Ваксинирането срещу Covid-19 само с информирано съгласие
Парламентът одобри правителствeното предложение за включване на България в споразуменията на ЕС за покупка на ваксини срещу Covid-19. Ваксината няма да влиза в имунизационния календар на България. Ще се поставя само след информирано съгласие на пациента, каза пред парламента здравният министър Костадин Ангелов, предаде БТА.
С промени в Закона за здравето министърът получи правото да въвежда задължителна изолация на заразно болни и заразоносители и задължителна карантина на контактните лица. Нарушителите на карантината ще се глобяват с 2500 евро. При обявено извънредно положение или епидемична обстановка, министърът може да забрани временно и износа на лекарства.
Направление за PCR тест ще се издава и след положителен резултат от бърз антигенен тест
Направление за PCR тест ще се издава и на лица, които са с положителен резултат от бърз антигенен тест, който е направен от оторизиран изпълнител на медицинска помощ. Това е записано в подписания днес договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2020 - 2022 г., съобщиха от Министерството на здравеопазването.
3138 са новите случаи на коронавирус при 8478 теста
3138 са новите случаи на коронавирус в България, регистрирани за последното денонощие. Това са 37% от направените 8478 PCR теста. Най-много новозаразени има в столицата - 624. Следват Пловдив - с 337, Варна - с 266, и Бургас - с 242 нови случая, показват данните на Единния информационен портал. Излекувани са 2206, а 159 души с коронавирусна инфекция са починали. В болници се намират 6635 пациенти с Covid-19, от тях 523 са в интензивни отделения. По официални данни активните случаи в България към момента са 92 360. Междувременно от Световната здравна организация призоваха спазването на предприетите превантивни здравни мерки да продължи, въпреки очакванията за начало на ваксинацията срещу коронавирус в следващите месеци.
Хотелите в Албена остават затворени за Коледа и Нова година
Всички хотели в курорта "Албена" на българското Северно Черноморие остават затворени за коледните и новогодишните празници, въпреки възможностите за спорт, рекреация и СПА извън активния сезон. Комплексът обаче може да се използва за разходки. "Най-важното за всички нас е да запазим здрави нашите семейства", каза пред БНР-Варна Красимира Стоянова - представител на „Албена“ АД.
На граничнитe пунктове ще бъдат доставяни чуждоезични брошури с информация за Covid-19
Брошурите ще са на 9 езика и ще бъдат разпространени по всички сухопътни и въздушни граници за влизащите в страната ни пътници. Гостите ще са информирани, че като дестинация България има печат за безопасност и хигиена Safe Travels Stamp от Световния съвет за пътувания и туризъм. Изданието ще бъде на английски, немски, френски, руски, румънски, сръбски, гръцки, турски и български език. В него са посочени какви мерки да предприемат чужденците при евентуални синтоми, към кого да се обърнат за лечение и какво да правят по време на изолация. Актуална информация за пътуващите към България в условия на Covid-19 може да намерите ТУК.
Проф. Димитър Иванов: Икономиката ни се спуска с асансьор надолу, но ще трябва да се изкачва по стълбите
"Липсва цялостна програма от мерки, незабелязващи огромната опасност, която надвисва над българската икономика и бизнес, която може да доведе до деградация на цялостното ни икономическо състояние. Опасността е от изключително забавяне на нашето развитие, не споделям оптимистичните визии на правителството", каза пред БНР проф. Димитър Иванов, макроикономист и уточни, че се вземат "доста временни, ден за ден, несъвместими решения". "Икономиката ни се спуска с асансьор надолу, но ще трябва да се изкачва, ползвайки стълбите.Очаквам това изкачване да е продължително и твърде уморително", коментира той. "Светът се промени почти радикално. Ясно е, че ефектите от пандемията ще бъдат повече безработица, несигурност, социални размирици и много повече несигурност", подчерта макроикономистът.
Заради недостига на медицински кадри част от мерките може да останат след 21 декември, смята социологът Георги Стоилчев
„Единственият останал белег за хода на епидемията е смъртността. За последната излязла седмица тя е с около 110% по-висока от обичайната за последните пет години“. Това каза пред БНР социологът Георги Стоилчев. Според него обявяването на оздравелите се случва автоматично и не е особено обективно. „До 21 декември няма да намалим значително смъртността. В средата на януари ще отчетем реалния резултат от въведените по-строги мерки... Новозаразените медици са много голям белег за това докъде сме стигнали в борбата с епидемията. За съжаление техният брой продължава да расте. Това създава предпоставка за по-дълъг период на възстановяване на здравната система“.
Всичко по-важно за Covid-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
Редактор: Гергана Манчева
Днес почитаме Св. Злата Мъгленска, избрана за небесна застъпница на българите по широкия свят. Неслучайно днес стана известно и че Радослава Недялкова от Милано е най-новата притежателка на наградата Българка на годината "Св. Злата Мъгленска"-2023...
В "България днес" на 17 октомври разговаряме за фалшификатите с проф. Иля Прокопов, експерт в областта на фалшифицираните антични и средновековни артефакти. Повод е изложбата "Fake (f)or Real – Истина или лъжа. " на Дома на европейската история в Брюксел,..
За дързостта ни да покоряваме небето, за насъщния и традициите и за желанието на добродетелните българи да оставят по-красив свят след себе си става дума в "България днес" на 16 октомври. Водещ на броя е Елена Каркаланова. Приятно слушане! 02:01 -..
В „България днес“ на 26-ти ноември се вслушваме в ехото от миналото ни. Ще чуете един италианец на..