Новото земетресение, усетено днес в по-голяма част от страната, в сравнение с вчерашното, притесни жителите на Северозапада. Трусът е усетен във Видин, Враца и Монтана. Земетресението днес бе по-силно и по-продължително от вчерашното, обясни дежурният сеизмолог към Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН:
"Имаме регистриран трус в територията на Румъния в 15:16 часа, пак на същото място в близост до Търгу Жиу, северно малко от него... Цяла Югоизточна Европа по принцип е земетръсен район, просто това, което се има предвид е, че не е активна зона, както останалите. Така че просто в момента са се раздвижили площите най-вероятно и са генерирали активно, в което се изразяват тези последователни трусове и вчера, и днес... Мога да ви кажа данни - основният трус, който е в 15:16 часа, 5,8 магнитуд, след него има и в 21-ва, 26-а минута и 29-а минута. Буквално през 3, 4, 5 минути. Съответно 4,3; 3,9; 3,4 (магнитуд - бел.ред.). Дълбочината им е около 15-16 км, в зависимост от всеки следващ трус, но горе-долу една и съща дълбочина дават по изчисление. Усетено е и в България, включително и в София получаваме данни, че има усещане на високите етажи... Това, че е по-силно... трус, който е по-силен не може да се каже, че е афтършок, това е отделен трус. По-скоро вчерашното да е форшок за днешното - това е правилната терминология. Форшок е земетресение, което е било с по-нисък магнитуд от основния трус. Ако приемем условно, че днешният трус е основният трус, вчерашният трус е бил форшок. За момента се обработват нещата. Значи виждам Враца е усетено, Видин е усетено, София вече го споменахме, АЕЦ Козлодуй - също, там, тъй като е специфична зона, винаги се проверява там и там е усетено. Димитровград не е усетено. По данните, които сме получили, може и да има някой, който да го е усетил. Русе е усетено, в Монтана е усетено, в Хасково също е усетено, Пловдив, Перник също е усетено, Велинград, Горна Оряховица, Плевен, почти навсякъде - Търговище, Пазарджик."
Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..
В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..
„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..
В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..
За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана . Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..
След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..