Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 в България: Ден 194

Снимка: pixabay

Преболедувалите Covid-19 носят в кръвта си лекарство
Сдружение "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма" започва национална кампания, за да популяризира метода, който повлиява добре на заразените с коронавирус, каза за БНР д-р Павлина Михайлова, председател на сдружението. За да бъде успешно лечението, в плазмата трябва да има достатъчно антитела. Според лекарката 18 хил. души у нас вече са прекарали Covid-19 и много от тях биха могли да дарят плазма. По думите й, всеки преболедувал коронавирусната инфекция носи в кръвта си лекарство.

Млад хирург преодоля коронавируса с кръвна плазма
31-годишният специализант по хирургия д-р Момчил Манчев е изписан от Инфекциозната клиника на столичната МБАЛ "Св. Анна", след лечение с кръвна плазма. Д-р Манчев e успешно излекуван от Covid-19 с преливане на плазма от преболедувал пациент. Терапията все още се прилага експериментално у нас, въпреки че е използвана в медицината преди повече от век за лечение на различни заболявания. Докторът не знае къде се е заразил. Симптомите се появили след почивка на море и работа, разказва самият той. Състоянието му било почти критично, когато лекарите взели решение да опитат лечение с плазма в комбинация с лекарството ремдесевир. В края на август лечението на Covid-19 с кръвна плазма е одобрено в САЩ. У нас за него тепърва ще се говори. Излекуваният д-р Манчев не знае кой е дарил плазмата за него, но е готов и той да стане дарител, за да помогне на друг. Подробности чуйте ТУК.

Повече излекувани, отколкото заразени с Covid-19
174 новозаразени или 3,6% от направените 4835 PCR теста са установили лабораториите през изминалото денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Излекуваните хора са 184, починалите са трима, а в болница остават 744 пациенти, 43-ма от които в интензивни отделения. Активните случаи са 4410. Най-много новозаразени са открити в София – 39, в Благоевград – 28, в Пловдив – 19, в Бургас – 14, в Стара Загора – 12, в Ямбол – 10. От началото на епидемията броят на заразените с коронавирус достигна 18 390. Починали са 739 души.

Просветният министър Красимир Вълчев не очаква бум на коронавируса след връщането на децата в училище
Повод за коментара му са потвърдените случаи на учители от София, Русе и Ст. Загора. Образованието за момента е спокойно и няма повод за притеснение, заяви той. По думите му, ако данните са за 200 заболели на ден, между 10 и 15 минимум от тях ще са ученици и учители. Той предположи, че тенденцията ще е трайна за цялата учебна година. „Работещите в системата на предучилищното и училищното образование са над 3 процента от общия брой заети, децата и учениците в детските градини и училищата са 12-13% от населението. Колкото и да боледуват, трябва по малко да свикнем с мисълта, че ще имаме болни учители и ученици" – заяви Красимир Вълчев. 

31 хил. земеделски производители имат право на извънредната помощ „Covid-19“
До момента по извънредната мярка „Covid-19“ на Земеделското министерство са кандидатствали над 31 000 стопани, като всички заявления са легитимни, посочват от Фонд Земеделие. Всички земеделски стопани, които са подали заявления за подпомагане по Covid-19 са легитимни и няма да се налага отново да подават заявленията си. До момента за финансова подкрепа са кандидатствали общо над 31 000 стопани, от които близо 15 000 са в сектор Растениевъдство. Приемът на документи е стартирал на 19 август и продължава до 21 септември 2020 г. В резултат на лоши метеорологични условия през 2020 г. са налице издадени констативни протоколи за напълно пропаднали площи.


Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса. 

Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.

Редактор: Гергана Манчева  + Екип „Новини“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 24 юни 2024 г.

Историята на Еньовден е като красива приказка за чудодейната сила на билките, младостта и красотата – разказваме я в "България днес" с помощта на децата от лятната школа към Националния етнографски институт с музей към БАН. Отколешният..

публикувано на 24.06.24 в 19:00

България днес - 21 юни 2024 г.

В последния работен ден от седмицата в „България днес“ ще ви поканим на българско кино в Рим. Ще поговорим за духовното значение на предстоящия важен християнски празник - Петдесетница с Видинския митрополит Даниил и ще обобщим по-важното от..

публикувано на 21.06.24 в 19:00

България днес - 20 юни 2024 г.

На 20 юни в „България днес“ разговаряме с писателката Теодора Димова за паметта, паметниците и възпоменанието на жертвите на тоталитаризма. Разказваме историята на преподаването на френска филология в България и различните форми, под които..

публикувано на 20.06.24 в 19:00