Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

420 самодейци от Видинско участваха на събора в Копривщица

Снимка: Радио Видин

420 участници от Видинска област се изявиха на XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица. Събитието се провежда на всеки 5 години, а от декември 2016 г. то е вписано в Регистъра на добрите практики за опазване на ЮНЕСКО. 20 читалища от Видинския регион взеха участие. Включиха се и четирима индивидуални изпълнители, както и една неправителствена организация, каза Славена Петрова от Видински фонд читалища, която води групата в Копривщица.

"От Област Видин участваха общо 420 участника под формата на 26 групови носители и 4 индивидуални носители. От 26-те групови носители 17 бяха танцови състави, 7 певчески групи и две групи за автентичен фолклор, които основно представиха автентични костюми от своите населени места. Всички получиха грамоти за участие в Националния събор, но само 17 от тях бяха отличени с медали за своето представяне. Журито, за сега, все още се въздържа да  ги определи по цветове, но предполагам, че ще си останат само като медали. Участниците като цяло, това което демонстрираха като умения, беше на изключително високо ниво. Това не е моя оценка. Това е оценката на журито като цяло. Журито беше много впечатлено, че са се съобразили колективите със забележките, които са им били поставени тук на регионалния преглед и затова изказаха респект пред тях."

Едно от впечатляващите участия в събора е това на танцовия състав към читалището в село Раброво. Самодейците представиха обряда "Ора де помана". Идеята е на Тихомир Асенов, ръководител на фолклорната група към читалище "Просвета-1928".

"С този вид изкуство се занимавам от дете още. От 4. клас още играя. Бил съм на прегледите от 1981, 1986, няколко пъти в Копривщица. Имам представа от самите събори. Сега ми се стори даже, че имаше много малко хора. Не знам на какво се дължи. Може би пандемията ги плаши, може би нещо друго. Видин се представи отново с доста групи, като се набляга на танцовия фолклор. Ние сме известни в цяла България с нашите хора. Ние просто спонтанно решихме да направихме и един обряд, който до сега не е представян на сцена в Копривщица. И не само в Копривщица, никъде не е представян на сцена, тъй като това е обряд от погребалната и поменална практика при власите. Аз реших това, тъй като прецених, че искам да направя нещо истинско, не да разиграя някаква сценка. Моят баща почина преди година и според традицията исках да му направя такова хоро. Да разнеса, както се казва. И прецених, че е хубаво да го направя на сцена, но да го направя по автентичния начин, който вече не съществува, тъй като с времето много от детайлите са отпаднали. Допитал съм се до възрастни хора от Раброво, които са ми казвали как е било. И това е било когато са били те деца."

Обреда "Ора де помана" се прави на втория ден от Великден, обясни още Тихомир Асенов:

"Починалите от единия Великден до другия, някога на времето им се е дарявало такова хоро. Това хоро се заплаща на музикантите и който, каквото е купил го дарява на тези, които участват в хорото. Ние го направихме малко по-различно. Съчетахме това, което се е правило вкъщи и го пренесохме на сцена, и другото, което се е правило на площада или в Раброво се е правило на зелена морава, някъде накрай село."

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Равноапостолните жени – мироносици

Третата неделя след Пасха - на светите мироносици , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава великата вяра на жените, наречени Мироносици, тяхното безстрашие и възнаграждаването им първи да чуят вестта за Възкресението на Иисус Христос. "В Христа Иисуса жените са равни на мъжете. През Първата световна война, когато мъжете бяха..

публикувано на 19.05.24 в 08:00

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50