Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебатът за състоянието на Европейския съюз

Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Годишният дебат за състоянието на ЕС се проведе на 15 септември в Страсбург. Борбата с COVID-19, възстановяването, климата и външната политика бяха основните теми, дискутирани от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и членове на Европейския парламент. 

В най-голямата световна здравна криза от един век насам, най-дълбоката световна икономическа криза от десетилетия насам и най-сериозната глобална криза на всички времена, ние избрахме да се справим заедно. Като единна Европа. И можем да се гордеем с това, каза Урсула фон дер Лайен. Тя подчерта, че Европа е сред световните лидери по ниво на ваксинация, като същевременно споделя половината от производството си на ваксини с останалия свят. Сега приоритетът е да се ускори ваксинацията в световен мащаб, да се продължат усилията в Европа и да се подготвим добре за бъдещи пандемии:

"Над 70% от навършилите пълнолетие европейци вече са ваксинирани. Ние бяхме единствените, които споделихме половината от произведените тук ваксини с останалата част от света. Доставихме над 700 млн. дози на европейците. Доставихме и над 700 млн. дози на останалата част на света. Пандемията е маратон, не е спринт. Имаме всички основания да сме уверени, но нямаме основания за самодоволство. Сега в спешен порядък трябва да ускорим темпа на имунизация в световен мащаб. По-малко от 1% от дозите са поставени в страни с ниски доходи. Това е един от най-значимите геополитически въпроси на нашето време. Екипът "Европа" инвестира над 1 млрд. евро с цел изграждане на производствени капацитети в Африка. Поели сме ангажимент и за споделянето на 250 млн. ваксини. Комисията ще направи и още едно дарение от 200 млн. дози до средата на идната година. Вторият ни приоритет се отнася до продължаване на усилията ни на европейско ниво. Има големи разлики в боря на ваксинираните и между отделните държави членки. Гарантирали сме около 1,8 млрд. допълнителни ваксини, които могат да бъдат разпределени, при положение, че е необходима трета доза. Нека тази пандемия да не се превърне в пандемия на неваксинираните."

Урсула фон дер Лайен представи пред евродепутатите и визията си за справяне с предизвикателствата, пред които е изправен ЕС, включително икономическото възстановяване, борбата с изменението на климата, програмата за цифровизация и Конференцията за бъдещето на Европа.

Манфред Вебер от ЕНП изтъкна социалните и икономическите последици от кризата с COVID-19 и заяви, че Европа спешно трябва да създаде нови работни места, включително в сектора на здравеопазването, където ЕС играе водеща роля с ваксинациите срещу COVID-19:
 
"Излизаме по-силни от кризата, но тази криза причини и остави дълбоки белези. Много хора се страхуват за съществуването си, за работните си места. Само ако можем да създадем работни места, можем да гарантираме своя просперитет и да защитим най-слабите в нашите общества. Наред със Зеления пакт, ние в ЕНП смятаме, че е време за Пакт за работните места. В допълнение, след случилото се в Афганистан имаме нужда от обща външна политика и политика на сигурност."

Българският евродепутат Ева Майдел коментира, че Европа има нужда от стабилност и сигурност, за да излезе от кризите, в които се намира, като акцентира на бежанската вълна от Афганистан:

"Искаме ли да превърнем държави като България, Гърция, Кипър отново в отворените рани на Европа? Имаме ли план? Смятам, че със сигурност Европа би изглеждала несериозно, ако не се поучи от собствени си опит и надявам се всички заедно, различните институции можем да работим в тази посока."

От своя страна жителите на Видин очакват ЕС да вложи повече усилия не само срещу пандемията и икономическата криза, но и в борбата с корупцията, която остава основен проблем за България:

"Доколкото си спомням, нас ни бяха класирани в борбата с корупцията на едно от последните места, или нещо такова. Но най-вече смятам, не толкова борбата с COVID и с бедността, а борбата с икономическата криза, която се задава и вероятно ще е глобална. Това трябва да е приоритет в ЕС да измислят специални програма за подпомагане на бизнеса, за да може да се създават работни места, да могат да работят хората, защото имам приятели в чужбина, безработицата тях вече ги обхваща полека лека... Да анулираме тази корупция, за което няма шанс. Защото такава е системата, българинът така е устроен - да лъже и краде колкото се може повече. Всъщност никой не мисли за този народ... За мен на първо място е борбата с COVID-19, защото това е много страшно за цяла свят и трябва наистина да се справят с този проблем. Защото ако ги няма хората, няма и икономика, няма и живот. На второ място наистина е борбата с бедността и икономическата криза, и най-вече да обърнат внимание в нашата държава на корупцията и на този хаос, който се създава напоследък."

Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В “Музикална зона” слушаме незабравими песни от българското кино

13 януари – Ден на българското кино!   Българското кино си има своите шедьоври, които са си заслужили мястото в световната история на седмото изкуство. Днес ще слушаме незабравими песни от прекрасни български филми, с които всяка национална кинематография би се гордяла. Повечето пресъздават отминали времена и събития, но въпреки това до един са..

публикувано на 13.01.25 в 09:00

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45