Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хелоуин срещу Деня на народните будители

Снимка: БГНЕС

В навечерието на двата празника питаме: "Измести ли Хелоуин Деня на народните будители?". Има ли въобще база за сравнение между тях? В последните години виждаме, че все повече се организират тържества за Хелоуин както за малки, така и за големи. Без съмнение, децата и възрастните имат доста различия във вижданията си за този празник, но за да разберем от първо лице, се допитахме до Жени от Видин, която е собственик на заведение, в което се организират детски празненства. Тя вече е направила организацията и украсата за утрешния празник, но какви са нейните възгледи и как се заражда идеята за тематично парти, разбираме от самата нея:

"При нас идеята дойде от сина ни, който е на 9 години. Те всички деца гледат и каквото видят - искат... Реално погледнато това започва да се налага като някаква мода, колкото и по-възрастните да не го приемат. Но всеки си има различните виждания за Хелоуин. По-възрастните го възприемат като нещо с духове, като стара традиция и т.н., докато децата те какво виждат - те се учат и копират от телевизията, от обкръжението си, от всичко. Няма филмче, което да няма серия с Хелоуин. И те какво виждат - деца, облечени с костюми и взимат лакомства. А децата какво обичат - лакомства, естествено. Те не разбират какво е смъртта, те възприемат Хелоуин като лакомства и костюми, защото всяко едно дете обича костюми."

Освен за деца, вече на доста места се организират и партита за възрастни - в нощни заведения, дискотеки и кафенета. По думите на Жени, това е разпускащо.

"Ама защо и възрастните малко да не си разпуснат, какво лошо има?! При нас като рисуваме и деца има, и възрастни, които искат и те да се нарисуват, в което няма лошо, защо не?!"

Собственичката на заведението не отрича важността на националните празници и апелира децата да бъдат възпитавани като родолюбци. Затова те освен празненства за забавления, организират и такива, поощряващи почитта към българските будители, българското четмо и писмо.

"Имали сме точно на 24 май украса на самото заведение в стила с буквички, дърво с буквички, с портретите на Кирил и Методий... И ми е направило впечатление, че децата ги разпознават. Дори по-мъничките, които не знаят азбуката... Най-вече гласните букви ги разпознават. Децата в училище непрекъснато учат кои са будителите, кой е Апостола, кой е Христо Ботев - всички, които трябва да се знаят и това е неизменна част от живота им, така или иначе. Няма лошо и да се празнуват такива по-официални празници както 24 май, 1 ноември, но Хелоуин пък е празник, както е 1 юни - празник за забавление. Другите празници са официални и са за почит към велики личности... Аз поне така го възприемам."

Доста често Жени се връща назад в миналото, когато не е знаела за празника Хелоуин, но несъзнателно е изпълнявала някои от ритуалите, свързани именно с него.

"Сега Хелоуин е един ден, а ние като деца, когато е бил този сезон, обирах на баба ми градината с тикви и си правех фенери. Всяка вечер ние сме излизали компания с фенери, със свещта вътре в тиквата и не сме знаели за Хелоуин и тогава не са ни давали лакомства..."

Празнуват ли Хелоуин и противопоставя ли се този празник на Деня на народните будители, попитахме видинчани:

"Не, за мен това не е български празник и аз не го празнувам...Повече трябва да се отдава почит на нашия празник...Аз по принцип не съм много съгласна, обаче малкия много обича Хелоуин и утре ще ходи с батко си и ще обикалят...Не мисля честно казано, не ми допада особено да се празнува...И двата празника са си хубави сами по себе си и кой каквото иска - това да празнува."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10