Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красен Станчев: Антикризисните мерки няма да помогнат срещу инфлацията

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

Какъв ще е ефектът от антикризисните мерки, предлагани от управляващите- в "Посоките на делника" търсим мнението на икономиста Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика.

"Повечето от тези мерки са следствие на обещанието още преди изборите, но и при съставяна на бюджета от началото на годината, в ситуация на растящи цени всички да бъдат спасени от всичко, което ги очаква, което не може да стане". 

Според Красен Станчев предлаганите мерки няма да помогнат за справяне с инфлацията. Когато има растящи цени, вътрешните причини са значително ограничени  и те са свързани предимно с разходите на бюджета. Ако някой иска да се справи с инфлацията, тези разходи трябва да бъдат ограничени, а това не се предвижда в изброените мерки:

"Ако тръгнем отзад напред, от пенсионерите, това е вид социална помощ, това не е политика за справяне с инфлацията. Ако е социална помощ, то тогава е възможно да има друг подход, например да се помогне само на онези, които по някакъв критерий трябва да имат реален доход, гарантиран минимален доход, има такова понятие в социалната политика  и е изчислено от колеги от Института за пазарна икономика, че увеличението на тези помощи, адресирани към онези, които действително имат нужда от тях, а не към всички, както е с помощите на деца, с акцизите и така нататък, би извело от националната черта на бедността някъде около 280-285 000 души. Сред бедните в България по този критерий, те на са бедни по други критерии, бедните в България биха намалели значително. Съответно индексът за социално неравенство, така нареченият "коефициент на Джини", би трябвало да се подобри и да стане някъде на равнището примерно на страните от Нова Европа, Вишеградската четворка, но това не се прави. Всъщност, няма идентифициране на онези, които биха се нуждаели от някаква помощ. Що се отнася до средствата за бизнеса, независимо дали става дума за електричество или не, те са също доста съмнителни, защото в крайна сметка онова, което се предлага в момента, означава отново помагане на абсолютно всички, докато някои отрасли, и то почти всички отрасли, очевидно се справят и без такива помощи. Поради простата причина, че цените на онова, което те предлагат на българския, на европейския и на световния пазар, също се качват. Така че, аз не виждам по какъв начин всичко това довежда до някакви фундаментални решения".

Според Красен Станчев тези увеличения ще бъдат "изядени" от инфлацията, както вече се е случило през 2020-та и 2022-ра година:

"След време ще се окаже отново необходимо да се помага на някого и това ще доведе до правителствена криза, което не означава, че следващите, които ще дойдат да управляват страната, ще могат да върнат лентата назад и да преустановят действието на тези мерки, които в момента се предлагат. Има доста неясноти в доста неща. Не е ясно например защо трябва да се помага примерно с разходите за гориво, както и за електричество разбира се, защото в този случай онези, които са по-заможни, са в повече субсидирани от дадената политика. Другото, което не е ясно, ако се правят такива политики примерно с намаляване на акцизи за всички, то трябва по някакъв начин всичко това да бъде компенсирано с други приходи в бюджета, а тези приходи не е ясно откъде ще дойдат".

Според Красен Станчев, за да се справи държавата с инфлацията, трябва да бъдат замразени доходите поне в администрацията, а социалните политики да се насочат към онези, които действително имат нужда от тях.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32