Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Петров: "Предпочитанията на туристите се промениха, особено след двете години пандемия"

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Повишаване на интереса към посещения на археологически комплекс „Калето“ в Мездра отчете ръководителят Павел Петров и обясни, че не могат да се издържат само от билети.


„Археологическият момент е на издръжка на Община Мездра. Лично според мен това е правилен начин за работа, тъй като, ако приемем по-тежкият вариант- преминаването на комплекса като туристически информационен център, това означава, че и щатното разписание, и работните заплати и счетоводството трябва да преминат под шапката на комплекса, което е огромно перо, огромна тежест“, каза Павел Петров.


Снимка: Валентина Цекова4 056 туристи от страната и чужбина са посетили Археологически комплекс "Калето" в гр. Мездра през миналата година, информира ръководителят на комплекса Павел Петров. Тук не влизат посетителите на организираните празници, които организират от комплекса през годината. Културно-историческа забележителност е един от 100-те национални туристически обекта в България. Това помага за популяризирането на обекта, тъй като преди включването му туристите пропускали Мездра, а се насочвали към Враца- следващата точка за печат и марки. Над 600 посетители, участници в Националното движение "Опознай България - 100 Национални туристически обекта", са подпечатили своите книжки в Археологически комплекс "Калето". 40 от тях са си закупили нови книжки.


Крепостта е интересна, защото на малко място са събрани цивилизации, които са живели по един или друг начин на този комплекс 7000 години, допълни Павел Петров:


„Може би сме едни от малкото комплекси в България, да не кажа на Балканите, които могат да покажат 7000 години история, събрана буквално на едно място. Експозицията ни е достатъчно богата, за да покаже разликата между различните видове цивилизации, които са населявали този ареал в случая.“


Сред атракциите, които са търсени от туристите е стрелбата с лък. Сред останалите атракции, които предлага комплексът, са реплики на средновековни обсадни машини - катапулт, таран, оксибел и требушет, на средновековния инструмент за публично телесно наказание "Позорен стълб" ("The Pillory"), изкуствено езеро с дървен мост.


В стремежа си да привлече повече посетители екипът на комплекса реализира разнообразни инициативи. Сред тях са традиционните Дионисиеви празници и Фестивал на средновековните традиции, бит и култура, който се провежда ежегодно от 2015 г. насам. Тази година Археологически комплекс "Калето" ще чества 10 години от своето създаване.


„Имаме много големи идеи, но при липсата на държавен, респективно и общински бюджет идеите остават само и единствено написани на хартия. Това, което мога да кажа е, че миналата година, за деветата годишнина комплекса пробвахме едно- две нововъведения като събития, които, според мен лично постигнаха своето като ефект. Едното от тях беше посрещане на Джулай морнинг в подножието на крепостта, направихме томбола с награди за посетителите на комплекса, допълнително направихме празненства относно деветия рожден ден на „Калето“. Тази година, като негов юбилей ще се концентрираме върху това да надградим и да направим тези събития, които пробвахме, да ги направим малко  по-мащабни, по-изпипани, за да може да привлечен хора и от различни части на България“, съобщи още ръководителят на комплекса.


Предпочитанията на туристите се промениха, особено след двете години пандемия, отчете още Павел Петров:


„Все повече и повече туристи гледат да направят дълги уикенд почивки. Да съчетаят колкото се може повече обекти за едно посещение. Затова и колегите са се насочили масово към внедряването на атракции за привличане на вниманието на туристи. Друга опция пред нас реално не съществува пред нас. Вече е много трудно да имаш, да речем една къща за гости и тя да продължи да съществува на пазарен принцип без ти да предлагаш нещо допълнително към тази къща за гости.“


В момента Мездра се развива и като интересна точка от картата за винен туризъм. Всяко село в общината има по един, два обекта за посещения.


„Ще се постараем, евентуално, да насочим усилията и там - да направим няколко екопътеки повече... Това е начинът, по който ние може да задържим туризма. Другият начин е активна работа между службите на общинско равнище. Много голяма грешка е да смятаме, че общини като Мездра, Видин, Монтана и Враца, да речем, трябва да бъда самосиндикални в туристическо отношение. Всички заинтересовани страни в туризма в Северозапада трябва да имаме обща рамка, за създаване, поддържане на туристически продукти“, допълни Павел Петров.


Още по темата може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05