Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситуацията в България също е притеснителна

Изгубили сме 69% от популациите на диви животни за по-малко от един човешки живот

WWF стартира кампанията си Общ дом. Общо бъдеще.

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Той излиза на всеки две години с актуални данни за състоянието на дивата природа, както и за рисковете и заплахите, пред които е изправена. Днес докладът определя тропическите райони като най-застрашените места на Земята.


Учените от WWF и Лондонското зоологическо общество следят почти 32 000 популации от 5 230 вида. Проучванията показват, че биоразнообразието изчезва с различна скорост на различните места по света, като най-поразителен е спадът от 94% в тропическите райони на Латинска Америка и Карибския басейн. Експертите от WWF са притеснени, тъй като тези географски райони са сред най-богатите на биоразнообразие в света. Изключително сериозна е също и ситуацията в Африка и Азиатско-Тихоокеанския регион, където популациите на гръбначни животни са се свили със съответно 66% и 55%.


„Днес сме изправени пред две тежки извънредни ситуации, предизвикани от човека: изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. И двете застрашават нашето благосъстояние, както и това на бъдещите поколения. Половината от световната икономика и милиарди хора са пряко зависими от природата. Предприемането на спешни действия за спиране на по-нататъшната загуба на биоразнообразие и възстановяване на жизненоважни екосистеми е по-наложително отвсякога“, коментира Марко Ламбертини, генерален директор на WWF International.


Под най-голям натиск са поставени сладководните видове, намалели с цели 83%, повече от която и да е друга група от видове. Според доклада това се дължи най-вече на загубата на местообитания, както и на преградите пред маршрутите на мигриращите видове риби. Тежка е ситуацията с Амазонския речен делфин, чиято популация в резервата за устойчиво развитие „Мамирауа“ в Бразилия е спаднала с 2/3 само за две десетилетия. Източната равнинна горила е намаляла с цели 80% за четвърт век в националния парк „Каузи-Биега“ в Демократична република Конго, а броят на новородените Австралийски морски лъвове спада непрекъснато от 1977 г. насам.


Докладът сочи, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.


Каква е ситуацията в България?

В рамките на пет години инспекциите у нас са регистрирали 2818 пострадали диви животни, сочи първото по рода си проучванеза мащаба на закононарушенията срещу дивата природа в България, изготвено от WWF въз основа на официална информация, получена от ресорните институции. Според данните повечето от тях са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). Притеснително е още и че има данни за убити екземпляри от защитения вид кафява мечка, че бракониерството на диви кози се превръща в заплаха за опазването на вида и че хиляди птици стават жертва на човешка намеса.


"Кафявите мечки са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Лесният достъп до източници на храна, дължащи се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата, е привлекателен за тях. Веднъж доближили се до населено място, мечките биват класифицирани като "проблемни". Това увеличава потенциала за конфликт между човек и мечка, както и риска от бракониерство", разказва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор  на WWF България


Не по-малко притеснителна е и ситуацията с критично застрашените Дунавски динозаври – есетрите. Оцелели през последните 200 милиона години, днес те са изправени пред редица заплахи като: бракониерство с цел незаконна търговия на месо и хайвер; изграждане на язовири, диги и водноелектрически централи, блокиращи миграционните им маршрути, добив на пясък и чакъл от речното корито, което води до унищожаване на местата им за хвърляне на хайвер. В дългосрочен план всичко това заплашва да доведе до изчезването на последните размножаващи се в естествена среда есетрови популации в Европа.


За да опази дома на дивите животни у нас WWF стартира кампанията си Общ дом. Общо бъдеще. Нейната цел е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. Повече за нея вижте на wwf.bg/koleda

Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа наНОВА,Българска телеграфна агенцияБНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-ВидинClubZ.bgOFFNews.bg, Podtepeto.com, Sinoptik.bg, Programata.bg,ТВ Туризъм и See.bg



По публикацията работи: Йорданка Герасимова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мездра се потапя в „Магията на българския фолклор” през декември

С образователни концерти под надслов „Магията на българския фолклор”, ще стартира декемврийската програма на Народно читалище "Просвета 1925" Мездра . О сновните акценти ще са - Градски събор „Край Мездра Искъра шуми“ със специалното участие на Светла Дукатева и благотворителна кулинарна изложба на 6 декември /Никулден/, - Коледен концерт на..

публикувано на 23.11.24 в 16:34

Димитър Петров представи новата си книга във Видин

Младият автор Димитър Петров представи новата си книга във Видин "Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало".   Произведението събира на едно място 50 биографии от 3 епохи - Средновековие, Възраждане и Трета българска държава, и се явява продължение на общия продукт на автора и образователната платформа..

публикувано на 23.11.24 в 15:11

Ще именуват площад на името на Иван Попов в Чипровци

Историческият музей в Чипровци ще подеме инициатива за преименуването на площад на името на видния гражданин даскал Иван Попов. Инициативата е част от събитията свързани с отбелязването на 125-годишнината от неговото рождение, информира директорът на музея д-р Анита Комитска : "Подготвили сме едно писмо до Общинския съвет в град Чипровци, което..

публикувано на 23.11.24 в 14:30

Шести енергоблок на АЕЦ Козлодуй е вече ремонтиран

Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на Атомната електроцентрала в Козлодуй , съобщават от пресцентъра на предприятието. След извършена проверка от страна на Агенцията за ядрено регулиране, днес в 10:07 часа  блокът беше включен отново в електроенергийната система на страната.  По време на престоя, започнал на 19 октомври 2024 година,..

публикувано на 23.11.24 в 12:49

Ученици от Математическата гимназия във Враца участваха в семейна надпревара

За 11-та година във Враца се проведе турнира "Мама, татко и аз" , съобщиха от общинската управа. От там припомниха, че спортната надпревара е посветена на "Деня на християнското семейство" и се е превърнала в традиционна за местните малки и големи спортисти. В рамките на събитието малчуганите, заедно със своите родители премериха сили в различни..

публикувано на 23.11.24 в 11:35

Ще ремонтират площада в Периловец

Площадът в село Периловец ще бъде ремонтиран до началото на декември, съобщи кметът на община Бойница Анета Генчева. По думите й вече е избрана фирма изпълнител и в началото на декември площадът ще е готов. "То не е и нещо сложно като изпълнение- ние дефакто там възстановяваме стария площад, който е бил асфалтиран. Направихме паметник, около който..

публикувано на 23.11.24 в 10:30

Инфлуенсърка представя новата си книга в Монтана

Представяне на новата книга "Спомени с вкус" на младата авторка и инфлуенсър Изабел Овчарова- Изи ще се проведе днес в Монтана. Тя е организирана от Младежкия център в града и е по инициатива на младежите, които посещават културното средище, информира образователният съветник Александрина Здравкова : "Идеята на Младежкия център е да среща..

публикувано на 23.11.24 в 08:59