Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диетолог: Чаят за отслабване може да ви навреди

| обновено на 22.08.22 в 15:29
Снимка: Радио ВИДИН




Всички знаем, че чаша горещ чай може да помогне при състояния като болезнено гърло, кашлица и проблеми със съня. Приложението на чая обаче се простира доста по-далеч. Едно от приложенията на тази древна напитка е като редуцираща теглото. В последните години десетки са компаниите, които рекламират чайове за отслабване, навсякъде в интернет пространството, гарантирайки лесна и бърза загуба на тегло. Чайовете за отслабване често се рекламират също и като средство за пречистване на организма. Теорията е, че чаят стимулира храносмилането, подпомага метаболизма и в някои случаи освобождава тялото от токсини. Дали обаче това е така?


Според диетологът д-р Цветан Димитров, някои видове чай  активират обменните процеси в организма до определена степен: 


"Те заемат доста място в стомаха, като го запълват практически с 0 калории, вместо на тяхното място да попадне безалкохолна напитка със захар, бира или нещо друго с доста повече калории. Като цяло навикът да се пие чай е подчертано здравословен. Той е характерен за хора, които си обръщат внимание на здравето и особено на външния си вид. Тези хора обикновено не са с наднормено тегло и затлъстяване. Това са фактите. Въпреки всичката платена реклама на чайовете за отслабване, която тече по всички медии, професионалното ми мнение е, че ако някой има нужда от редукция на теглото си, то чаят е може би последното по ефикасност средство, към което аз, като специалист, бих го насочил."- обясни диетологът.


Вероятно всеки си е задавал въпроса "Каква е разликата между обикновения чай и този за отслабване?". Истината е, че двата вида чай не са съвсем аналогични. Според Цветан Димитров и в двата продукта се съдържат растителни съставки - цветове, листа, корени, стъбла, които са изсушени по подходящ начин, на които се прави запарка, вследствие на което се извличат активните вещества от тях. Той добави още, че в обикновените чайове се съдържат витамини, етерични масла и неща, които се намират в природата. В чайовете за отслабване обаче са селектирани по-специални хранителни съставки, които са биологично активни вещества, които имат определен ефект върху някой органи в организма. 


"Такива чайове са например чаят от куркума, който дори може да бъде опасен в определени моменти, ако с него се прекали. Чаят от джинджифил също. Това са специализирани чайове, за които повечето мои пациенти питат с огромен интерес, както и за това дали ще отслабнат от тях... Билковите чайове, обикновените, практически са същите, като чайовете за отслабване, но има една малка разлика, че в чайовете за отслабване има малко по-богат витаминен и минерален състав и вероятно няколко биологично активни вещества, които имат прицелен орган, върху който да въздействат в организма. Но като цяло-разлика почти няма." - допълни експертът.


Дори повечето съставки в чайовете за отслабване да са безобидни на пръв поглед, има такива, които биха могли да причинят сериозни странични ефекти у определени хора, каза още Цветан Димитров:


"Някои видове чайове, тези, които споменах например джинджифил и куркума, когато с тях бъде прекалено при хора, които имат например проблеми с жлъчката или стомашно-чревния тракт, там може да доведе до медицински проблеми. Но при здрав човек вероятно няма да доведе до никакъв проблем. Говорим само за пациенти, които имат съществуващ медицински проблем, който едно непремерено приемане на чай, без влагане на грам разум, в това, което правим, може да доведе до медицински проблем. Т.е. човек трябва да си познава състоянието, да бъде достатъчно грамотен, да прочете някъде или да попита някого, по възможност лекар или поне фармацевт, може ли да взима този чай, ако има такъв проблем."- категоричен е Димитров.


Според диетологът, хората, които прибягват до употребата на продукти за регулиране на теглото са значително по-некомпетентни, по-нискообразовани и по-мързеливи, които трудно обмислят рисковете за здравето си и, които нямат воля да отслабнат по здравословен начин. По думите му "Интернет е едно широко поле за измама", без значение от какво естество е тя и трябва да бъдем много внимателни на какво и на кого се доверяваме.


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11