Премиерът разпореди спешни действия срещу Covid-19
“Здравната система е претоварена, а настоящите либерални мерки у нас не се спазват, хората не носят маски, не стоят на дистанция”, констатира премиерът Бойко Борисов на съвещание със здравния министър и Националния оперативния щаб. С тези аргументи той разпореди на здравните власти да предприемат налагащите се спешни действия срещу коронавируса. “Никога не съм се ръководил от това дали всички ще ни харесват или обратното“, каза още премиерът.
Десетдневен локдаун от понеделник в цялата страна
От 22 март до края на месеца се въвежда локдаун в цялата страна заради застрашителните размери на разпространението на коронавируса и натиска върху лечебната система. Всички ученици и студенти ще се обучават в електронна среда, затварят се също яслите и детските градини. Забраняват се посещенията в заведенията за хранене, във фитнесите и залите за други групови занимания. Затварят се моловете и търговските обекти над 300 кв. м, които предлагат нехранителни стоки. Спира провеждането и на културни събития в театри, концертни зали, галерии, кина. Масовите обществени мероприятия на открито също временно спират. Още информация от брифинга на здравните власти вижте ТУК.
Рекорден брой хоспитализирани с коронавирус
Новите случаи на коронавирус за последното денонощие са 4201, според данните на Единния информационен портал. От направените 17 652 тестове 24% са положителни. Най-много новозаразени има в София - 1097, във Варна - 305 и в Бургас - 291. В болница се намират 7804 пациенти с коронавирус, което е с 204 повече от вчера и рекорд от началото на епидемията. В интензивни отделения се лекуват 609 души, оздравелите са 1641, а починалите 136. Активните случаи са 49 597. Имунизирани са 4708 души и с тях общият им брой става 350 702. Двете дози на ваксината са поставени на 63 752 души.
Заведенията искат да отворят след 11 дни, а търговците на дребно - помощи
Сдружението на заведенията в България настоява заведенията да отворят на 11-ия ден от обявения локдаун при сегашните мерки и условия, каза за БНР зам.-председателят на организацията Марин Сотиров. Предстои сдружението да обсъди бъдещите си действия. "Истината е, че сме много афектирани, тъй като няма как бизнес, който е работил 17-18 дни и за отварянето си е инвестирал хиляди левове, отново да изпада в локдаун”, коментира Сотиров. Междувременно от Българската ритейл асоциация, обединяваща над 100 представители на търговията на дребно, изпратиха отворено писмо до властите с искане за незабавни мерки. Затворените бизнеси настояват за „бързо изплащане на вече предвидените помощи на търговците на дребно“, както и за спешни мерки за подпомагане. Само през последните три месеца членовете на асоциацията са загубили стотици млн. лв. и 15% от търговците на дребно са фалирали, се казва още в писмото.
Мерките за подпомагане ще обхванат засегнатите от новите ограничения
75% от осигурителния доход ще бъде платен на работещите за периода на новите мерки срещу Covid-19 и хората в неплатен отпуск ще останат със запазени осигурителни права, обяви социалният министър Деница Сачева. Освен това родителите, които ще ползват неплатен отпуск, за да гледат децата си, ще могат да кандидатстват в Агенцията за социално подпомагане. Програмата „Родители в заетост“ също ще продължи да действа и чрез нея има възможност да се наемат детегледачи. В сила остават и мерките 60/40 и 80/20, които работодателите могат да използват при частично затваряне.
Има финансов ресурс за подкрепа на бизнеса
Пълна подкрепа за бизнеса в условията на поредния локдаун, обеща министърът на икономиката Лъчезар Борисов.Той съобщи, че всички мерки, които действат към момента, остават активни, ще бъде продължена и подкрепата през Националната агенция за приходите за всички бизнеси, затворени със заповед на здравния министър. Лъчезар Борисов обяви, че министерството разполага с достатъчно финансов ресурс за подкрепата на бизнеса.
Няма риск за изборния процес в условията на епидемия
Ако се спазват противоепидемичните мерки, няма да има риск за избирателния процес, каза на брифинг държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му, досега над 24 хил. членове на избирателни комисии са имунизирани и поставянето на ваксини ще продължи до изборите, дори и само с една доза. За хората от мобилните избирателни секции са осигурени стотици защитни костюми за еднократна употреба, както и 14 хил. литра дезинфектанти.
Съставил: Диана Цанкова
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
В "България днес" на 10 октомври разговаряме с Пламен Бейков за проекта по негова идея и сценарий “Български баси за Борис Христов”, посветен на 110-ата годишнина от рождението на легендарния български бас. Реставраторката..
В „България днес“ на 9 октомври ви отвеждаме до Аржентина и българската диаспора там. Каква България познава Латинска Америка, уютна „мащеха“ ли е родината на тангото за балканската душа - за всичко това и още ще говорим с основателите на Гражданска..
В „България днес“ на 8 октомври ви предлагаме разговор за качеството на живот на работещите българи, ролята на синдикатите, работодателите и държавата в този процес. С Елена Игън от Ню Йорк правим равносметка на дейността на училище..