Конкурс за послание към поколенията обяви Областната администрация във Враца. Идеята е да бъде написан текст, съдържащ до 7 думи, описващи по най-добрия начин достойнствата на областта.
Поводът е Националната кампания „България заслужава!“ за изграждането на 111-метров пилон, на който ще се извиси българското национално знаме. Инициативата е на сдружение “Наследство в бъдещето“. Организацията планира пилонът да бъде издигнат на Роженските поляни. Той ще е най-високият в Европейския съюз, ще бъде поставен на внушителната надморска височина от 1430 метра, обясни Владислава Андреева от сдружението:
„Фондация "Наследство в бъдещето" възстанови и даде ново начало на Роженския събор през 2015 година. Това е едно емблематично българско събитие, което тази година ще отбележи 125 години от началото си…Събитието е магнетично, мястото е магнетично, там наистина се усеща българският дух. На всички събори, които ние сме правили, виждаме как пристигат българи от цялата страна, българи, живеещи в чужбина. Те се събират там, за да се докоснат до нашите общи родови корени, да усетят духа на България. Именно за това ние решихме точно на това място да издигнем внушителен пилон, на който да се издигне най-значимият български символ - нашето знаме… Ние смятаме, че днес имаме нужда от едно ново начало, което да обедини нашия разпокъсан народ, едно ново духовно извисяване е това, от което имаме нужда днес, за да продължи вековната история на нашата държава. Височината на този пилон е безспорно символична, тя е свързана с територията на нашата държава, която е 111 000 квадратни километра. Именно това е и височината, която е заложена в проекта за пилона. В основата на този монумент на българското знаме, който сме убедени, че ще бъде новият паметник на обединението, ще има капсула на времето, в която ще бъдат заложени писма, послания към следващите поколения българи. Там ще има една карта на съвременна България, с всичките 28 области. В нея символично ще бъдат изписани посланията на тези области към следващите поколения.“
Един от първите автори, вдъхновили се за участие в конкурса за послание на област Враца, е Галина Първанова. Тя е детски учител от село Манастирище, община Хайредин.
"Идеята ме вдъхнови за наследството, което трябва да завещаем на бъдещето. Така че, може би, всеки трябва да се опита да даде частица от собствената си позиция и така да оставим нещо в наследство на поколенията. Посланията ми са няколко, но идеята се върти около това, че нашият район е благословен с много история от древността до съвремието ни. Едното е "Враца - твърдина, книжовност, героизъм, съкровищница". "Враца - полъх от Балкана, багри от духовността". И още няколко в този дух на мисли и на идеи… Аз не се включих заради конкурсната част, а заради самото участие, това да сме активни като граждани и да се чувстваме част от деня, в която правим историята на Враца и на света като цяло. От всичко се вдъхновявам, от най-малките неща в ежедневието. Аз съм детски учител, вдъхновяват ме децата, вдъхновява ме природата, вдъхновява ме любовта като цяло, вдъхновяват ме взаимоотношенията между хората – абсолютно всичко. Един креативен човек съм, нищо повече.“
Конкурсът за послание на област Враца продължава до 31 януари. А самият паметник се очаква да бъде изграден до средата на лятото, когато в Родопа планина ще се проведе поредното издание на събора на народното творчество „Рожен 2023“.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..