради, земеделието и търговията и в Министерството на финансите, дипломатически представител във Виена и Белград... Той написва и издава първия учебник по ботаника за средните училища у нас. През 1892 г. е организатор и директор на първото българско земеделско и промишлено изложение в Пловдив, инициатор и организатор на първата българска държавна лотария - неговият подпис стои върху всичките 300 000 билета.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10