Eмисия новини
от 15.00 часа

Një fabrikë e re për biçikleta elektrike do të ndërtohet pranë Plovdivit

50 milionë leva (25.5 milionë euro) do të investohen nga një kompani për prodhimin e biçikletave elektrike bullgare në një fabrikë të re pranë Plovdivit. Këtë e bëri të ditur ministri i inovacionit dhe rritjes Aleksandër Pulev.Fabrika e re e..

25.10.22 18:49 |
Nikolla Stojanov

Duan të krijojnë zona industriale në qytetet më të vogla

Do të propozoj që masat për mbështetjen e biznesit të vazhdojnë deri në vitin 2023 dhe të hiqet zbritja për qytetarët në çmimin e karburanteve, sepse ata po bëhen më të lira. Këtë e tha para bTV, ushtruesi i detyrës së ministrit të ekonomisë,..

24.10.22 15:09 |

Po përgatitet një hartë investimi për riindustrializimin e Bullgarisë

Fillon puna për krijimin e një harte investimi për riindustrializimin e Bullgarisë, e cila do të bazohet në lëndët e para të nxjerra në vend. Për këtë u pajtuan ministri i ekonomisë dhe industrisë Nikolla Stojanov dhe Dhoma Bullgare e Minierave dhe..

14.10.22 19:19 |

Ministri i Ekonomisë nisi një sërë “mëngjesesh me investitorët”

Ministri i Ekonomisë dhe Industrisë Nikolla Stojanov nisi një iniciativë të re me kompanitë e huaja në vendin tonë për përmirësimin e mjedisit të biznesit dhe nxitjen e investimeve. E para nga seria e takimeve në formatin “mëngjesi me investitorët” u..

07.10.22 14:39 |

Vendet e formatit “Rammstein” diskutojnë ndihmën e re ushtarake për Ukrainën

Nuk ka arsye për rifillimin e furnizimeve të gazit për Bullgarinë “armiqësore”, shkruan senatori rus Aleksej Pushkov në kanalin e tij Telegram. “Unë mendoj se Bullgarisë duhet t’i jepet mundësia për të bërë atë që donte aq dëshpërimisht - të..

11.08.22 09:04 |
Rumen Radev

Investimet në bizneset fillestare bullgare janë në rritje

Politika e inovacioneve duhet të jetë kryesore për çdo qeveri, ata janë çelësi i menaxhimit të krizave, tha Presidenti Rumen Radev në hapjen e diskutimit “Inovacionet - mundësi për Bullgarinë”. “Disa do të pyesin nëse në këtë moment, kur jemi në..

18.07.22 13:56 |
Rumen Radev

Gjermania ka nevojë për hidrogjen - Bullgaria mund ta prodhojë atë

Gjermania, si industria kryesore e Evropës, ka nevojë për shumë hidrogjen në të ardhmen dhe Bullgaria mund të prodhojë hidrogjen “të gjelbër”, tha Presidenti Rumen Radev gjatë një vizite në qytetin verior gjerman Hamburg. Sipas kreut të..

17.05.22 19:28 |

Japonia me një investim të ri në kosin bullgar

Kompania japoneze “Mejxhi” dëshiron të investojë më shumë fonde në prodhimin e kosit bullgar - në laboratorin e kompanisë shtetërore të prodhimit të qumështit “LB Bulgaricum”. Këtë e bëri të ditur Ambasadori i Japonisë në Bullgari Hiroshi..

12.05.22 14:48 |

Lufta në Ukrainë uli parashikimet e BERZH për Bullgarinë

Për shkak të luftës në Ukrainë Banka Evropiane për Rindërtimin dhe Zhvillimin (BERZH) uli me 1.6 pikë parashikimin e rritjes së ekonomisë bullgare për vitin 2022. Banka pret që Produkti i Brendshëm Bruto i Bullgarisë të rritet me 2.8 për qind..

01.04.22 11:57 |

DPS kërkon një inspektim të çdo “pasaporte të artë” të lëshuar kundrejt investimeve

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) do t’i referohet Prokurorit të Përgjithshëm për sinjalet e marra prej tyre për shkeljet në marrjen e shtetësisë bullgare me investime. “Ne do t’i kërkojmë prokurorisë një hetim të plotë rast pas rasti,..

03.02.22 15:04 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна