Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Duan të krijojnë zona industriale në qytetet më të vogla

Nikolla Stojanov
Foto: BGNES

Do të propozoj që masat për mbështetjen e biznesit të vazhdojnë deri në vitin 2023 dhe të hiqet zbritja për qytetarët në çmimin e karburanteve, sepse ata po bëhen më të lira. Këtë e tha para bTV, ushtruesi i detyrës së ministrit të ekonomisë, Nikolla Stojanov.

Konsumatorët duhet të inkurajohen të kursejnë energji, siç është në Evropë. E përgëzoj ministrin e energjetikës që nuk vendosi 2 tarifa për energjinë elektrike, shpjegoi Stojanov

Paqëndrueshmëria politike ndikon në vendimet e investitorëve të huaj. Do të kërkojmë ndryshimin e ligjit për nxitjen e investimeve për të hapur zona industriale në qytete të vogla me qellim krijimin e vendeve të punës ku njerëzit nuk kanë jetesë, tha ministri.


Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD