Във Видин, Враца и Монтана, както в Сливен и Ямбол засега няма нито една болница, която да има готовност да лекува адекватно инсулт. Това каза пред журналисти акад. Иван Миланов, директор на Многопрофилна болница за активно лечение по неврология и психиатрия "Св.Наум". Лечението на инсулт се прилага сравнително от скоро и все още не се практикува във всички болници, посочи още акад. Миланов. По думите му адекватното лечение се прилага в 37 болници в България и то включва инжектиране на определен медикамент, който разрежда кръвта. Медикаментът трябва да се приложи до 4 часа след появата на инсулт. Центровете за лечение на инсулт са в столичните болници "Св. Анна" и "Пирогов", в "Св. Георги" - Пловдив и в "Св.Марина" - Варна. Симптомите на инсулт са нарушена реч, увиснал устен ъгъл, отпадналост на крак или ръка.
Имаме сериозен проблем с артериалната хипертония и притеснителна тенденцията за неглижиране на заболяването, отбеляза проф. Арман Постаджиян, началник на Отделението по кардиология към столичната болница "Св.Анна". Най-сложен е контролът при 40-годишните, тъй като не им се вярва, че страдат от хипертония. По думите на лекаря хората неглижират и профилактичните прегледи. От инсулт са застрашени и хора с ниски стойности на кръвното налягане, подчерта лекарят.
Смъртността от исхемичен инсулт в България е 4 пъти по-висока от тази в Германия, като през 2015 год. в страната ни смъртните случаи са били 154 на 100 хиляди души, а в Германия - 38 на 100 хиляди, посочи акад. Миланов, цитирайки данни от доклад на Световната здравна организация. Страната ни е на водеща позиция в Европа по брой на инсултите и на инвалидизираните пациенти. По думите му пациентите не се отнасят достатъчно сериозно към стойностите на кръвното си налягане, което е един от основните фактори за поява на инсулт. Проф. Миланов допълни, че другите рискови фактори са предсърдно мъждене, висок холестерол, висока стойност на кръвната захар, диабет, прекомерен прием на солена и мазна храна, тютюнопушене, ниска физическа активност и стрес.
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство. Десет милиона кубика вода мина нивото на язовир „Среченска бара“. В..
Обвинителен акт срещу четирима души на възраст между 19 и 31 години бе внесен в съда от Районна прокуратура – Видин. Те са обвинени в незаконно подпомагане на 14 чужденци от Афганистан и Сомалия да преминат през страната в нарушение на закона. На 25 януари миналата година край Белоградчик Гранична полиция е спряла три автомобила, в които са..
Десет милиона кубика вода мина нивото на язовир „Среченска бара“ . В област Монтана няма населени места на воден режим. Покачва се нивото на язовир „Среченска бара“, от който се подава питейна вода за населени места от областите Монтана и Враца. В момента хидровъзелът е на близо 70% пълен. В него има 10 560 милиона кубика вода, показва справката на..
Експерти от 5 континента посетиха в Монтана Центъра за професионално обучение на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" . Визитата е част от провеждащата се у нас пленарна среща във връзка с мащабно учение на НАТО, което ще бъде през септември. Група от 176 експерти от 31 държави от Северна и Южна Америка, Африка, Азия и..
Пътят между монтанските села Мърчево, Кобиляк, Громшин и Лехчево не е ремонтиран от 40 години. Това каза Софрони Захариев , втори мандат общински съветник от Бойчиновци. "Причините според мен са и икономически, и политически. Мисля, че в цяла област Монтана това е единственият път, който е изходът от Монтана към другите общини, който по..
Осма поред година питейната вода на монтанското село Бели брег се кара с водоноска. Причината е установеното над нормата количество на арсен в нея. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, каза кметският наместник Георги Николов : "Нашата вода е от 58-а година и много години сме пили. Преди 10 години откриха, че има арсен в нея. Осма година..
В СУ "П. Р. Славейков" във Видин са ремонтирани коридори и класни стаи, съобщи директорът на училището Росица Димитрова : "Направихме ремонти на коридорите на първия етаж. Поръчахме нови диванчета. Поръчахме обзавеждане и за класните стаи за начален етап, така че, връщайки се от ваканция, да ги зарадваме и новата година започна с всичко ново..