Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От ИТН и БСП настояват за задълбочен анализ преди да приемем еврото

"За" и "против" еврото от 1 януари 2024 година- политическите коментари

"Възраждане" инициира подписка за референдум

Снимка: БГНЕС

Правителството прие Национален план за въвеждане на еврото, макар че предизвика нов раздор в управляващата коалиция и при гласуването му не е имало консенсус. Преди началото на правителственото заседание министър-председателят Кирил Петков заяви: "Планът предвижда успешно въвеждане на еврото и влизане в еврозоната от 1 януари 2024 година. Това е важна отправна точка за България и за нейното развитие занапред и отправната точка за влизане в еврозоната".

На брифинг в Министерския съвет вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев поясни, че това е оперативен план, който дава ясни срокове и задачи към банките, платежните и държавните институции как точно да се въведе еврото, как ще става превалутирането и обръщането на депозити и заеми.

"Предстоят редица законодателни промени, в това число и промяна в Закона за БНБ. Процесът продължава в парламента", каза Василев. Той припомни, че България де факто вече е приела еврото през Валутния борд.

"Става въпрос за план, който дава ясни срокове и задачи към банките, към платежните институции, към държавните институции за това как ще се въведе еврото, как ще се работи по особените залози, как ще става превалутирането, как ще става обръщането на заеми и депозити. За защита на потребителите е предвиден срок от три месеца преди въвеждането на еврото и девет месеца след това, в който цените на стоките и услугите ще се публикуват и в лева и в евро. Целта е недобросъвестни търговци да не се възползват от превалутирането за повишаване на цените", обясни Василев.

От "Има такъв народ"- една от партиите в управляващата коалиция, обаче изразиха резерви относно предвидената в плана дата. Според тях България няма да е готова да смени валутата си след 19 месеца. "Първо трябва да видим анализ на ефектите от въвеждането на единната европейска валута, да бъдат посочени очакваните промени, ползи, разходи, рискове", обясни във Видин Любомир Каримански от ИТН, председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание:

"Ние смятаме, че преди да бъде проведена национална дискусия, достатъчно задълбочена, не би било подходящо да влизаме в еврозоната до момента, в който обществото не е убедено в това нещо. Но за да се подходи така, първо би било добре да се направи такава професионална дискусия, която все още не е направена, след което професионалистите, изкарвайки на преден план достатъчно силни аргументи и по прост начин обяснения към хората, да могат да убедят обеществото. Ние реагирахме остро на това, дори и коалиционни партньори, като "Продължаваме промяната", да предлагат Национален план за въвеждане на еврото в България, който сам по себе си не представлява стратегически документ, не представлява това, което трябва да следваме като посока, а вътре се включват само технически и оперативни неща. За това на професионалните коалиционни съвети реагирахме, че е необходимо да се изготви първо анализ, в който ясно да се даде оценка на това какви са плюсовете, какви са негативите, какви са предизвикателствата, какви са рисковете пред влизане на страната ни в еврозоната."

Партията на Слави Трифонов внесе в НС проект на решение, в което е записано, че Националният план за въвеждане на еврото може да влезе в сила едва когато парламентът приеме анализ за ефектите на единната европейска валута.

Посочва се, че анализът трябва да бъде изготвен от Министерство на финансите и БНБ. Той трябва да съдържа очакваните промени, ползите, разходите, рисковете и предизвикателствата от присъединявате на България към Еврозоната, икономическата и финансовата политика на страната и да се сравни с ефектите от въвеждането на еврото в другите държави.

И от БСП, която също е в управляващата коалиция, излязоха с позиция за приемането на еврото като оснва валута в България от 1 януари 2024 година. БСП подкрепя влизането на България в Еврозоната, но тук трябва да уточним, че всяка страна-кандидат преценява кога и при какви условия ще стане член на Еврозоната. Това заяви депутатът от БСП Румен Гечев:

"Имаме решение на висшия орган, на конгреса, че БСП подкрепя влизането на България в Еврозоната, но както знаете и договорът, който е подписала България и другите страни след 2001 г., има това задължение, но няма дата. Всяка страна кандидат или вече член на ЕС преценява кога и при какви условия да стане член на Еврозоната. България и ние българите трябва да си направим точно сметката защото едни страни са, други не са, какви са техните аргументи, къде е България и какви предимства би имала, влизайки в Еврозоната, такива предимства несъмнено има, но има и големи предизвикателства", посочи депутатът от БСП.

Политическа партия "Възраждане" е категорично против сменянето на българския лев с единната европейска валута и започва консултации за иницииране на национален референдум за въвеждането на еврото в България, обяви във Видин председателят на партията Костадин Костадинов:

"Ние се борим с тази идея още от 2018 година и няма как да го допуснем. Хората, които управляват България, много добре знаят, че влизането на еврото в България е смъртна присъда за българската икономика, смъртна присъда за българските заплати, доходи и пенсии, смъртна присъда за българските спестявания. Ще има двуцифрена инфлация, която ще надхвърли тази, коята беше в Гърция. Не може 10 човека да определят ликвидирането на българския лев и унищожаването на последния елемент от нашата независимост. Ние нямаме друг избор освен да се преборим да не допуснем българският лев да бъде унищожен. Заради това тръгваме по този път. Аз не се съмнявам, че ще съберем 400 000 подписа за свикване на референдум."


"Хората не трябва да се плашат от еврото. Приказките как това би увеличило инфлацията не са верни. Това ще доведе до по-добри инвестиции, по-добри условия по кредити. Ще донесе условия за развитие и растеж." Такава е позицията на "Демократична България". От ГЕРБ пък алармират, че към момента, заради високата инфлация и нарастващия държавен дълг, не отговоряме на критериите за влизане в еврозоната.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05