Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върбово - селото с най-старата църква в област Видин

Днес ще посетим село Върбово в община Чупрене, област Видин. Разположено е на 480 метра надморска височина в Предбалкана, югозападно от рида Ведерник. Намира се на 10 километра южно от град Белоградчик и на 10 километра североизточно от границата със Сърбия. 

Северно от селото преминава Върбовска река, която пресича Ведерник и е десен приток на Стакевска река. Землището на селото е с площ малко над 41 квадратни километра. В него, западно от селото, се намира малкият язовир „Върбово“, който е общинска собственост. От селото тръгват две екопътеки, които водят до красивите местности "Лъга" и "Под венеца" в подножието на Ведерник. Това е част от информацията, която може да бъде намерена за селото в Интернет. 

Нашето посещение там бе през един нетипично топъл за зимата ден, в който красотата на причудливата природа наоколо изпъкваше още по-ясно. 

Ново строителство във Върбово почти няма- в това отношение не се различава от повечето села в Северозапада. Пусти улици завиват зад пусти дворове. Прашни катинари висят на доста от портите и всичко това, в определен смисъл, е колкото тъжно, толкова и красиво. 

По публични данни в селото живеят  около 100 души. Това би трябвало да е задоволително явен сигнал, че тук хотели и механи не виреят. Животът днес няма нищо общо с този в миналото и то не в добра посока, коментират местни жители, които с носталгия си спомнят за едни отминали вече години. Обезлюдяването е основният проблем на селото, не отрече и кметският наместник на село Върбово, Румен Стоянов, описвайки и другите, произтичащи от това проблеми: 

"Обезлюдено село, възрастно население над 95% и оттук идват и проблемите. Трудности с придвижването, село в планински район, стари, запустели улици, неподдържани дълги години, обрасли... Проблеми с електричеството - стара електропреносна мрежа, често прекъсва електричеството, особено в зимния период и хората трудно преживяват... За снабдяването с хранителни стоки, тук имаме едно магазинче, което работи благодарение на усърдието на собствениците. Работи утрин само по два часа на ден. В него продават основните хранителни продукти- хляб, олио, някои зеленчуци. Снабдено е магазинчето, хората полагат грижи... Имаме транспорт. Две фирми обслужват транспортните линии, основно с Белоградчик, където са аптеките, болницата, магазините..."
  
Интересна инициатива в селото е възстановяването на сградата на старата фурна и превръщането й в клуб за срещи, разказа още Румен Стоянов:

"Сега довършваме клуба, който е правен някога по програми- стара фурна за хляб, запустяла сграда и една от поредните власти намира пари по програми и решават да реновират. Тя е направена много хубаво отвън, но стои вече десетина години без да се ползва. Не е свързана чистата вода, няма и тръби за отходните води и заради това не може да се ползва... Ние си поговорихме с клуб "Ботев" и решихме да направим един общ празник на селото. А и в помещението, както се казва- за добро или за лошо, да има къде да се събират.

... За този бюджетен период- 2024- та година, в селото е предвидено да бъдат асфалтирани две улици. Всичко зависи от средствата, които ще дойдат. Засега прогнозите са оптимистични- ще има някакви средства за подобряване на инфраструктурата в селото..."

В село Върбово се намира най-старата църква в област Видин, а според някои източници, тя е една от най-старите и в Северозапада. Църквата "Св. Йоан Кръстител" се намира недалеч от центъра на селото. По данни от архива на Видинската митрополия, тя вече е съществувала през 1600 година. А от възпоменателния надпис в наоса се разбира, че е била изписана през 1652 година. Храмът е типичен представител на църковното строителство по българските земи от XV-XVIIв. Външният му вид е доста безличен – схлупен и полувкопан в земята. Строен е така, че да бъде трудно забележим за турците. Обявена е за Народна старина в ДВ. №69/27г. и за Архитектурно художествен паметник на културата в ДВ.

"Църквата ни беше една от най-големите и най-хубавите. Аз живея срещу нея и си спомням, че в детството ми тя беше на три ката. С течение на годините обаче остана само най-старото и автентичното от нея с олтара. По данни на Епархията във Видин е правена някъде около 1360 година. Това е преди падането на България под турско робство", разказва Олег Дамянов, бивш военен в пенсия, роден и отрасъл във Върбово.

Освен старата църква "Свети Йоан Кръстител", която е реставрирана, във Върбово има още паметник на загиналите в Белоградчишкото въстание. Жители на селото взимат участие и в Чипровското въстание от 1688 година, а Тодор Илиев от Върбово е единственият участник от Белоградчишко в Ботевата чета.

Въпреки проблемите, селото не е забравено. Местните разчитат на селския туризъм и вече в местната къща за гости са идвали туристи чак от Австралия и Аржентина. Разбрали за красивото българско селце от снимки в Интернет. И не са сбъркали с избора си, защото макар и малко, село Върбово омайва с хубава природа, богата история, а спокойствието и красотата на на местния живот са за завиждане.

Какво още разказват за миналото и настоящето на село Върбово жителите му. Как се справят с реалностите на съвремието и с какви проблеми се сблъскват възрастните хора тук, както и надеждите за съживяването на селото - в звуковия файл.


* Снимки: Генади Цоков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00