Расте броят на заразените, а с тях и нуждата от надеждни тестове
От 28 януари до 5 април са направени 15 899 теста за COVID-19 в българските лаборатории, съобщи здравното министерство. От 6 април изследвания за коронавируса започват два нови специализирани сектора в София, с което общият брой на лабораториите за COVID-19 в страната става 9. До дни с PCR тестове ще изследват в Плевен и Пловдив. Още по темата - ТУК.
По данни на Националния оперативен щаб, към 17:00 часа на 5 април, потвърдените случаи на коронавирус у нас са 531, като през деня положителен резултат са дали тестовете на още 9 души.
Броят на починалите е 20. Новите жертви на коронавируса са две пациентки на "Пирогов", на 75- и 60-годишна възраст. И двете са били с придружаващи заболявания. Излекувани и изписани от болница към момента са 37 души.
Българи са блокирани в Италия
82-ма български граждани чакат да бъдат превозени от Италия, като 12 са блокирани на кораб в италианското пристанище Пьомбино. Един от тях вече е с положителен резултат за коронавирус, каза пред БНР музикантът Атанас Ловчинов, който също работи на лайнера. Българското посолство в Рим договаря с италианските власти реда за евакуация на българите.
В кризата сухопътният транспорт е без алтернатива
Мнението изрази министърът на транспорта Росен Желязков. В интервю за БНР той заяви, че пътническият транспорт, особено международният, е "замръзнал". При самолетните превози спадът за Европейския съюз е 80 %. Товарният транспорт работи на максимум, като необходима структура за икономиката, каза министърът. По думите му, държавата е длъжна да не съкращава влаковете, за да се гарантира услугата. Пътническите превози в населените места продължават, но са ограничени.
Рано е България да търси пари от МВФ
С два милиарда евро ще бъде увеличен обемът на глобалната облигационна програма, чрез която страната ни може да поеме дълг от международните финансови пазари. Това записаха депутатите от бюджетната комисия в парламента при второто четене на законопроекта за актуализацията на бюджета. Лимитът на новия държавен дълг през цялата 2020 година ще бъде 10 милиарда лева, както бе предложено от правителството. Увеличава се фонд „Безработица" и капиталът на Българската банка за развитие.
Освен изплащането на 60% от заплатите по време на кризата по мярката "60/40", държавата ще поема и дължимите от работодателя осигуровки, за да запази работните места на работниците, останали без доходи, реши още комисията.
Отпада възможността за кредитиране от Международния валутен фонд. Помощ вече е потърсена от Европейската инвестиционна банка, от Банката за развитие на Съвета на Европа. Ангажиран е и ресурс от фондовете на ЕС, обясни финансовият министър Владислав Горанов.
До края на юни ще се предоговарят условията по кредитите
Разсрочването на задълженията по кредити ще е чрез споразумение с банките за нов погасителен план. За определен период ще може да не се погасява само главницата или и главница, и лихва, каза пред БНР Петър Андронов, председател на Асоциацията на банките в България. Отсрочката важи за всички видове кредити.
Призовават се гражданите и фирмите, които не са засегнати от кризата, да продължат коректно да внасят вноските си. Срокът за предоговаряне ще е до края на юни. Андронов призова клиентите да не бързат, а първо да се консултират, да следят указанията и да изберат подходящ момент за предоговаряне.
Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриeте на още девет езика - в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
На 6 ноември светът гледа към Америка, където се разигра финалната изборна битка за Белия дом. Родните ни политици не закъсняха с поздравленията си към магната републиканец Доналд Тръмп. Какво може да очаква Европа от..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври. Вървим ли към нови предсрочни избори, възможно ли е касиране на избори и какъв е мащабът на..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим за новите технологии и ролята им в ежедневието на XXI век, след това ще отдадем заслуженото на..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..