Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Пенова за медиацията като начин за решаване на спорове извън съдебната зала

Албена Пенова
Снимка: Радио Видин

"Медиацията има специално място на сцената на разрешаването на човешките конфликти, без да измества или омаловажава който и да е друг от възможните участници", обяснява Албена Пенова. Тя е адвокат с дългогодишна практика, медиатор, а вече десет години провежда и обучение по медиация. Автор е на книгата "Активното слушане в медиацията."  


"Активното слушане е насочено към всички хора, защото това е едно умение да слушаме и да се разбираме, с което ние не се раждаме.  То трябва да бъде усвоявано, тренирано, прилагано и помага на всички ни да се разбираме така че, не само да си решаваме споровете,  да нямаме толкова много спорове и толкова много противоречия по между си", казва Албена Пенова.


В България има Закон за медиацията от 2004 година. В него е регламентирана и медиацията като извънсъдебен  способ  за решаване на спорове:

 

"Медиацията, която се прилага у нас е така наречената фасалитираща медиация, т. е. акцентът е в процедурата, в начина, по който хората общуват по между си. Това е задачата на медиатора и това общуване по един различен начин от този, по който хората си общуват в ежедневието или в съда, е активното слушане. То има няколко и характеристики, и  техники, които се прилагат и именно прилагайки активното слушане и провеждайки  процедурата по начина, по който  тя е установена да се случи, е възможно от споровете да се премине от изразяване на позиции към откриване на интереси и от там вече да има една възможност за търсене на решение. Медиатор може да стане всеки български гражданин, който отговаря на определени условия. Няма изисквания за степен на образование, трябва да не бъде осъждан и да не бъде лишаван от право да упражнява такава дейност, както и да премине през едно сертифициращо обучение. Организациите, които провеждат такива обучения, се одобряват от Министерството на правосъдието. Обученията за медиатори са в рамките на 60 учебни часа, основен курс засега и 30 учебни часа допълнителни обучения. Допълнителните не са задължителни. Те са по желание на вече обучени медиатори да  повишат своята квалификация и могат да бъдат в сферата на семейни спорове, на търговски спорове, междусъседски спорове." 


Медиатор можете да бъде потърсен и преди страните да потърсят правото си в съда, както и по време висящ съдебен процес. Предстоят промени в Закона за медиацията и въвеждането на така наречената "съдебна медиация". Това е медиация, която ще се провежда като начало в съдебни центрове, които ще се създават към съдилищата, но независимо от това на всеки един етап от  възникването на едни спорове, страните могат да се насочат към медиатор. Всички правоспособни медиатори в България са вписани в единен регистър, обясни Албена Пенова.


Висшият съдебен съвет предлага концепция за задължителна съдебна медиация, според която се предвижда до края на 2024 г. да бъдат създадени 128 центрове за медиация към всички окръжни и районни съдилища, а до 2025 година 13% от делата в съдилищата у нас да бъдат изпращани на първа задължителна среща с медиатор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Четвъртокласник от Видин е приет в Софийската математическа гимназия

Четвъртокласникът Иван Пенчов Стоянов от видинското училище "Иван Вазов" е приет в Софийската математическа гимназия. Това е видинското дете, което постигна 99% на IQ тест, проведен в края на април 2023 г. във филиал на международната организация Mensa в Пловдив. Резултатът в „Менса България“ поставя Иван сред елитните 2% от населението на..

публикувано на 23.07.24 в 16:00

Фестивалът "Дунавски вълни"- забавления за малки и големи

За 13-та поредна година в град Видин се провежда фестивалът "Дунавски вълни" . Различното тази година е, че за пръв път работилниците и заниманията се провеждат в парк "Владикина бахча" .  Програмата на фестивала е много разнообразна -  има за всекиго по нещо, за малки и големи. Работилничките по дърворезба, рисуване и..

публикувано на 23.07.24 в 15:44

Над 600 килограма от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Приключва жътвата на есенници в област Видин. Добивите са прилични, качеството на зърното е добро. Това каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите:  "От 650 до 670 кг. от декар са добивите от пшеница в региона, качеството на зърното е много добро. При ечемика добивите са също между 550 и..

публикувано на 23.07.24 в 15:16

Ремонтират общежитието на гимназията по каменообработване в село Кунино

Сериозен ремонт се извършва в Професионална гимназия по каменообработване село Кунино. Ремонтира се ученическото общежитие. Стойността на ремонта е 3 622 000 лв., средствата са отпуснати са от Министерство на културата, а 1 800 000 лв. се вложени в ремонта на учебния корпус, казва директорът  Христо Димитров: "Финансираха ремонта на учебния..

публикувано на 23.07.24 в 14:30

"Думи върху вода" - среща с творчеството на Радослав Гизгинджиев

  Българският писател Радослав Гизгинджиев гостува на Видин във Фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Нарекъл е срещата си с видинските граждани и почитатели на писаното слово  "Думи върху вода". Специално на това събитие авторът ще подбере свои цитати и текстове, свързани с водата. И както винаги - обещава едно незабравимо и специално..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09