Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Филипов: "Няма по-велико нещо от това човешкото същество да съгради семейство и да остави след себе си живот"

Филип Филипов в ролята на Христо Ботев
Снимка: фейсбук
Гост в "Калейдоскоп" е  Филип Филипов, актьорът, превъплътил се в образа на Христо Ботев, и създал няколко филма с нашия национален герой. Освен това от няколко години участва като Христо Ботев на бял кон  в Националния туристически поход "По пътя на Ботевата чета - Козлодуй-Околчица" и  така успява да предаде родолюбието и патриотизма на младите българи.


Филип Филипов е роден на 28 май 1958 година в град Айтос. Седем години семейството живее в Айтос, след което се премества във Врачанско. Израства и се възпитава в патриархално семейство с правила и порядки, в което възрастните се почитат и уважават. Филип Филипов събира информация за дядовците си и прадядовците си, за да  възстанови и съхрани  родовата памет. Родът на майка му се преселва от Егейска Македония, родът на баща му е от пиринска Македония. Неговият прапрадядо Васил е един от хората, които  събират четници за четата на Христо Ботев. Още от тогава връзката с Христо Ботев и силният стремеж към свобода и родолюбие е бил заложен в рода на моя днешен гост Филип Филипов. В 1884 година в Галатин прадядо му Василий Попконстантинов и дядо Атанасий, неговият осиновител,  построяват църквата "Свети Атанасий Велики". По-късно той става свещеник и служи в тази църква.  С една дума родът на Филип е изпълнен с будни и родолюбиви личности, които се стремят към свобода и образование.

Филип Филипов тръгва на училище в СУ "Христо Ботев" в град Айтос, а когато е на 7 години семейството му се премества във врачанския край.  След 8. клас записва престижния Механотехникум във Враца, специалност "Двигатели с вътрешно горене". Завършва с отличен успех техникума през 1977 година. Следват две години задължителна казарма. След казармата няколко години се занимава професионално с футбол. После завършва Националната спортна академия с профил "Треньорски факултет по футбол",завършва със златен медал и Димитровска стипендия. По-късно завършва Богословския факултет към Софийския университет. Стремежът му към образование и усъвършенстване го кара да продължи с "Психология и философски цикъл" към Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий".


През 1987 година, след завършването в  Националната спортна академия, заедно със съпругата си заминават за Варна, където им предлагат работа като треньори в "Черно море" Варна.  Минават 5 години усилена и сериозна работа във Варна. След като не му осигуряват жилище, решава със съпругата си да заминат за Кипър. През 1992 година те са вече в Кипър, където работят 5 години. Връща се във Враца и работи в областта на образованието, в различни врачански училища.  

В момента Филип Филипов  е преподавател по физическо възпитание в ППМГ "Акад Иван Ценов" във Враца. През 2013 година участва в първия художествено-документален филм за Ботев - "Ботев от Голгота към свобода". Там изиграва ролята на българския поет и революционер. Следват още три филма за Ботев  - "100 000 крачки с Ботев" , "Кой уби Ботев" и "В търсене на изгубения Ботев". Филип Филипов участва и във филм, който пресъздава живота и делото на Софроний Врачански "Грешникът светец". Идеята е съвременните деца да се докоснат до непознати и важни факти от живота на българските ни национални герои.


Семеен е, баща на четири дъщери, има пет внука и една внучка.

 
Филип Филипов, филм- Живот на кръстопът ФУТБОЛЪТ
"Аз и преди това бях минал през школата на "Ботев" Враца до известна степен като футболист . И това си ми беше в кръвта още от малък, на 14-15 години заиграх футбол в селските групи, а там се играе страхотно техничен, кървав футбол, Б окръжна, А окръжна група. Започнах работа в експериментална работилница и същевременно тренирах. И след половин година ме приеха като професионален футболист. Преди това играх в "Строител-Враца", приеха ме в "Локомотив -Мездра". Тогава отборът беше в северната Б- републиканска футболна група и се играеше много здрав и хубав футбол. 80% от футболистите на Локомотив - Мездра бяха футболисти от Ботев - Враца от А- групата. Така че играехме с много знаменити футболисти. И след две години и половина кандидатствах в Националната спортна академия с много известни футболисти от Локомотив - София - Бойчо Величков и Стойчо Стоев, сега той е известен треньор беше на Лудогорец- Разград."
 
ПРАВОСЛАВИЕТО

"Смятаха ме едва ли не за шпионин след като си вярващ християнин. Споделих ви какъв е родът ми. Дядо ми четеше словото Божие, Библията, някой път ми говореше за Тайната вечеря, как Юда е приел Христос... И какво лошо има в това. Аз като спортист се занимавах с всички видове спорт - източни бойни изкуства, културизъм, таекуондо, но се отказах, защото търсех философския модел на тези учения, защото исках да науча нещо за медитацията, Буда, Кришна, Конфуций, Мохамед, преданието на скандинавците, петте царе на китайците... Четях, мислех, но да ви призная честно, няма такова учение, което ми направи впечатление като християнството. Нито един не се разпъна от любов, колкото и мъдри да са били съветите им, както Христос увисна на кръста заради нашите грехове. Тази философия може пред нея само да се коленичи и да се мълчи. Влюбих се в християнството и така до ден днешен. Велико е християнството. Вярата ми помага неимоверно много в живота. Или вярваш или не вярваш. Както казва апостол Павел, вярата е усещане и предчувствие за неща, които не се виждат."

"БОТЕВ: ОТ ГОЛГОТА КЪМ СВОБОДА"

"Илияна Минковска и нейният син Искрен Красимиров ми предложиха да се снимам във филм за Ботев. ... Помислих, хем ми беше интересно, хем имах някакво притеснение и страх, защото това е Христо Ботев, това е национална личност от такава величина, почувствах едно сковаване... И те ми казват "Искаш ли нещо, което да желаеш като хонорар, викам, абе искам да купя едно колело за малката си дъщеря от 250 лв, те викат: "Добре". И така беше определено май месец да бъдат снимките, оставаше месец и половина и аз си оставих брадата да расте. И в интерес на истината като се погледнах, ами аз си приличах на Ботев. Съгласих се и направихме филма и слаба Богу излезе доста успешен. И след това идеята беше моя - да направим  филм за похода, но Ботев да си поведе похода. Бащата на Искрен, Красимир Стефанов,  каза "да" и ми тури заглавие "100 000 крачки с Ботев"  и направихме филм за похода... След това още един филм "Кой уби Ботев" и "В търсене на изгубения Ботев"

Просто да знаем, че българщината е била на основата на дълбока богопросветност. "



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56

Прекратена е стачката на служителите от базата на ”Ел Би Булгарикум” във Видин

Служителите на производствената база на държавното предприятие за млечни продукти във Видин прекратиха предупредителната си стачка.  Това се случи след проведена среща между техни представители и министъра на икономиката и индустрията Петко Николов, който е поискал оставките на ръководството на ”Ел Би Булгарикум”.  Иван Спиридонов,..

публикувано на 30.05.24 в 12:03