Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белоградчик почита Йосиф Кенерлиджи

2
Снимка: Радио ВИДИН

Паметна плоча на Йосиф Кенерлиджи ще бъде открита в Белоградчик. Целта е да бъде отдадена почит към приноса на английския индустриалец за развитието на града в началото на миналия век и най-вече за помощта му за запазването на Белоградчик в границите на България при определянето им след края на Първата световна война. Инициативата е на председателя на Общинския съвет Боян Минков:


"Ние сме длъжници на Йосиф Кенерлиджи, защото този човек наистина е направил много за Белоградчик, за Белоградчишко и Видинско изобщо, за България, бих казал, а пък това не се знае. В тази връзка решихме да поставим плоча на мястото, където е живял, на мястото на тази къща е била неговата родна къща преди време, в която той е прекарал голяма част от живота си, за да могат жителите и посетителите на града да се запознаят с делото на този велик наш съгражданин."


Непростимо е да не знаем кой е Йосиф Кенерлиджи, казва и краеведът Иван Трифонов, който също е един от инициаторите за поставянето на паметния знак. Той допълва историята за англичанина, като започва разказа си от 1919 година.


„По време на втората национална катастрофа България губи Първата световна война, тя е на грешната страна и при това положение Ньойският договор дава възможност на комшиите да вземат кой каквото иска от нас- Южна Добруджа е в Румъния, части от Струмишко са в ръцете на Македония, да не говорим за Пирот, Цариброд, Западните покрайнини, половината кулски села също са в територията на Сърбия преминали вече и това не им стига и протягат ръката и към бившия Видински окръг, и най-вече Белоградчик... Международната общност изпраща един специален човек, който да проучи въпроса, тъй като аргументът на сърбите е, че тук живеят сърби и неправилно е да стоят в територията на България. Международната общност праща тук Хенри Берлайн... Той тук (в Белоградчик- бел. ред.) е посрещнат от Йосиф Кенерлиджи- минен експерт, който работи тук в мина „Щастие“, английска концесия. Представител е на фирмата, познава добре района и най-важното е, че говори английски. Хенри Берлайн е посрещнат както трябва, а хората са инструктирани, където и да го е завел в околията, децата са научени да крещят с пълна сила, че са българи, където имало възможност по селата хората са ходели с български носии, на което той обръщал внимание... След като го развел навсякъде, Хенри Берлайн се връща, пише доклад и ние оставаме на територията на България.“


Паметната плоча на Йосиф Кенерлиджи ще бъде открита утре, 12 януари, от 13 часа, пред къщата, в която е живял видният предприемач, допринесъл за оставането на Белоградчик в границите на България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01