Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От ЦЕРН до класната стая

3
Снимка: личен архив


В "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН говорим за ЦЕРН (Европейски център за изследвания в областта на физиката на елементарните частици), който се намира в Женева, Швейцария. И ако мислите, че това е център, който е секретен и до него обикновените хора нямат достъп,  лъжете се. Оказва се, че много преподаватели и ученици от цял свят, вече от години посещават ЦЕРН по специални образователни програми.

По една от програмите- Националната учителска програма, на обучение в ЦЕРН бе и Димитринка Георгиева. Тя преподава информационни технолгии в ПЕГ "Йоан Екзарх" Враца. За нея престоят в ЦЕРН надминава всичките й очаквания. 

Обучителната програма  е организирана от МОН и образователния офис на ЦЕРН.

"Целта на програмата е максимален брой учители да минат през тази програма. Обучението е доста натоварено. Води се от известни учени. Четяха ни лекции на разбираем език и ни показваха с какво основно се занимават в ЦЕРН. Посетихме контролния център на международната космическа станция. ..За нас беше най-интересен дейта център за информатиците. Там се съхраняват огромни количества информация."

Освен с откритията в областта на физиката, ЦЕРН се прославя с това, че зад стените му е предложен хипертекстовият проект Световната мрежа. На 30 април 1993 г., ЦЕРН обявява, че Световната мрежа ще бъде свободна за всички ползватели. Още до създаването на Световната мрежа в началото на 1980-те години ЦЕРН става пионер в използването на интернет технологията в Европа. В края на 1990-те години ЦЕРН става център за развитие на новата компютърна мрежова технология Grid. ЦЕРН се присъединява към разработките на мрежата GRID, решавайки, че подобна система ще помогне да се съхрани и оперативно да се обработва огромен поток данни.

"В момента се търси какво запълва 96% от пространството около нас. Това, което учените изследват, е само 4-5 %. Очакванията ни бяха надхвърлени многократно. Мащабите на това, което виждаш, надхвърлят нормалните представи... Различни мащаби на инженерната мисъл. Това е много, много повече от това, което очаква човек…"

Фабрика за антиматерия и едва 4% са познанията на учените за обкръжаващия ни свят. Останалите 96% са неизследвани и непознати за науката. В момента учените работят върху хипотезата за възникването на света след Големия взрив  - добавя Димитринка Георгиева:

"Основната цел на експериментите е да се доказват хипотези. Доказана е част от станд теория за възникване на Вселената. В същото време се създават нови технологии, които се използват успешно в медицината. …Една от идеите на тази програма е да предадем знанията на децата, да им повишим интереса към природоматематическите и инженерните дисциплини…В ЦЕРН всичко е достъпно. Голяма част от нещата могат да се гледат онлайн. Това ни променя като учители…"

Повечето неща, които се случват в ЦЕРН, са достъпни и могат да се гледат онлайн, учените с респект и уважение  общуват с учителите и им предават знания, които те от своя страна да предадат на своите ученици.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Видинска новогодишна нощ

Съвети за избор на пиротехника за безопасна Нова година

След броени часове предстои да посрещнем Новата 2025 година, а това неизменно е свързано с пищните зари по традиция в полунощ. Но колкото и красива да е новогодишната заря, тя носи и доста негативи. За да избегнем тези неприятности и да се насладим на празника без притеснения, решихме да се допитаме до Габриела Руменова, създател на платформата "Ние..

публикувано на 30.12.24 в 17:00
Гергана и Калоян Николови

Младо семейство с мисия: Повече млади хора в Котеновци

Подкрепа за връщане на село предлага младо семейство програмисти, заменили живота в София за този в малко населено място в Северозапада. Преди малко повече от 2 години Гергана и Калоян Николови откриват мечтания си нов дом в Котеновци - село, скътано в полите на Балкана, но съвсем близо до Берковица и Монтана. Дотогава младите хора изобщо не били..

обновено на 30.12.24 в 16:31

Общински съвет-Видин прие актуализация на бюджета и капиталовите разходи за 2024 г.

Днес бе проведено последното заседание за годината на ОбС във Видин, на което присъстваха 27 общински съветници. Дневният ред включваше 21 точки.  На заседанието единодушно и без дебат бе прието предложението за Актуализация на Поименния списък за капиталови разходи в Община Видин през 2024 г. и Актуализация на бюджета на Община Видин за 2024 г...

публикувано на 30.12.24 в 16:15

Какви са плановете и разходите на видинчани за новогодишната нощ

До настъпването на новогодишната нощ остава само един ден и в този контекст не можем да не споделим какви са плановете за празничната вечер на видинчани и какви са тенденциите в цените на кувертите в местните заведения. Традиционно, 31 декември е денят, в който семейства и приятели се събират, за да отбележат края на старата и да посрещнат..

публикувано на 30.12.24 в 15:00

Нова година: Време за промяна или празни обещания?

Новата 2025 година вече чука на вратата, а в този период често се отдаваме на размисъл, преоценка и нови начинания. За мнозина това е моментът, когато поставят нови цели и обещания , които имат за цел да променят живота им към по-добро.  Независимо дали става дума за личностно, или професионално израстване, новогодишните обещания са..

публикувано на 30.12.24 в 13:46

В "Музикална зона": Ели Гулдинг на 38

  Днес, 30 декември, рожден ден празнува британската певица, текстописец и китарист Ели Гулдинг.  Тя  добива популярност, след като през 2010 година оглавява класацията на BBC за “Нов звук” и печели наградата на критиката на британските музикални награди BRIT.  Ели Джейн Голдинг, както е пълното й име, е родена през 1986 г. в Херефорд,..

публикувано на 30.12.24 в 09:00

"Неделник" от 29 декември 2024 година

Хайде да си припомним: Рисуването на иконата се смята за събитие, което не се случва само по земните закони. Ще ви върна към срещата ни с иконописеца Снежана Христова . В началото на годината преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков . Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван..

публикувано на 29.12.24 в 13:38