След национално проучване на Синдикат "Образование" сред 5125 учители и заинтересовани лица през последните дни относно ефективността на предложените от Министерството на образованието и науката промени в наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците става ясно, че 85% от учителите смятат, че обемът на домашните работи, които се дават на учениците, не трябва да бъде регламентиран в наредба. Министерството на образованието и науката предложи регламентиране на броя на домашните заради сигнали и жалби на родители за претоварване на учениците вследствие на "нецелесъобразно задаване на домашните работи". С какво становище обаче излизат от Синдикат "Образование", научаваме от председателя синдиката във Враца Светла Димитрова:
"Синдикат "Образование" застава зад мнението на учителите и ще ви кажа защо. По принцип ние защитаваме позициите, мнението и компетентността на учителите. Ние сме на мнение, че учителите са достатъчно професионалисти и са достатъчно подготвени, и могат да преценят доколко и в какъв обем домашната работа може да се постави на ученика. Тук става въпрос за начален етап. Повечето учители са на мнение, че домашните работи в начален етап, особено по български и математика, трябва да остане, защото грамотността на децата зависи от началното училище. Останат ли не добре подготвени и неграмотни, тръгнат ли нагоре към среден курс и към гимназиалния етап, много трудно се изчиства тази неграмотност, затова трябва да си остане допълнителната работа с децата, защото тази промяна в наредбата, за която говорим, е изцяло продиктувана от някои родители и родителски организации, които смятат, че децата са достатъчно натоварени."
Непосилен ли е за изпълнение обемът на домашните задачи според учениците и какви промени трябва да се направят в образователната система според тях?
"Имаме много често домашни. Доста сложно ми се струва и госпожите не обясняват достатъчно добре в часовете, и ни оставят вкъщи да си учим с родителите... Дават ни доста домашни, но материалът е труден. В часовете на правим много. Може би да се улесни материалът, който взимаме и усвояваме... В нашето училище домашните не са чак толкова много. Материалът не е много лесен, но учителите ни го обясняват добре и аз моите си ги пиша много бързо, и си разбирам нещата засега. Има някои неща, които ме затрудняват и за които ми трябва помощ от родител, но засега мисля, че се справям добре", казват ученици от Видин.
От своя страна от Синдикат "Образование" остават зад категоричното становище на учителите, че многообразието в образователните институции в България е огромно и намесата в професионалния усет на учителя ще нанесе повече вреди отколкото ползи.
Чуйте повече по темата в прикачения звук.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..