Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Енергийното и техническо обследване на сградите трябва да се прави от различни фирми

Снимка: Светослав Цветанов

Енергийното и техническо обследване на сградите, които кандидатстват по програмата за саниране с европейски средства, трябва да се прави от две различни, независими фирми. Това обясни за Радио ВИДИН Валентина Узунова, председател на Камарата на енергийните одитори в България. Според нея, също много важно е, сдруженията на сградите и енергийните и техническите одитори да работят в синхрон.

"Това, което правят нашите членове е да обясняват детайлно какво хората трябва да очакват, какво трябва да изпълнят, каква информация предварително трябва да подготвят и какво съдействие се очаква от тях. Например, дали един жилищен блок отговаря на условията на програмата, защото не всички жилищни блокове могат да се включат в тази програма. Ние много подробно обясняваме, че тази програма е направена за големите жилищни сгради. Сгради, които са над 5000 квадрата. Най-високите точки се формират от няколкото критерия, които са обявени по програмата. Четири или пет критерия касаят сгради, които са с над 5000 квадрата разгъната застроена площ. Това особено е важно за по-големите градове, каквито са Видин, Враца, Русе, Пловдив, София, Бургас, Варна и други градове. 

Бюджетът за всяка община е определен и също така има една определена стойност за изпълнение на строително-монтажните работи, която е около 300 лева. Тя е пределна стойност, която ще се поема от програмата. И беше много лесно, освен енергийните одитори и общините да се включат в една своеобразна информационна кампания - да обяснят на хората колко блока имат шанс да влязат в тази програма или поне да следят колко сдружения са създадени, в тези сдружения собственици на какви сгради са като разгъната застроена площ и да обясняват, ако има вече някакъв пределен лимит с малки резерви, да обясняват на хората, че нямат шанс за включване в тази програма, а имат шанс за следващи програми. Това нещо за съжаление обаче не се прави от общините, правим го ние, като енергийни одитори.

Ние искаме хората да взимат осъзнати решения при възлагането на енергийни обследвания и технически паспорти на сградите.

Какви решения трябва да вземе едно сдружение по отношение на енергийното и техническото обследване?

"Те трябва да си изберат енергиен одитор и фирма, която да извърши техническото заснемане и техническия паспорт. Съгласно Директивата за енергийните характеристики на сградите, енергийното обследване трябва да се прави по независим начин. Това значи, че не може един и същи екип да извърши енергийното обследване и сертифициране, и да направи техническия паспорт... Само тогава ние ще имаме гаранция за свършена наистина добре работа."

Какво представлява техническият паспорт?

Технически паспорт на сграда е документ, който включва техническите характеристики на сградата, инструкции за експлоатация, ремонт и отразява всички извършени строителни и монтажни работи след въвеждането на сградата в експлоатация (§5, т.64 от ЗУТ).

Паспортът съдържа данни за строежа, за основните му характеристики, мерките за поддържане, срокове за извършване на ремонти, както указания и инструкции за безопасна експлоатация.

Какво представлява енергийният сертификат?

Енергийният сертификат показва класа на енергийна ефективност на сградата и дава препоръки за подобрения с цел по-добра енергийна ефективност, както и какъв клас може да се постигне с тях.

Класифицирането на сградите в зависимост от съответния клас на енергопотребление - от клас А (високоефективен) до клас G (нискоефективен), се извършва в съответствие със скалата на класовете на енергопотребление съгласно наредбата по чл. 15, ал. 3 ЗЕЕ.

Не се препоръчва да се изпълняват предписани мерки за енергийна ефективност, преди да е направен техническият паспорт и да е изяснено цялостното състояние на сградата, съветват още експертите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е бягане..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00

Всички грижи да предадем Богу

Намираме се в Четвърта неделя след Петдесетница , в която си припомняме за великите благоволения на Бог към падналото човечество и се усилваме в любов към Него и Неговото Евангелие. "Когато говорим с нашите близки и те ни разкриват проблемите си, ако ние имаме любов, с внимание изслушваме техните тегоби и съчувстваме на тяхното..

публикувано на 21.07.24 в 08:00

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05