От 21 октомври всички училища в Община Видин, а и в още 6 общини от област Видин, преминаха на онлайн обучение. Обучението от разстояние е предизвикателство за всички- учители, ученици и родители, но няма спор, то е трудно и сложно за най-малките - първокласниците. Защото, трудно можем да си представим как се придобиват базови умения при писане на ченгелчета, чертички и лулички без директен контакт.
Безспорно дистанционното обучение е най-трудно за най-малките, трудно е и за нас, но сме принудени и се справяме според ситуацията, обясни за Радио Видин Петър Младенов, класен ръководител на 1-ви клас в ОУ "Иван Вазов" във Видин:
"Обучението на първокласници онлайн е мисия невъзможна, или по-точно- възможна дотолкова, доколкото техниката, нагласата на децата го позволява, но така зададен въпроса трябва да споменем куп обстоятелства и куп "ако", за да се случат нещата поне на малък процент, приближавайки се до присъственото обучение. Принудени сме да го правим - правим го, полагаме усилия. Радващото за мен като начален учител е че усилия полагаме не само ние учителите, но и родителите, за което им благодаря. Доколко децата ще успеят - имам разбира се отговор - някои малко повече, други по-малко, трети - хич, но ще го направим както трябва и след това ще се опитаме в присъственото да изправим нещата, доколкото е необходимо, но на първо място наистина е здравето на всички, на децата на първо място... "
По думите на Петър Младенов, обучението от разстояние лишава децата от живия контакт с учителите, който е особено важен в първите срещи на детето не само с чертички и ченгелчета, а и със света на науката изобщо:
"Чарът на обучението на първи клас, ако се абстрахираме от всички училищни истории, родителски коментари и какво ли не още - чарът на обучението на първокласника е точно в това - да застанеш до него, да му хванеш ръчичката и заедно да изпишете онова, което трябва. Това е не само педагогически похват, това е и силно психологически похват, защото близостта на учителя с детето в тази възраст е онова нещо, което изстрелва детето в друга орбита. Ние като възрастни не си даваме сметка за тези неща, но повярвайте, първоколасникът търси близостта на своя учител, търси директния телесен контакт с него, за да придобие своята увереност. Е, как да стане? Няма как да стане, а момента е точно този, че трябва ние да държим тази малка ръчичка и да я водим по редовете, по квадратчетата, да пишем онези ченгелчета, опашчици, камшичета и така нататък. Трудно е."
Трудности при обучението изпитват не само учителите. Ако по-големите ученици са изработили навици за самостоятелно учене, то при първокласниците е абсолютно наложително присъствието на по-възрастен. Как успяват да се справят децата, разказа за Радио Видин родител на първокласник:
"Разбира се, предпочитам децата ми да се обучават в училище, защото няма алтернатива, която да замени присъственото обучение, контакта с учителя, но не на всяка цена. Когато се налага, бих могла да се примиря и с онлайн обучението... В първи клас е много трудно. Необходимо е, когато са в училище, дори на моменти учителката да им държи ръката при изписването на букви и елементи. Концентрацията на децата в училище, в час е много по-добра и учителката ги мотивира да учат и да се концентрират, отколкото пред компютрите. Те самите в първи клас се запознават с нови приятели в училище и социалния контакт наистина е много важен, както и личния контакт с учителя... Аз нямам нищо против тестването на децата и родителите- за собствена сигурност би трябвало да не са против".
Учениците от 1-ви до 4-ти клас ще могат да се върнат в училище най-рано на 10 ноември с тестване два пъти седмично в класните стаи чрез тестове, съобщиха от Министерството на образованието и науката. За да се върнат в клас, половината от родителите на учениците от 1-ви до 4-ти клас, трябва да бъдат съгласни децата им да бъдат тествани. Другата опция пред родителите е да представят валиден документ, че детето е преболедувало коронавирус.
Повече чуйте в звуковия файл.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...