В България не са засечени бразилски и южноафрикански щам на Covid-19
През първата седмица на април, при почти всичките от подадените 365 проби за изследване в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) е установен британският вариант на вируса. Пред "Нова телевизия" Мария Николова от НЦЗПБ уточни, че в страната ни засега не са открити нито бразилски, нито южноафрикански варианти на вируса. Тя допълни, че при нашумялата румънска мутация вирусът се свързва по-здраво с клетките и това донякъде пречи на антителата, които сме образували срещу стария вариант. Що се отнася до защитната роля на ваксините срещу по-агресивните щамове - тяхното действие би предпазило хората от тежко протичане на заразната болест, смята Мария Николова.
При децата Covid-19 продължава да протича по-леко
Детската симптоматика на коронавируса е много по-лека. Това уточни пред БНТ проф. Светлана Велизарова, началник на детската клиника в Белодробната болница в София. По думите ѝ, вирусът се е "подмладил" заради достъпните тестове, с които родителите веднага изследват и децата си, при съмнение за вируса. В ковид отделението на детската клиника няма нито един малчуган, но въпреки това рискът остава най-вече за децата с хронични заболявания и наднормено тегло, предупреди проф. Велизарова. Основните проблеми, които вирусът крие за децата са образователните, социалните и комуникативни пропуски натрупани през пандемията, които ще проличат след около 10 години, смята педиатърът.
Положителни са 16,5 на сто от пробите за Covid-19
За изминалото денонощие новите случаи на Covid-19 са 2803, при направени 16 965 теста. От тях 54 са при медицински служители. Най-много са новозаразените в София, Варна, Пловдив, Стара Загора и Бургас. В болници се лекуват 10 271 пациенти, а 812 са в интензивни отделения. Излекуваните са 2890, починалите - 138 души. За посладните 24 часа са поставени 14 874 дози ваксини. Така общият брой на имунизираните става 567 396. Реваксинираните са 112 685 души.
Ваксинираните и преболедувалите трябва да спазват мерките
Хората с антитела, при контакт с вирусоносители, могат да станат неволни разпространители на заразата. Смисълът на ваксинацията и образуването на антитела е да препази имунизираните и да ограничи епидемията, когато вирусът попадне в горните им дихателни пътища. Това поясни пред Би Ти Ви д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС. Затова, независимо от имунизацията или преболедуването, хората трябва да продължат да спазват мерките.
Във Велико Търново отчитат слаб интерес към ваксините
В областната болница във Велико Търново днес беше възстановен „зеленият коридор“ за ваксиниране. Поставя се само векторната ваксина, но за нея чакат само британски граждани. При слаб интерес от гражданите работи и зеленият коридор в Регионалната здравна инспекция. Джипитата в старопрестолния град разполагат и с трите вида ваксини и имунизацията върви нормално. В областта, до момента са поставени близо 15 500 дози ваксини, 80% от хората, които твърдо са решили да се имунизират - вече са го направили.
Фондация дари на болницата в Харманли защитно облекло и предпазни средства
Регистрираната наскоро фондация "За доброто" е учредена от осем жени в София, които в началото са започнали да събират средства за месечни стипендии на деца на медици и учители, загубили битката с болестта, информира кореспондентът на БНР в Хасково Дора Атанасова. Дарението от над 2 000 маски, 300 защитни гащеризони, още толкова чифта калцуни, и възглавници е направено след получено писмо на група доброволци от Харманли с призив за помощ на местната болница.
Добавките от 50 лева към пенсиите няма да повлияят на еднократната помощ от 120 лева за пенсионерите
Добавките от 50 лева към пенсиите няма да се вземат под внимание при изплащането на еднократната помощ от 120 лева, която през този месец ще получат 392 000 пенсионери, информира репортерът на БНР Цветелина Стоянова. Средствата са предвидени за всички с пенсия в диапазона от 300 лева и 1 стотинка до 369 лева, колкото е определената от правителството линия на бедността. Агенцията за социално подпомагане изплаща финансовата подкрепа, заявления не се подават.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Съставила: Дарина Григорова
В последния октомврийски брой на "България днес" поглеждаме към актуалната следизборна политическа ситуация и даваме думата на българи отвъд Океана, които правят предложения за промени в изборните процедури, за да се улесни участието на сънародниците ни..
В „България днес“ ще избягаме от политическата динамика на дните ни и ще се потопим в света на музиката, в нейната хармония и стремеж към създаването на нещо по-добро. Специален гост в студиото на Радио..
В "България днес" на 29 октомври отбелязваме Деня на бесарабските българи. По този повод разговаряме с ръководителката на ИАБЧ Райна Манджукова и с Оксана Желяпова от Молдова. Преди това – неизбежно е – се впускаме в актуалната тема за парламентарните..
В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на..