Европа ни съветва скоро да не облекчаваме мерките
Страната ни не трябва да бърза със свалянето на ограничителните мерки срещу разпространението на Covid-19, призова пред бТВ българският представител в Европейската агенция по лекарствата Илко Гетов. Той заяви, че е най-добре да продължим да спазваме ограниченията до края на февруари. Така не само ще се запази тенденцията за намаляване на броя на новозаразените, но и хората на първа линия вече ще бъдат имунизирани, както и много възрастни хора.
Ваксинирането крие по-малък риск от усложненията след коронавирус
“Усложненията от коронавирусната инфекция са многократно по-чести от потенциалния риск при ваксиниране”, каза пред БНР д-р Златко Димитров от Българското дружество на алерголозите. По думите му, при заболяване от Covid-19 има цял спектър от засягания на различни органи и системи, не само на дихателната. Коронавирусът може да доведе до тежки промени и в сърдечно-съдовата система, да увреди черния дроб и да предизвика неврологично засягане. “Алергичните заболявания не са противопоказания за приложение на ваксината като цяло”, подчерта специалистът.
Полярниците ни и този път няма да заминат за Антарктида
Двайсет и деветата българска експедиция за Антарктида беше отложена ден преди планираното отпътуване заради случаи на коронавирус на испанския кораб "Есперидес", на който трябваше да се качат полярниците, каза за Радио България ръководителят им Христо Пимпирев. Предвиждаше се шестима учени да заминат за Чили, където да останат две седмици под карантина, преди да се отправят към базата на о. Ливингстън. Това е второто отлагане на експедицията - тя трябваше да замине през ноември, но членове на чилийската база на Антарктида бяха установени с Covid-19 и бяха наложени противоепидемични мерки.
Спада броят на новозаразените
105 нови случаи на коронавирус са регистрирани през последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Това означава, че 6,5% от направените 1629 PCR и бързи антигенни тестове са дали положителен резултат. Най-много новозаразени има в София – 30, във Варна – 14 и в Бургас и Перник – по 7. Излекуваните са 695, починали са 29 души, а в болница се намират 4205 пациенти - от тях 380 в интензивни отделения. Активните случаи са 65 126. До момента 13 473 души са се ваксинирали срещу Covid-19. Най-много имунизации са направени в София, Пловдив, Варна и Бургас.
Обсъждат връщането и на големите ученици в клас
Решението кога да се завърнат всички ученици в клас ще бъде взето около 15 януари, коментираха на работна среща образователният министър Красимир Вълчев, здравният министър Костадин Ангелов и членове на Националня оперативен щаб. По това време ще стане ясно какъв ефект са оказали върху епидемичната обстановка новогодишните събирания и отворените през януари ясли, детски градини и начални училища. Очаква се връщането на по-големите ученици да започне от 18 януари, ако позволи епидемичната обстановка. Част от подрастващите вероятно ще учат дистанционно, а други ще присъстват в класните стаи и така ще се редуват. Още по темата - ТУК
Всеки пети учител е пожелал да се ваксинира
До момента 21% от учителите са пожелали да се ваксинират, съобщиха от здравното министерство. Записването на желаещите ще продължи,докато тече ваксинацията на втората група. С приоритет ще бъде имунизиран и непедагогическият персонал в просветните институции, стана ясно след работната среща между здравния и образователния министър и членове на Националния оперативен щаб. Темпът на ваксинация на работещите в образователната сфера съвпада с този на Германия, съпоставен спрямо броя поставени ваксини на глава от населението.
Лекарите ще вземат по 10 лв. на поставена ваксина
Държавата ще плаща по 10 лв. за всяка инжектирана доза от двустепенните ваксини срещу коронавирус. Парите ще се изплащат на личните лекари, на работещите в Диагностично-консултативните центрове, на лекарите в лечебните заведения и в изнесените и мобилните ваксинационни центрове, на медиците в Регионалните здравни инспекции. Средствата ще бъдат осигурени от държавния бюджет, а заплащането ще става след вписване на ваксинацията в електронен регистър, стана ясно на съвещание при здравния министър Костадин Ангелов.
Влизаме в Германия с отрицателен PCR тест
От днес Германия изисква отрицателен резултат от PCR тест за влизащите от рискови региони, включително и България. Изследването трябва да е направено до 48 часа преди пристигането или веднага на място. Остава в сила изискването за десетдневна карантина, която може да бъде прекъсната най-рано на петия ден след направен нов тест и отрицателен резултат. Все още важи и изискването всички пътуващи за Германия да се регистрират онлайн, съобщи външното ни министерство.
Нов информационен модул за ваксините
Здравното министерство създаде специализиран раздел за ваксините срещу коронавирусната инфекция в Единния информационен портал, съобщи правителственият пресцентър. Модулът ще предоставя информация на медицинските специалисти и на гражданите за различните ваксини срещу Covid-19. За целта ще се използват проверени данни от достоверни национални и международни източници, както и важни новини, актуални научни публикации и отговори на често задавани въпроси.
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Съставил: Диана Цанкова
Скъпи приятели, с радост ви съобщаваме, че вече са факт QSL-картичките на БНР за 2025 г. Двете серии – едната от 6, а другата от 12 картички – са озаглавени "Красотата на България". Със серията от 6 картички се потвърждава прослушването на..
В "България днес" на 20 януари разпитваме анализатори за очакванията и прогнозите им относно бъдещето на 105-ото българско правителство и доколко то ще успее да..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на "България днес", в което прехвърляме мост между религиозното знание и народните вярвания, обреди и..